newsletter
השיחה מגיעה אליך
רוצה לקבל את מיטב הסיפורים של שיחה מקומית ישר למייל? הניוזלטר השבועי שלנו הוא התשובה בשבילך.

הפרקליטות הפתיעה: נדון עם האוצר על פיצויים לחטופי תימן

לפי הפרקליטות, מתקיימים דיונים עם החשב הכללי, אבל "לא ניתן לאשר סכומים" בגלל ממשלת המעבר. פעילים במאבק לילדי תימן, המזרח והבלקן: "המשפחות שמעו על המתווה בפעם הראשונה, זה ניסיון נבזי להשיג את אהדת השופטים"

מאת:
השאירו תגובה
א א א

הפרקליטות הצהירה שהיא מנהלת שיחות עם משרד האוצר לקידום מתווה של פיצויים למשפחות חטופי תימן, מזרח והבלקן – כך נחשף בבית המשפט העליון היום (ד') במהלך דיון בערעור של הפרקליטות על פסיקה של בית המשפט המחוזי בעניינה של אחת המשפחות.

מאות בני משפחות של הילדים האבודים, ולצידן תומכים רבים, הגיעו לירושלים מרחבי הארץ. הן דורשות הכרה בפשע שנעשה, גילוי האמת וצדק, עשרות רבות של שנים לאחר שנעלמו אחיהן ובניהן. יום המודעות לחטיפת ילדי תימן, מזרח ובלקן. 21 ליוני 2017. (שירז גרינבאום/אקטיבסטילס)

הפרקליטות דרשה לדחות על הסף את התביעה בגלל "התיישנות". הפגנה למען הכרה במשפחות ילדי תימן, המזרח והבלקן (צילום: שירז גרינבאום/אקטיבסטילס)

הפרקליטות ביקשה מבית המשפט לדחות את התביעה של משפחת ג'הסי על סף מחמת התיישנות, זאת לאחר שבית המשפט המחוזי פסק שההתיישנות לא חלה על המקרה. מהלך של הכרזת התיישנות היה משליך על כל התביעות מסוג זה המתנהלות בימים אלה בבתי המשפט. אולם תוך כדי הדיון חשפה הפרקליטות, כאמור, שהיא מקדמת מתווה לפיצויים. "הפרקליטות מובילה בימים אלה מהלך פנימי. בשבוע הבא קבועה לנו ישיבה עם החשב באוצר בנושא זה", אמרה נציגת הפרקליטות עו"ד רות גורדין.

לדברי גורדין, הפרקליטות מנסה "להניע את הדבר ברמת הפקידות הגבוהה מאוד", אבל הנושא מתעכב בגלל ממשלת המעבר. "אין לנו עניין להציע הצעה שלא ניתן לעמוד מאחוריה, כרגע הממשלה במצב שלא ניתן לאשר סכומים מסוימים".

נציגי המשפחות התובעות גילו על המגעים בממשלה לקדם מתווה של פיצויים לראשונה בבית המשפט. "אני מייצגת 15 תביעות ברחבי הארץ ולא מצליחה לשמוע על קידום הסדר אלא רק באולמות בתי המשפט", טענה עו"ד קארן בכור, המייצגת את אחת המשפחות.

עו"ד יוסי גמליאל, המלווה משפחות שונות בתביעות בנושא, סיפר כי ב-2017 היה מהלך להכין מסמך הכרה, והיה מדובר גם על פיצויים. "הם אמרו שהם מסכימים לתת פיצוי, אבל קראו לזה מענק", אומר גמליאל. "את מבינה כמה זה מעליב? זה לא פיצוי. על מה אתה נותן מענק? אבל אם עכשיו הם יתנו את הכסף כפיצויים, זו תהיה התקדמות לקראת הכרה".

