טיול בוואדי קלט: אי אפשר לברוח מפוליטיקה בפלסטין

עבור מרבית הפלסטינים בגדה המערבית המראה של קבוצת מטיילים הוא תופעה נדירה ומוזרה. בשטח מתנהלת מלחמת סימוני שבילים בין ישראלים לפלסטינים, וגם אם רוצים, לא ניתן לטייל בלי להתקל בהתנחלויות מגודרות, מחסומים וחיילים. העיתונאית הגרמניה אנג'לה גרובר יצאה למסע בוואדי קלט

מאת:
השאירו תגובה
א א א

כותבת אורחת: אנג׳לה גרובר

שני בחורים פלסטינים צעירים חולפים על פנינו. נראה שקבוצת ההליכה שלנו לא מעניינת אותם כלל, אם כי ההבעות על פניהם מסגירות בלבול או מבוכה מסוימת. המסלול שלנו חוצה שביל קטן ומאובק בוואדי קלט שבעמק הירדן. באותה פתאומיות בה הופיעו, השניים נעלמים בכיוון הנגדי.

מטיילים הם מחזה די נדיר בגדה המערבית. "טיול רגלי בטבע בשביל הכיף זה לא דבר שהרבה פלסטינים נוטים לעשות", מסביר המדריך שלנו, סוהיל חיג'אזי. עד כדי כך נדיר הדבר, שמטיילים שמבקשים הכוונה מפלסטינים המתגוררים באזור יופתעו כאשר התשובה המנומסת תציע להם לקחת מונית למחוז חפצם.

מלחמת סימוני השבילים

ובעוד שטיול רגלי נראה לרובנו כמו פעילות א-פוליטית, בגדה המערבית בדרך זו או אחרת הפוליטיקה תמיד קשורה. הטריטוריה ההררית הקטנה הזו, אחרי הכל, מותוות מטלאים של גבולות נראים ולא-נראים לעין, המפוזרים בין נקודות בידוק צה"ליות, התנחלויות מגודרות ואזורים צבאיים סגורים. ישנם מעט מאוד שבילים מסומנים להולכי רגל והגאוגרפיה הפוליטית של האזור הופכת את העניין למסובך אף יותר.

כל ניסיון להרחיב את רשת שבילי הטיולים בגדה המערבית הופך לנקודת עימות: כאשר הפלסטינים סימנו לאחרונה שביל שחופף בחלק קטן לשביל ישראלי קיים, הסימון לא שרד זמן רב. לילה אחד הסימונים הפלסטינים בצבעי לבן-ירוק-לבן, שנצבעו על אבנים לאורך השביל, נחצבו מהאבנים ביד נעלמה; המשחיתים האלמונים השאירו את הסימונים הישראלים במקומם.

אחד ממסלולי הטיול המועדפים על חיג'אזי עובר דרך ואדי קלט, גיא צר וצחיח מזרחית לירושלים. מסלול ההליכה מתפתל לאורך 15 ק״מ לצד אמת מים מהתקופה הרומאית. מדרון תלול ומסולע מתנשא מעלינו בעוד אנחנו חולפים על פני נאות מדבר קטן, גמלים הנחים על החול ובתים פשוטים של הבדואים באזור. החלונות בקירות הבטון הלא מטויחים נטולי-זכוכית, ומעניקים לבתים מראה לא גמור. בהצצה חטופה באחד מהם יכולתי להבחין בחדר חשוך וכמעט ריק עם מזרון בפינה אחת ושולחן עץ קטן באמצע החדר.

> ירדה מהפסים: מסע בזמן על מסילת רכבת פלסטין הנעלמת

מנזר סנט ג'ורג', ואדי קלט (Michael Panse CC BY-ND 2.0)

מנזר סנט ג'ורג', ואדי קלט (Michael Panse CC BY-ND 2.0)

כמו ברוב המקומות במזרח התיכון, טיול רגלי דרך ואדי קלט אורג יחדיו נופים עוצרי נשימה, היסטוריה רב-שכבתית וסיפורים מספרי הקודש. לפי הברית החדשה ישו נהג לטייל בעמק שבתוך העמק הזה, וזה גם אמור להיות המקום בו התרחש הסיפור בבסיס משל השומרוני הטוב.

