newsletter
השיחה מגיעה אליך
רוצה לקבל את מיטב הסיפורים של שיחה מקומית ישר למייל? הניוזלטר השבועי שלנו הוא התשובה בשבילך.

המשטרה הרחיקה את יונתן פולק מהשטחים אף שהוא עצור

פולק עצור כבר כשבועיים לאחר שסירב להתייצב לדיונים בקובלנה שהגיש נגדו ארגון הימין עד כאן. התזמון, בסמוך להודעת השר בנט על צווי הרחקה מינהליים לפעילי שמאל, מעלה תהיות קשות, לאחר שבשנתיים האחרונות פולק לא נעצר או זומן לחקירה, וגם אחרי שנעצר לא הובא לחקירה במשטרה

מאת:
השאירו תגובה
א א א

פרסום ראשון: יונתן פולק – פעיל נגד הכיבוש שעצור כשבועיים לאחר שסירב להתייצב לדיונים בקובלנה הפלילית שהגיש ארגון הימין עד כאן נגדו ונגד שני פעילים נוספים – נחקר היום (שני) במשטרת אריאל על השתתפות בהפגנות בגדה המערבית.

בשעות הבוקר נלקח פולק מבית המעצר אבו כביר בתל אביב, שם הוא מוחזק בשבועיים האחרונים, לחקירה במשטרת אריאל. שם הוא נחקר על השתתפות בהפגנות בכפר קדום, ממאי 2018 ועד השבועות האחרונים. בשעות שאחרי חקירתו המשטרה הוציאה לו צו הרחקה מהגדה המערבית ל-15 יום, אף שהוא כאמור עצור ולא צפוי להשתחרר בקרוב.

יונתן פולק מובא לדיון בבית המשפט בירושלים, ב-15 בינואר 2019 (צילום: אורן זיו)

על פי דוברות המשטרה, פולק נחקר בחשד ל"התפרעות במקום ציבורי וזריקת אבנים לעבר חיילים". אך עורכת דינו של פולק, גבי לסקי, אמרה כי במשטרה אמרו לה שפולק נחקר על "תקיפת סתם בצוותא חדא" (תקיפה ביחד עם אנשים נוספים; א.ז), אותו ניסוח שבו השתמשו בעד כאן בקובלנה הפלילית שהגישו. בקובלנה לא נטען שפולק או שני האחרים זרקו אבנים בעצמם, אלא רק שנכחו בהפגנות שבהן נזרקו אבנים. התלונות שעליהן נחקר הוגשו על ידי עד כאן, והחומרים בהן ככל הנראה זהים לאלה שמופיעות בקובלנה הפלילית.

לסקי אמרה ל"שיחה מקומית" כי "אין ראיות שיונתן תקף חיילים או שוטרים. חקרו אותו על תקיפה לפי ההגיון שהפלסטינים זרקו אבנים, ומכיוון שהוא היה שם הוא שותף". לדבריה, חקירת המשטרה הגיעה מיד אחרי הצהרתו של שר הביטחון, נפתלי בנט, על צווי הרחקה לפעילי שמאל מהגדה המערבית ופעילותם של ארגוני הימין בנושא. "זה נראה שהחקירה כעת היא יישור קו עם השר בנט וארגוני ימין קיצוני שמחפשים לפגוע במתנגדים לכיבוש, כדי להשיג קולות בבחירות או תקציבים לארגונים המיותרים שלהם", אמרה לסקי.

עיתוי החקירה מעלה תהיות קשות, לאחר שבשנתיים האחרונות פולק לא נעצר או זומן לחקירה על ידי המשטרה, וגם לאחר מעצרו לפני שבועיים בעקבות צו המעצר שהוצא בקובלנה של עד כאן, לא הביאו אותו במשטרה לחקירה.

