תושבי אל-עראקיב הפגינו במחאה על הריסת כפרם שבעים ותשע פעמים

פעם אחר פעם מגיעים כוחות משטרה להרוס את הכפר אלערקיב והתושבים מקימים אותו מחדש. "רוצים לחיות כעם אחד במדינה המקיימת שוויון", אמרו בהפגנה ברהט

מאת:
השאירו תגובה
א א א

מאות תושבי ותושבות הכפר הבדואי הלא מוכר אלערקיב, צעדו בשבת אחר הצהרים בעיר רהט במחאה על מדיניות הריסות הבתים והנישול שנוקטת ממשלת ישראל נגד אזרחיה הבדואים תושבי הנגב.

הכפר אלערקיב נהרס בארבע וחצי השנים האחרונות 79 (!) פעמים, והתושבים מתעקשים להאחז באדמה ולהקים את הכפר באמצעיהם המיתדלדלים, בכל פעם מחדש, על אף ההרס והחרמות הרכוש. המפגינים ברהט הניפו שלטים נגד המשך פגיעת המדינה בבדואים ונגד הקרן הקיימת לישראל, שהיא לדבריהם הזרוע הביצועית והמנשלת של הממשלה. המפגינים דרשו מהממשלה שלא להעמיק את הקרע בין יהודים לערבים בנגב וקראו  "לא להריסה, כן להכרה" וגם "יהודים וערבים מסרבים להיות אויבים".

> הבדואים בנגב כבר מעדיפים להרוס לעצמם את הבתים, רק שלא תבוא המשטרה

תושבי אלערקיב צועדים במרכז העיר רהט במחאה על ההרס (צילום: אבי בלכרמן)

תושבי אלערקיב צועדים במרכז העיר רהט במחאה על ההרס (צילום: אבי בלכרמן)

השי'ח סיאח א-טורי, ממנהיגי מאבק אלערקיב, אמר לשיחה מקומית כי: "זוהי צעדת מחאה שנועדה להעביר מסר לממשלה נגד הריסות הבתים, הפקעת קרקעות ונישול נכסי הבדואים בנגב. זו בושה שמדינה שטוענת שמתקיימים בה שיוויון ודמוקרטיה מכריזה מלחמה יומיומית על אזרחיה הבדואים בנגב, ובמיוחד על הכפר שלנו אלערקיב, שנהרס כבר שבעים ותשע פעמים.

"אנחנו דורשים מהממשלה ומראש הממשלה שיאמרו לפושעים שהם שולחים לנגב שיפסיקו להרוס, שיתנו לנו לחיות כעם אחד יחד במדינה שמקיימת שוויון. המדינה גם מפעילה לחץ על הבדואים כדי שיהרסו בעצמם את בתיהם. אני רוצה להעביר מכאן מסר לכל בדואי שנאלץ להרוס את ביתו: אל תעשו זאת. עלינו להמשיך לבנות את בתינו על אדמות אבותינו וסבינו ולחיות כאן יחד שני העמים".

צפו בראיון עם השיח' סיאח א-טורי:

צעדת מחאה של תושבי אלערקיב ברהט (צילום: אבי בלכרמן)

צעדת מחאה של תושבי אלערקיב ברהט (צילום: אבי בלכרמן)

> גם המתים קיבלו צווי פינוי באל-עראקיב

א א א
ועוד משהו קטן...

אנחנו ממש שמחים שקראת את הפוסט הזה, ומקווים שמצאת בו עניין. הצוות של שיחה מקומית משקיע מאמצים משמעותיים כדי להביא לקוראות ולקוראים שלנו חדשות, תחקירים, פרשנויות וטורי דעה מגוונים, והכל מתוך מחויבות להתנגדות לכיבוש ולקידום שלום, שוויון וצדק חברתי.

קשה למצוא דברים כמו הפוסט הזה בכלי תקשורת אחרים בארץ, והסיבה שהוא נמצא פה היא שהעיתונות שלנו בשיחה מקומית היא עצמאית וחופשית. אנחנו לא תלויים באף בעל הון, לא במפרסמים ולא בחומות תשלום.

ועדיין, העבודה הרבה שמושקעת בכל פוסט כזה – מתשלום לכותבים, דרך עבודת העורכות והצלמים ועד התשלום לייעוץ משפטי או לשרתים שעליהם יושב האתר – עולה כסף. הדרך הכי טובה להבטיח את היציבות והעצמאות שלנו היא התמיכה של קהילת הקוראות והקוראים באמצעות חברות בשיחה מקומית. ובזה יש לך מקום חשוב.

זה הזמן להיות חברות בשיחה מקומית

לתמיכה – לחצו כאן
אם שעות העבודה יקוצרו באופן גורף, כל המבוגרים העובדים יהיו פנויים יותר לקחת נתח שווה מעבודת הטיפול הביתית. נשים במפעל (יוסי זליגר / פלאש 90)

אם שעות העבודה יקוצרו באופן גורף, כל המבוגרים העובדים יהיו פנויים יותר לקחת נתח שווה מעבודת הטיפול הביתית. נשים במפעל (יוסי זליגר / פלאש 90)

קיצור שבוע העבודה יכול לענות על אבטלת הקורונה ומשבר האקלים כאחד

משבר הקורונה מוביל לקריאות מחודשות לקצר את שבוע העבודה. זה פמיניסטי יותר, יעיל יותר וידידותי יותר לסביבה. אבל על רקע היסטוריה ארוכה של מאבקים, לא ברור אם השעה כבר בשלה לסוף שבוע של שלושה ימים. האלוהים, כתמיד, נמצא בפרטים הקטנים

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
donate
silencej89sjf