"יאללה", צועק חיג'אזי, ומסמן לנו להמשיך הלאה אחרי כמה דקות מנוחה יקרות מפז בצלו של עץ קוצני. המדרונות לשמאלנו מכוסים במוך ירוק מגשמי החורף האחרונים. השמש תייבש אותם בקרוב, ותשאיר מאחור רק אבן וקרקע בצבע חום-אדמדם. מסלול ההליכה שלנו לא מוביל אותנו דרך החלק העמוק של הוואדי, אלא מתנשא כ-50 מטר מעליו.

בקעת הירדן – המורכבת משילוב מוזר של מדבר צחיח, ואדיות פוריות עם ערוצים של מי-גשמים, אדמות מרעה מסורתיות והתנחלויות פה ושם – יכולה לפעמים לבעור בחום בלתי נסבל. אך בתקופה זו של השנה הטמפרטורות עדיין נעימות למדי, ואני אסירת תודה על כך. למרות שהפרשי הגבהים בין הנקודות השונות בטיול שלנו אינם גדולים, ברגע שמתחילים לטפס מזג האוויר מתחמם.

> הולך בתלם: לפרק ולהרכיב מחדש את אתרי התיירות המפורסמים בארץ הקודש

מטיילים, ואדי קלט (אנג'לה גרובר)

מטיילים, ואדי קלט (אנג'לה גרובר)

הכל פוליטי

"אני מאוד אוהב לטייל, להסתובב ולחקור את המולדת שלי רגלית", אומר חיג'אזי, בן ה-63 מרמאללה. הוא גבר גבוה ומשקפיים כהים מגנים על עיניו מפני השמש המסנוורת. "התחלתי להדריך טיולים ב-2012, אבל במשך עשרות שנים הייתי מטייל באזור בעצמי. עבר כל כך הרבה זמן שאני אפילו לא יכול להיזכר מתי התחלתי ללכת", הוא מוסיף. לעיתים נדירות ביותר פלסטינים אחרים מצטרפים אליו בטיוליו. הלקוחות הטובים ביותר שלו הם זרים שמתגוררים באזור או מבקרים לתקופות זמן ארוכות. תיירים בקושי מגיעים לכאן. "רוב התיירים הולכים למרכזי התיירות בישראל ומקבלים מפות למסלולים שם. הם לא מגיעים לגדה המערבית", אומר חיג'אזי. "וזה מאוד חבל. אפשר לעשות כאן טיולים רבים ויפהפיים. הטבע כאן הוא פראי יותר, לא-נגוע".

חיג'אזי מאמין שטיול רגלי מודרך כמו שלו הוא לא רק דרך טובה להראות לזרים את הגדה המערבית, אלא גם משהו שמסייע לכלכלה המקומית. ביחד עם המגפיים והכובעים שלהם, המטיילים גם מביאים כסף, שמוזרם לקהילה הפלסטינית.

סוהיל חיג'אזי (אנג'לה גרובר)

סוהיל חיג'אזי (אנג'לה גרובר)

אפילו כמטיילת זרה המתח בין הישראלים לפלסטינים מורגש כאן היטב. לפעמים הפלסטינים טועים לחשוב שמטיילים תמימים הם מתנחלים. לפני מספר חודשים, בתקופת מסיק הזיתים, מצאתי את עצמי בסיטואציה כזאת באזור הגבעות המקיפות את רמאללה. חבורת מוסקים שראתה אותנו צועדים בין עצי הזית, וזיהתה שאנחנו מטיילים לא-פלסטינים, עקבה אחרי צעדינו בדאגה ובקפידה. המתח נשבר רק כאשר חיג'אזי פנה אליהם בערבית, והסביר מה הקבוצה הזו עושה כאן. אני מתארת לעצמי שהם עדיין ראו בטיול הרגלי שלנו תופעה מוזרה, אבל לפחות נרגעו מהידיעה שלא באנו להשתלט אדמותיהם ולהרוס את העצים שלהם.

