newsletter
השיחה מגיעה אליך
רוצה לקבל את מיטב הסיפורים של שיחה מקומית ישר למייל? הניוזלטר השבועי שלנו הוא התשובה בשבילך.

חיילים פרצו לבי"ס בחברון ועצרו ילד בן 10: "לא משנה הגיל"

בסרטון שפורסם נראים חיילים בתוך בית ספר בחברון כשהם עוצרים ילד מכיתה ד'. אנשי הצוות ביקשו מהחיילים לשחרר את הילד, אבל החיילים עונים: הוא זרק אבנים, לא משנה הגיל". עו"ד לסקי: לא היתה להם סמכות, אגיש תלונה. דו"צ: הילדים הוזהרו, האירוע יתוחקר

מאת:
השאירו תגובה
א א א

חיילים ישראלים נכנסו לבית ספר בחברון ועצרו ילד בן עשר בטענה שזרק אבנים. "הוא זרק אבנים, לא משנה איזה גיל", נשמע הקצין אומר בהקלטה שפורסמה באתר "מען". לילדים מתחת לגיל 12 אין אחריות פלילית, ולכן נראה שהחיילים חרגו מסמכותם.

האירוע התרחש היום בבוקר (יום ד') בבית הספר "חג' זיאד ג'אבר"  בשכונת ג'אבר בחברון, הנמצא לא רחוק ממערת המכפלה, לא רחוק ממחסום ג'אבר בחברון. לפי אתר "מען", החיילים פרצו לבית הספר והוציאו את הילד מתוך הכיתה שלו. בדף הפייסבוק של בית הספר נכתב שהילד לומד בכיתה ד'.

בסרטון הווידאו, נראה קצין אוחז בילד, שנראה קטן מאוד ואומר כמה מלים בקול מבוהל. כמה מבוגרים, ביניהם סגן מנהל בית הספר, מנסים לשחרר את הילד מידי הקצין, והוא צועק עליהם "תעזבו את היד" ואומר, כנראה לחייל שאתו, "תביא את הילד השני".

בסרטון נראה החייל שהתלווה לקצין דוחף ברובה שלו איש מבוגר יותר, שלפי סוכנות "מען" הוא סגן מנהל בית הספר. לאחר מכן הקצין והחייל מכניסים את הילד וכנראה עוד ילד נוסף לתוך חדר, ככל הנראה חדר הנהלה. כשאיש צוות מבית הספר מנסה לומר לחיילים כי מדובר ב"ילדים קטנים", עונה להם הקצין "הם זרקו אבנים, אני אקח אותם למשטרה". כשסגן המנהל מבקש ממנו שיסביר לו בערבית מה קרה, הקצין אומר לו: "מעניין לי את התחת הערבית שלהם".

בשלב מסוים, הקצין מדבר בקשר, כנראה עם חיילים שנמצאו מחוץ לבית הספר, ומבקש מהם "שייכנסו לבית הספר, תפסתי את הילדים שזרקו אבנים, יש לי פה מורים שקופצים עליי". בשלב מסוים שומעים גם את אחד החיילים מאיימים על אחד הפלסטינים "זוז אחורה, אני אשבור לך את היד". אחד מאנשי הצוות מבקש מהקצין לדבר עם קצינים בכירים יותר, והקצין עונה לו: "תדבר עם מי שאתה רוצה, מעניין לי את התחת".

בסופו של דבר, אכן הגיעו חיילים נוספים לתוך בית הספר, והחיילים לוקחים אתם לפחות אחד מהילדים בליווי אחד מהמבוגרים. הם הולכים לכיוון ג'יפ צבאי אולם לא ברור אם הם אכן עלו עליו עם הילד.

בסוכנות "מען" מצטטים "מקורות מקומיים", האומרים שהתיאום הביטחוני הפלסטיני והמשרד לעניינים אזרחיים נכנסו לעניין והילד שוחרר מאוחר יותר. מקור במשרד לעניינים אזרחיים אמר שזהו מקרה "שיש לגנותו" וכי זו הפעם הראשונה שהצבא חדר לתוך בית ספר ועצר ילד בתוך הכיתה שלו. המקור אמר כי המשרד פנה לצד הישראלי בבקשה לפתוח בחקירה ולהבטיח שהמקרה לא יחזור.

