newsletter
השיחה מגיעה אליך
רוצה לקבל את מיטב הסיפורים של שיחה מקומית ישר למייל? הניוזלטר השבועי שלנו הוא התשובה בשבילך.

השמאל לא יגדל בלי לפנות מקום ומשאבים לפריפריה

אם השמאל למד לקח מהבחירות, הוא צריך כבר היום להשקיע בקידום שמאל עממי. שמאל המקדם שלום, המבוסס גם על שיח מסורתי ודתי. שמאל שמכבד את כל מגוון התרבויות, שמשרת את הפריפריה ומוכן להחליף הנהגה אליטיסטית בהנהגה פריפריאלית מגוונת ומחוברת

מאת:
השאירו תגובה
א א א

כותב אורח: אבי דבוש

בחודשים האחרונים הייתי עסוק בדבר אחד: בלשוחח עם כמה שיותר ישראליות וישראלים. לשכנע אותם להצביע למרצ, אבל בעיקר לשכנע שאנחנו חייבים לבנות שמאל עממי רחב.

בניגוד לרוב המועמדות והמועמדים, איתם נפגשתי בעיקר באירועים בבתי ספר, מכללות ואוניברסיטאות, תנועות נוער ושאר זירות, עשיתי כל מאמץ להגיע לרחוב, שהוא רחוב היומיום שלי ממילא. הסתובבתי עם פעילי מרצ ושוחחתי עם תושבים בדרום, בשדרות, נתיבות, אשקלון, רהט, קרית גת, באר שבע ועוד ועוד. עמדנו שכם אל שכם עם עובדי כימיקלים לישראל, במאבקם כנגד פיטוריהם. הגענו גם לערד, לבית קמה וגם לירושלים ולשדרות רוטשילד. וגם לצפת.

למי שעשה את הדבר הפוליטי הבסיסי הזה, לשוחח עם אנשים מחוץ לתל אביב, תוצאות הבחירות לא היוו הפתעה. נתקלנו בתגובות אוהדות ומרגשות, אבל גם בניכור, שנאה וחוסר הבנה לרוב. ברור לי שגם כעת, כאשר השסעים הפוליטיים הידועים, אותם טרחו רבים מימין ומשמאל להעמיק, עלו על ראש שמחתנו, כל אחד מאיתנו צפוי לחזור לאזורי הנוחות שלו.

אזורי הנוחות שלי ושל רבים מחברותי ומחברי, הם בפריפריה הגאוגרפית והחברתית. בדרום, בשכונת התקווה, בירושלים, בצפון. אזורי הנוחות שלי הם בקהלים מסורתיים ומזרחיים. אזורי הנוחות שלי הם בקרב פועלות ופועלים. בקרב דוברי רוסית וערבים. לא פחות מאשר בתל אביב הנהדרת (בדרומה ובמרכזה).

והייעוד והמטרה שלי (והלוואי גם שלנו, כי מדובר במשימה כבירה ומשותפת) הם לבנות שמאל עממי רחב. של פועלות ולמען פועלות. של מזרחים ולמען מזרחים. של דוברי רוסית ולמענם. של בדואיות ולמענן. של מעמד נמוך ואליטה גם יחד. כל פעולה אחרת המגייסת תמיכה ללא שותפות, נדונה לכישלון. כל פעולה המגייסת פתקים ללא חלוקה של הכח, היא לא בכיוון.

> בלי זהות יהודית לשמאל אין מה להציע לבוחרים

הפגנת עובדי כיל, באר שבע (דני בלר)

הפגנת עובדי כיל, באר שבע (דני בלר)

מרצ הציגה במערכת הבחירות האחרונה מפלגת חלומות. הרקורד המשובח ביותר, עם המצע הרציני ביותר והמועמדים הטובים ביותר. היא חסרה דבר אחד "קטן": אלקטורט. התחושה דומה לסיפור סובייטי ידוע, המספר על זה שראה ברחוב שני עובדים. האחד חופר בור והשני מכסה. וכך הלאה. כשתהה באזניהם הם סיפרו שבדרך כלל יש עובד שלישי, השותל, שלא הגיע הפעם…

במידה ואמנם נלמד הלקח ישנו צורך בהשקעה אמיתית, מהיום בבוקר, בזירות רוויות ההצבעה הימנית. על מנת לבנות תשתיות, נרטיבים ומנהיגות שתביא לקידום שמאל עממי רחב, של הפריפריה החברתית והגאוגרפית ולמענה.