הסיטואציה בוואדי קלט רגועה יחסית. זה אזור פופולרי בקרב המטיילים המעטים שמגיעים לכאן. המים באזור ניזונים משלושה מעיינות. הרומאים בנו את אמת המים כאן כדי להעביר מים ליריחו, הממוקמת מתחת לוואדי. "הרומאים יצרו כאן דבר מרהיב", אומר חיג'אזי. "המבנה של אמת המים, עם הגשרים והתעלות שעוברות דרך האבנים, הוא בלתי ייאמן ומיוחד במינו".

אבל בגדה המערבית, אפילו מבנה השקיה עתיק שכזה הופך לסוגיה פוליטית. כל פעם שהפלסטינים רוצים לנקות את התעלות או לתקן את הסדקים שנפערים בהן, אומר חיג'אזי, הם חייבים אישור של צה"ל.

אנג'לה גרובר, בת 26, היא עיתונאית גרמניה, בלוגרית, מתמחה במגזין 972+, וזוכת מלגת קרן קואנדט הגרמנית. הפוסט פורסם במקור באנגלית באתר 972+, ותורגם על ידי מיכל מוגרבי.

> ללכת את פלסטין: מחוויותיו של מדריך טיולים

אמת מים, ואדי קלט (אנג'לה גרובר)

אמת מים, ואדי קלט (אנג'לה גרובר)

א א א
ועוד משהו קטן...

אנחנו ממש שמחים שקראת את הפוסט הזה, ומקווים שמצאת בו עניין. הצוות של שיחה מקומית משקיע מאמצים משמעותיים כדי להביא לקוראות ולקוראים שלנו חדשות, תחקירים, פרשנויות וטורי דעה מגוונים, והכל מתוך מחויבות להתנגדות לכיבוש ולקידום שלום, שוויון וצדק חברתי.

קשה למצוא דברים כמו הפוסט הזה בכלי תקשורת אחרים בארץ, והסיבה שהוא נמצא פה היא שהעיתונות שלנו בשיחה מקומית היא עצמאית וחופשית. אנחנו לא תלויים באף בעל הון, לא במפרסמים ולא בחומות תשלום.

ועדיין, העבודה הרבה שמושקעת בכל פוסט כזה – מתשלום לכותבים, דרך עבודת העורכות והצלמים ועד התשלום לייעוץ משפטי או לשרתים שעליהם יושב האתר – עולה כסף. הדרך הכי טובה להבטיח את היציבות והעצמאות שלנו היא התמיכה של קהילת הקוראות והקוראים באמצעות חברות בשיחה מקומית. ובזה יש לך מקום חשוב.

זה הזמן להיות חברות בשיחה מקומית

לתמיכה – לחצו כאן
דגלי ארה"ב, איחוד האמירויות, ישראל ובחריין על חומות העיר העתיקה בירושלים, ב-15 בספטמבר 2020 (צילום: יונתן זינדל / פלאש90)

דגלי ארה"ב, איחוד האמירויות, ישראל ובחריין על חומות העיר העתיקה בירושלים, ב-15 בספטמבר 2020 (צילום: יונתן זינדל / פלאש90)

אנו הפלסטינים זקוקים לכוח פוליטי חדש שמדבר על צדק ושוויון

ההסכמים בין שלוש מדינות האפרטהייד ישראל, איחוד האמירויות ובחריין, מחייבים שינוי עמוק באסטרטגיה הפלסטינית, ומעבר להתמקדות בטיפוח היחסים עם ארגוני חברה אזרחית. פריצת דרך כזאת תושג באמצעות בניית תנועת שמאל פלסטינית חזקה

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
donate
silencej89sjf