נעמה קטיעי מעמותת עמר"ם אמרה כי "רק לאחר שהפרקליטות גררה את המשפחה לעליון, היא מוצאת לנכון לומר לשופטי בג"צ כי בפרקליטות עובדים על מנגנון שיוצע למשפחות לפיצוי. המשפחות לא שמעו על המנגנון הזה עד היום, גם לא עורכי הדין שמייצגים אותם. לנו זה נשמע כמו עוד ניסיון נבזי לעורר אהדה בקרב השופטים בדיון רק כדי להמשיך ולגרור את ההליכים המשפטיים עד שהמשפחות יתייאשו. לצערנו, מדינת ישראל ממשיכה להתעלל במשפחות באכזריות ואטימות. מצד אחד טוענת המדינה שבית המשפט הוא לא המקום ליישוב הפרשה, ומצד שני היא מסרבת כל תוקף להכיר בעוולה ההיסטורית".

שופטי העליון לא פסקו בעניין ההתיישנות והחליטו לתת למדינה ארבעה חודשים שבסופם אמורה הפרקליטות להציע מתווה לפיצויים מול המשפחות. גמליאל סיפר ל"שיחה מקומית" כי לפני שמונה חודשים הזמינה הפרקליטות את נציגי המשפחות לפגישה, אך "מאז אף אחד לא שמע מהם, עד לדיון היום".

תוצאות הדיון התקבלו ברגשות מעורבים מצד המשפחות, שכן בקשת הפרקליטות לדחות על הסף את הדיונים עלולה למנוע מהן לעלות לדוכן העדים. "לא לשמוע את המשפחות זה לסתום את הגולל על פרשת ילדי תימן לגמרי. נגמר הסיפור", אמר עו"ד גמליאל. "זה הדבר הכי נוראי שיש. למה שלא יטענו להתיישנות  בבית המשפט, אחרי שיקשיבו לעדויות? זו דרישה קיצונית. אני לא רוצה לדמיין שבית המשפט יקבל אותה".

א א א
ועוד הערה לסיום:

הפוסט שקראת עכשיו לא במקרה נמצא פה, בשיחה מקומית. צוות האתר משקיע יום-יום המון מחשבה ועבודה קשה כדי להביא לקוראים שלנו מידע שלא נמצא במקומות אחרים, לפרסם תחקירים ייחודיים, להגיב מהר לאירועים חדשותיים מתגלגלים, ולתת במה לקולות מושתקים בחברה ולפועלות ולפעילים למען שלום, שוויון וצדק חברתי.

כבמה שעושה עיתונות עצמאית אנחנו לא נמצאים בכיס של אף בעל הון, ולא של השלטון. הרבה מהכתיבה באתר נעשה בהתנדבות מלאה. ועדיין, העבודה שלנו עולה כסף. זה זמן עריכה, וזה צילום, תרגום, שירותי מחשוב, ייעוץ משפטי ועוד.

אם כל אחת ואחד ממאות אלפי הקוראים שמגיעים לשיחה מקומית כל שנה יתרום ולו תרומה קטנה – נוכל לעמוד על הרגליים באופן עצמאי לגמרי. אם כל אחד יתמוך בנו בתרומה חודשית צנועה – נוכל לצמוח ולהרחיב את הפעילות שלנו פי כמה.

הצטרפו להצלחה שלנו בשיחה מקומית
תרמו לחיזוק העיתונות העצמאית של שיחה מקומית

לחצו כאן
אבו אלקיעאן שוכב מחוץ לרכבו, כ-25 דקות לאחר הירי. התיעוד מווידאו שצלים השוטר ל״מ

אבו אלקיעאן שוכב מחוץ לרכבו, כ-25 דקות לאחר הירי. התיעוד מווידאו שצלים השוטר ל״מ

אום אלחיראן: הקלות הבלתי נסבלת שבה נתנו לפצוע לדמם למוות

במקום לטפל בפצועים ללא קשר לזהותם ומה עשו, הצוות הרפואי לא ניגש לאבו אלקיעאן כי חשב שהוא "מחבל". הסירוב של משרד הבריאות לחקור את הפרשה מעידה על שחיקה של האתיקה הרפואית

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
donate
silencej89sjf