שמאל כזה הוא שמאל המתעקש על מהפך אמיתי בסדרי העדיפויות התקציביים של ישראל, ולא על "כלכלה עם חמלה". שמאל המקדם רפורמה אמיתית בחלוקת קרקעות והכנסות בין רשויות ולא כזה שמגן על בעלי הפריבילגיות (ולא משנה מאיזה צבע או זרם פוליטי הם). שמאל הנלחם עם אש בעיניים לצד עובדי קבלן ומפוטרי נגב טקסטיל, פרי גליל ומגבות ערד.

שמאל המקדם שלום, המבוסס גם על שיח מסורתי ודתי, גם על פסיקת הרב עובדיה יוסף בנדון. שמאל המקדם פתרונות פוליטיים אזרחיים לאוכלוסיות מגוונות (נשים, חרדים, להט"בים, ערבים, עניים, דוברי רוסית, יוצאי אתיופיה), מתוך כבוד עמוק למארג התרבויות והמורשות בכלל ולתרבות היהודית בפרט. שמאל המתעקש על שותפות ערבית-יהודית ומעודד מרחבים משותפים ונאבק בגזענות בזקיפות קומה.

שמאל המשרת את הפריפריה ומכבד את ערכיה. מניח לנכסים הסימבוליים והחומריים שנצברו במהלך השנים, ומחליף הנהגה אליטיסטית בהנהגה פריפריאלית מגוונת ומחוברת לאינטרסים המעמדיים והזהותיים ה"אחרים". זו העסקה. אם לא נבנה אותה, בדיאלוג שווה, נדונים השמאל הקיים לניוון מתמשך והפריפריה להוסיף ולהיות שחקנית משנה בתאטרון הכלל ישראלי.

אבי דבוש הוא תושב הנגב ופעיל פוליטי. מספר 8 ברשימת מרצ בבחירות האחרונות.

> "יש למרצ נקודות עיוורון, אבל עכשיו מרצ זה גם אני"

א א א
ועוד הערה לסיום:

הפוסט שקראת עכשיו לא במקרה נמצא פה, בשיחה מקומית. צוות האתר משקיע יום-יום המון מחשבה ועבודה קשה כדי להביא לקוראים שלנו מידע שלא נמצא במקומות אחרים, לפרסם תחקירים ייחודיים, להגיב מהר לאירועים חדשותיים מתגלגלים, ולתת במה לקולות מושתקים בחברה ולפועלות ולפעילים למען שלום, שוויון וצדק חברתי.

כבמה שעושה עיתונות עצמאית אנחנו לא נמצאים בכיס של אף בעל הון, ולא של השלטון. הרבה מהכתיבה באתר נעשה בהתנדבות מלאה. ועדיין, העבודה שלנו עולה כסף. זה זמן עריכה, וזה צילום, תרגום, שירותי מחשוב, ייעוץ משפטי ועוד.

אם כל אחת ואחד ממאות אלפי הקוראים שמגיעים לשיחה מקומית כל שנה יתרום ולו תרומה קטנה – נוכל לעמוד על הרגליים באופן עצמאי לגמרי. אם כל אחד יתמוך בנו בתרומה חודשית צנועה – נוכל לצמוח ולהרחיב את הפעילות שלנו פי כמה.

הצטרפו להצלחה שלנו בשיחה מקומית
תרמו לחיזוק העיתונות העצמאית של שיחה מקומית

לחצו כאן
רוב מוסדות הלימוד החרדיים לא בנויים ללימוד מרחוק. ילדים בבני ברק צופים לרחוב בזמן הסגר הקורונה (צילום: אורן זיו)

רוב מוסדות הלימוד החרדיים לא בנויים ללימוד מרחוק. ילדים בבני ברק צופים לרחוב בזמן הסגר הקורונה (צילום: אורן זיו)

"תודה השם שאין בית ספר". החיים של ילדים חרדים בזמן הקורונה

בלי מחשבים או סמאטרפון, עם יותר מעשר נפשות בדירה, הקורונה מאתגרת את המשפחות החרדיות. אבל מסתבר שמוצאים פתרונות: קווי נייעס, שיעורים והודעות דרך טלפון קווי, סרטונים עם הלכות פסח, והרבה קריאה

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
donate
silencej89sjf