newsletter
השיחה מגיעה אליך
רוצה לקבל את מיטב הסיפורים של שיחה מקומית ישר למייל? הניוזלטר השבועי שלנו הוא התשובה בשבילך.

המשבר באוקראינה מפלג את ציבור העולים בישראל

בעוד שרוב הציבור הישראלי עוקב בדריכות אחרי שיחות השלום והמתחים בקואליציה נשואות עיני דוברי הרוסית בארץ למקום אחר. כך מפלג המשבר באוקראינה את ציבור העולים ויוצר בו מחנות פוליטיים חדשים

מאת:
השאירו תגובה
א א א

בשבועות האחרונים מתחוללת ברחוב הרוסי בישראל סערה שלא מורגשת בתקשורת הישראלית, אבל מעסיקה את כלל הקהילה ואת התקשורת בשפה הרוסית בארץ. חברויות ישנות מתפרקות, אויבים הופכים לחברים. כל דיון בכל עניין בסופו של דבר מגיע לנושא האחד שמעסיק את כולם. נראה כי אפילו הכרזה על הסכם שלום עם הפלסטינים תגרור פחות תגובות ממה שגוררת עוד הודעה שגרתית על המתרחש שם.

הנושא הזה הוא אוקראינה.

את מה שקורה באמת באוקראינה אפשר לתאר באמצעות בדיחה שרצה ברשתות החברתיות בשפה הרוסית: שני פרשנים פוליטיים נפגשים ומדברים כמובן על אוקראינה. אחד שואל את השני, אתה מבין משהו על מה שהולך שם? השני אומר ברור, אני אסביר לך. לא צריך, אומר הראשון, להסביר גם אני יכול, אבל האם אתה מבין מה קורה שם?

בלי להיכנס יותר מדי לניתוח ההתרחשויות, אפשר לומר בוודאות שהנושא הזה יוצר מחנות חדשים ומפרק מחנות קיימים בקרב קהילת דוברי הרוסית בישראל. בדומה לחברה הישראלית גם בקרב העולים יש חלוקה ברורה בין ימין לשמאל, ובכל הנוגע לסוגיות הקשורות לחברה ולפוליטיקה בישראל השמאל והימין ברחוב הרוסי דומה מאוד לחברה הישראלית כולה. אבל הנושא האוקראיני מערבל לגמרי את החלוקה המסורתית למחנות. אם אפשר היה לצפות מהשמאל הרוסי לתמוך באופן גורף באוקראינה ולהתנגד לפוטין, במציאות יש תמיכה במדיניות רוסיה גם בקרב השמאל וגם בקרב הימין של העולים החדשים.

הפגנה מול שגרירות רוסיה (אליסה סתיו)

הפגנה מול שגרירות רוסיה בתל אביב (אליסה סתיו)

נוצר כאן מצב אבסורדי שאנשים שפועלים בארץ נגד הכיבוש של ישראל בשטחי פלסטין, תומכים בכיבוש של רוסיה בחצי האי קרים, וזאת בטענה שהמהפכה האוקראינית נעשתה על ידי לאומניים קיצוניים שלא משקפים את רצון העם האוקראיני. מצד שני, אנשים שלא מוכנים לשמוע על תהליך שלום עם הפלסטינים תומכים בזכותה של אוקראינה לשמור על ריבונותה בשטחים שלה ויוצאים נגד הכוחניות המוגזמת של פוטין, אם כי גם בצד הזה יש אנשים שמתנגדים למדיניות רוסיה. ח"כ עפו אגבריה ממפלגת חד"ש למשל, דובר רוסית שוטפת  שדעותיו בנושא הסכסוך ידועות, תומך ברוסיה ובפעולות שלה באוקראינה, תוך שהוא יוצא נגד האנטישמיות והלאומניות שם, שלטענתו אפשר למגר רק על ידי שלטון רוסי חזק.