גם בתקופה שלפני מעצרו, כשהוצא לו צו מעצר ובעד כאן דאגו לעדכן את המשטרה היכן הוא נמצא בימי שישי, אף גורם במשטרה לא ראה לנכון להגיע לעצור אותו. רק כעת, לאחר שבנט הצהיר ביום שבת שעד שיוצאו צווי הרחקה מינהליים לפעילי שמאל יש לנהוג ב"יד קשה" נגד המפגינים, במשטרה מיהרו ליישם את המסר מהשר.

הרשויות לא הגישו כתב אישום בעצמן

בדצמבר 2018 פירסמנו לראשונה כי ארגון הימין עד כאן הגיש קובלנה פלילית נגד שלושה פעילים ישראלים על חלקם בהפגנות נגד גדר ההפרדה. בקובלנה, שהיתה הראשונה מסוגה שהוגשה נגד פעילים נגד הכיבוש, טען ארגון הימין כי הנתבעים – יונתן פולק, קובי סניץ ואילן שליף – "תקפו בצוותא יחד עם מתפרעים אחרים שלא כדין חיילי צה"ל ושוטרי מג"ב". הרשויות לא מצאו לנכון להגיש בעצמן כתב אישום נגד שלושת הפעילים.

קובלנה פלילית היא הליך נדיר, שלא במקרה כמעט לא שומעים עליו, שבמסגרתו אזרח יכול לקחת את תפקיד ההגשה של תביעה פלילית מידי המדינה. ההליך הזה אפשרי רק עבור רשימה סגורה של עבירות קלות, ובהן לשון הרע, הגנת הפרטיות או מריבה בין שכנים.

בקובלנה שהגיש עד כאן נטען כי פולק ושני הנתבעים האחרים "תקפו חיילים", אך אין בה כל הוכחה ואפילו לא טענה מפורשת שהם עשו זאת בעצמם, אלא רק שנכחו בהפגנות בזמן שאחרים – צעירים פלסטינים – יידו אבנים לעבר החיילים.

א א א
ועוד הערה לסיום:

הפוסט שקראת עכשיו לא במקרה נמצא פה, בשיחה מקומית. צוות האתר משקיע יום-יום המון מחשבה ועבודה קשה כדי להביא לקוראים שלנו מידע שלא נמצא במקומות אחרים, לפרסם תחקירים ייחודיים, להגיב מהר לאירועים חדשותיים מתגלגלים, ולתת במה לקולות מושתקים בחברה ולפועלות ולפעילים למען שלום, שוויון וצדק חברתי.

כבמה שעושה עיתונות עצמאית אנחנו לא נמצאים בכיס של אף בעל הון, ולא של השלטון. הרבה מהכתיבה באתר נעשה בהתנדבות מלאה. ועדיין, העבודה שלנו עולה כסף. זה זמן עריכה, וזה צילום, תרגום, שירותי מחשוב, ייעוץ משפטי ועוד.

אם כל אחת ואחד ממאות אלפי הקוראים שמגיעים לשיחה מקומית כל שנה יתרום ולו תרומה קטנה – נוכל לעמוד על הרגליים באופן עצמאי לגמרי. אם כל אחד יתמוך בנו בתרומה חודשית צנועה – נוכל לצמוח ולהרחיב את הפעילות שלנו פי כמה.

הצטרפו להצלחה שלנו בשיחה מקומית
תרמו לחיזוק העיתונות העצמאית של שיחה מקומית

לחצו כאן
הנשיא הפלסטיני מחמוד עבאס (צילום: פלאש90)

הנשיא הפלסטיני מחמוד עבאס (צילום: פלאש90)

למרות האיומים, אבו מאזן בעד מגעים עם "כוחות דמוקרטיים יהודיים"

הנשיא הפלסטיני דחה את התפטרותו של ראש הוועדה לקשר עם החברה הישראלית מוחמד אלמדני, ואמר כי פעילות הוועדה היא "פעילות לאומית בכל קנה מידה". זאת, על רקע הביקורת החריפה ואף האלימה על מפגשים עם ישראלים, בטענה כי הם מקדמים "נורמליזציה של הכיבוש"

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
donate
silencej89sjf