newsletter
השיחה מגיעה אליך
רוצה לקבל את מיטב הסיפורים של שיחה מקומית ישר למייל? הניוזלטר השבועי שלנו הוא התשובה בשבילך.

שום דבר מיוחד לא קרה בנבי סאלח היום

בין כלניות ומרגניות השדה מעופפים כדורי גומי. צעירים חמושים מכף רגל ועד ראש בוחרים לפלוש לכפר לא שלהם, ולירות גז מדמיע לעבר בתים ואנשים, וצעירים אחרים מגיבים באבנים. שגרה של כיבוש

מאת:
השאירו תגובה
א א א

לכבוד יום האדמה התאספו בצהריים כשלושים פלסטינים מהכפר נבי סאלח, עשרה תומכים ישראלים, וכמה פעילות איגודים מקצועיים מנורבגיה. התושבים הביאו מספר שתילים, בכוונה לנטוע אותם באדמה ליד המעיין של הכפר, שנשדד על ידי ההתנחלות הסמוכה, חלמיש.

כך הולכים השותלים. תושבי נבי סאלח עם שתילים בכפר (חגי מטר)

כך הולכים השותלים. תושבי נבי סאלח עם שתילים בכפר (חגי מטר)

כך הולכים השותלים, רון בלב ואת ביד, והנה בדרכם התייצבה חבורת חיילים. עוד לא חלפו חמש דקות מתחילת הצעידה במורד הגבעה מהכפר, המעיין עוד רחוק מאוד, והחיילים כבר התחילו לירות גז מדמיע. בין ענני הגז הצליחו כמה צעירים מהכפר להגיב בזריקת אבנים לעבר מפרי הסדר החמושים, וכמה מהתושבים הצליחו לעצור במקום ולנטוע את העצים. אמנם לא ליד המעיין, אבל עדיין שמחה קטנה.

תהלוכת יום האדמה של נבי סאלח מול התנחלות חלמיש (חגי מטר)

בין מטחי הגז: נטיעה מוצלחת של עץ זית (חגי מטר)

אז התחיל הגשם, והחבורה הקטנה חזרה לכיוון הכפר. בין כלניות אדומות, תורמוסים סגולים, קחוונים מצויים לבנים-צהובים, מרגניות השדה כחולות, כדורי גומי מעופפים וענני גז מדמיע. נער אחד נפל במנוסה מאיזו טרסה, נפצע ופונה לבית חולים. והחבורה התפזרה.

קחוונים מצויים ומרגניות השדה באדמות נבי סאלח (חגי מטר)

אך כאן לא תם הסיפור. החיילים במורד ההר, ליד המעיין, החליטו שלא די להם, טיפסו בין הכלניות, התורמוסים, הקחוונים והמרגניות, ונכנסו לתוך הכפר – אחרי שההפגנה כבר נגמרה. שם התחילו לצעוד באדנותיות ברחובות, ושוב זכו לתגובה של צעירים שבאו לפזרם עם אבנים, ושוב ירו גז מדמיע וכדורי גומי לכל עבר – עכשיו כבר בלב הכפר.

הסתכלתי עליהם מתוך חלון אחד הבתים. גברים צעירים נאבקים ברחוב בגשם. במיוחד הסתכלתי על הצעירים הישראלים, חמושים מכף רגל עד ראש, בוחרים לפלוש לכפר לא להם, בלי שום סיבה הגיונית, חונקים תושבים עם גז ויורים לעבר נערים צעירים מהם בכמה שנים. שבת בצהריים, בגשם וברוח, וזה מה שנראה להם נכון לעשות. וזה מובן לנו מאליו לגמרי, ונראה שכך תמיד היה וכך תמיד יהיה, ובו זמנית מופרע לחלוטין.

מה הם עושים פה? חיילים בגשם בנבי סאלח (חגי מטר)

ובסוף הם הלכו, הפולשים. לכפר חזרה השגרה, ופעילי הסולידריות התכוננו להכנס למכוניות ולחזור תל אביבה. אבל אז, שוב ללא שום סיבה נראית לעין מלבד הפגנת הריבונות, שעטו לעבר הכפר חמישה ג'יפים צבאיים. הראשון בשיירה עצר בכניסה לכפר, ומהתותח המותקן על גגו ירה כמה מטחים של רימוני גז מדמיע באופן רנדומלי לכל עבר. אחרי המטח הנוסף הסתובבו חמשת הג'יפים ונסוגו, ללא ספק חדורי תחושת נצחון. אחריהם דלקו מספר צעירים ושוב זרקו אבנים, ומתוך הרכבים שוב ירו עליהם גז. עד שהגשם והעייפות הביסו את כולם.

וידאו: דוד ריב

הג'יפים נכנסים ויורים גז (חגי מטר)

שום כותרת אי אפשר להוציא מהסיפור הזה. של הפגנה ודיכוי. ודאי שלא בהשוואה למה שקורה במקביל בעזה, למשל. שגרת כיבוש. שום דבר מיוחד.

יום האדמה בנבי סאלח, 30.3.19 (חגי מטר)

א א א
ועוד הערה לסיום:

הפוסט שקראת עכשיו לא במקרה נמצא פה, בשיחה מקומית. צוות האתר משקיע יום-יום המון מחשבה ועבודה קשה כדי להביא לקוראים שלנו מידע שלא נמצא במקומות אחרים, לפרסם תחקירים ייחודיים, להגיב מהר לאירועים חדשותיים מתגלגלים, ולתת במה לקולות מושתקים בחברה ולפועלות ולפעילים למען שלום, שוויון וצדק חברתי.

כבמה שעושה עיתונות עצמאית אנחנו לא נמצאים בכיס של אף בעל הון, ולא של השלטון. הרבה מהכתיבה באתר נעשה בהתנדבות מלאה. ועדיין, העבודה שלנו עולה כסף. זה זמן עריכה, וזה צילום, תרגום, שירותי מחשוב, ייעוץ משפטי ועוד.

אם כל אחת ואחד ממאות אלפי הקוראים שמגיעים לשיחה מקומית כל שנה יתרום ולו תרומה קטנה – נוכל לעמוד על הרגליים באופן עצמאי לגמרי. אם כל אחד יתמוך בנו בתרומה חודשית צנועה – נוכל לצמוח ולהרחיב את הפעילות שלנו פי כמה.

הצטרפו להצלחה שלנו בשיחה מקומית
תרמו לחיזוק העיתונות העצמאית של שיחה מקומית

לחצו כאן
הנהלת אל על רוצה לפטר כ-1,000 מתוך 6,000 העובדים. הפגנה של עובדי אל על נגד הקיצוצים (צילום: אוליביה פיטוסי / פלאש 90)

הנהלת אל על רוצה לפטר כ-1,000 מתוך 6,000 העובדים. הפגנה של עובדי אל על נגד הקיצוצים (צילום: אוליביה פיטוסי / פלאש 90)

הוועד באל על: ההסתדרות מעדיפה את הטייסים עלינו

לפני עשור, ההסתדרות נלחמה נגד ניסיון של הטייסים באל על להקים ועד נפרד. עכשיו, כך נראה, היא עומדת לצדם ואף הדיחה את ראשי הוועד הכללי שמחו נגד ניהול מו"מ נפרד עם הטייסים. ההסתדרות: הוועד השתולל ועבר את הקווים האדומים

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
donate
silencej89sjf