דבר אחד ניתן לומר בוודאות כבר היום, וזה שדוברי הרוסית בישראל מחוברים למדינות המוצא שלהם הרבה יותר ממה שניתן היה לשער. לחלק מהעולים עדיין יש שם משפחה וחברים וחלקם פשוט מחוברים למקום בו גדלו. במלאת יותר מעשרים שנה לגל העליה הגדול הציבור הזה, המונה קרוב למליון איש, עדיין מתעניין בפוליטיקה של מדינות חבר העמים לא פחות ואפילו יותר מאשר בפוליטיקה של מדינת ישראל. כנראה שהחיבור הרגשי למדינת המוצא עדיין חזק.

ובכל זאת ראוי להתעכב על עוד שני דברים מעניינים בהקשר של אוקראינה. הראשון הוא הקוטביות בה רואה ציבור דוברי הרוסית את המהפכה וההשתלטות הרוסית על חצי האי קרים. המבט בו האנשים רואים את המציאות שם היא של שחור או לבן, רוסיה או אוקראינה, מזרח או מערב. המורכבות של כל סכסוך, המורכבות אותה ציבור העולים הצליח למצוא בסכסוך הישראלי-פלסטיני, נעלמה בדיונים על אוקראינה. נשארה רק הפרגמאטיות. יכול להיות שזה קורה בגלל הקצב המהיר של האירועים שלא משאיר זמן לניתוח מעמיק או בגלל שהנושא טרי מדי ועדיין לא הספיק לצבור את העומק הדרוש, או שאולי המורכבות בכלל לא קיימת.

הדבר השני, ובעיני המפתיע מכל, הוא המעורבות של אנשים צעירים בשיח הציבורי בנושא. מדובר באנשים שנולדו בארץ או עלו בגיל צעיר ועדיין מספיק מחוברים לשם כדי שגם בעצמותיהם הנושא יבער. על כך אפשר רק להגיד שכנראה אפשר להוציא את העולים מחבר העמים אבל אי אפשר להוציא את חבר העמים מהעולים.

א א א
ועוד הערה לסיום:

הפוסט שקראת עכשיו לא במקרה נמצא פה, בשיחה מקומית. צוות האתר משקיע יום-יום המון מחשבה ועבודה קשה כדי להביא לקוראים שלנו מידע שלא נמצא במקומות אחרים, לפרסם תחקירים ייחודיים, להגיב מהר לאירועים חדשותיים מתגלגלים, ולתת במה לקולות מושתקים בחברה ולפועלות ולפעילים למען שלום, שוויון וצדק חברתי.

כבמה שעושה עיתונות עצמאית אנחנו לא נמצאים בכיס של אף בעל הון, ולא של השלטון. הרבה מהכתיבה באתר נעשה בהתנדבות מלאה. ועדיין, העבודה שלנו עולה כסף. זה זמן עריכה, וזה צילום, תרגום, שירותי מחשוב, ייעוץ משפטי ועוד.

אם כל אחת ואחד ממאות אלפי הקוראים שמגיעים לשיחה מקומית כל שנה יתרום ולו תרומה קטנה – נוכל לעמוד על הרגליים באופן עצמאי לגמרי. אם כל אחד יתמוך בנו בתרומה חודשית צנועה – נוכל לצמוח ולהרחיב את הפעילות שלנו פי כמה.

הצטרפו להצלחה שלנו בשיחה מקומית
תרמו לחיזוק העיתונות העצמאית של שיחה מקומית

לחצו כאן
ראש הממשלה בנימין נתניהו במטה הליכוד בתל אביב, בליל הבחירות ב-3 במרץ 2020 (צילום: אוליבייה פיטוסי / פלאש90)

ראש הממשלה בנימין נתניהו במטה הליכוד בתל אביב, בליל הבחירות ב-3 במרץ 2020 (צילום: אוליבייה פיטוסי / פלאש90)

נתניהו מוקף בשפנים, לכן חושבים שהוא קוסם

ראש הממשלה נתפס כאשף פוליטי, אך כל הצלחתו נובעת ממנגנון נרקיסיסטי שבנה סביב המותג "נתניהו". בנוסף, הוא נהנה מתנאים פוליטיים נוחים שכוללים תשתית מפלגתית משומנת ואופוזיציה ריקה מתוכן. ללא פלטפורמה פוליטית ומנהיגים נאמנים הוא לא יוחלף, ואין לזה שום קשר לקסמים

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
donate
silencej89sjf