עו"ד גבי לסקי, מומחית לזכויות אדם, אמרה כי גם בשטחים, כמו בישראל, גיל האחריות הפלילית הוא 12 ומעלה. "לחיילים לא היתה סמכות לעצור את הילד", אומרת לסקי, "כל חייל, ו-ודאי שכל קצין, אמור לדעת שאין סמכות לעצור או לשפוט ילדים בגיל הזה." לסקי אמרה שגם הכניסה לבית ספר בשעות הלימודים עם נשק, ללא צו וללא תיאום עם הנהלת בית הספר היא דבר שצריך להיות אסור, והצבא בדרך כלל נמנע מכך. לסקי אמרה שהיא מתכוונת להגיש עוד היום תלונה נגד החיילים על הכניסה לבית הספר ועל המעצר.

מדובר צה"ל נמסר בתגובה: "כעשרה תלמידים פלסטינים זרקו אבנים לעבר רכבים ישראלים במרחב היישוב היהודי בחברון. בעקבות כך, ביצע הכוח שיחת אזהרה לתלמידים, אך הם לא נעצרו. האירוע יתוחקר ויחודדו הנהלים בהתאם".

יצוין כי תגובת דובר צה"ל מתעלמת מהעובדות העולות בבירור מהסרטון. בשום שלב בחלק של הסרטון המתנהל בתוך בית הספר ואורך כשש-שבע דקות, לא מדברים החיילים על "שיחת אזהרה" או על כך שהם מבקשים להביא אותו לקצין דובר ערבית. להפך. הקצין מלגלג על הבקשה של סגן מנהל בית הספר שיסביר לו בערבית מה הוא רוצה ואומר לו: "ערבית בתחת שלי". הקצין שוב ושוב אומר שהוא מבקש "לקחת את הילדים למשטרה" וש"הגיל לא חשוב". אם בעיני דובר צה"ל ככה נראית שיחת אזהרה, מעניין איך נראה מעצר.

א א א
ועוד הערה לסיום:

הפוסט שקראת עכשיו לא במקרה נמצא פה, בשיחה מקומית. צוות האתר משקיע יום-יום המון מחשבה ועבודה קשה כדי להביא לקוראים שלנו מידע שלא נמצא במקומות אחרים, לפרסם תחקירים ייחודיים, להגיב מהר לאירועים חדשותיים מתגלגלים, ולתת במה לקולות מושתקים בחברה ולפועלות ולפעילים למען שלום, שוויון וצדק חברתי.

כבמה שעושה עיתונות עצמאית אנחנו לא נמצאים בכיס של אף בעל הון, ולא של השלטון. הרבה מהכתיבה באתר נעשה בהתנדבות מלאה. ועדיין, העבודה שלנו עולה כסף. זה זמן עריכה, וזה צילום, תרגום, שירותי מחשוב, ייעוץ משפטי ועוד.

אם כל אחת ואחד ממאות אלפי הקוראים שמגיעים לשיחה מקומית כל שנה יתרום ולו תרומה קטנה – נוכל לעמוד על הרגליים באופן עצמאי לגמרי. אם כל אחד יתמוך בנו בתרומה חודשית צנועה – נוכל לצמוח ולהרחיב את הפעילות שלנו פי כמה.

הצטרפו להצלחה שלנו בשיחה מקומית
תרמו לחיזוק העיתונות העצמאית של שיחה מקומית

לחצו כאן

ככל שהתלמידים עולים בכיתות מהיסודי לעל-תיכוני, רמת השיעמום שלהם עולה (צילום אילוסטרציה: college degrees 360)

משעמם לתלמידים בבתי הספר - ולמשרד החינוך לא איכפת

כבר יותר מעשור מראות תוצאות מבחני פיז"ה כי רק שליש מהתלמידים בתיכון נהנים ממה שהם לומדים או שהלימודים מעוררים בהם סקרנות. הבעיה מוכרת וגם הוצעו לה פתרונות, אבל את משרד החינוך כנראה משעמם לטפל בה

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
donate
silencej89sjf