newsletter
השיחה מגיעה אליך
רוצה לקבל את מיטב הסיפורים של שיחה מקומית ישר למייל? הניוזלטר השבועי שלנו הוא התשובה בשבילך.

תושבי אל-עראקיב הפגינו במחאה על הריסת כפרם שבעים ותשע פעמים

פעם אחר פעם מגיעים כוחות משטרה להרוס את הכפר אלערקיב והתושבים מקימים אותו מחדש. "רוצים לחיות כעם אחד במדינה המקיימת שוויון", אמרו בהפגנה ברהט

מאת:
השאירו תגובה
א א א

מאות תושבי ותושבות הכפר הבדואי הלא מוכר אלערקיב, צעדו בשבת אחר הצהרים בעיר רהט במחאה על מדיניות הריסות הבתים והנישול שנוקטת ממשלת ישראל נגד אזרחיה הבדואים תושבי הנגב.

הכפר אלערקיב נהרס בארבע וחצי השנים האחרונות 79 (!) פעמים, והתושבים מתעקשים להאחז באדמה ולהקים את הכפר באמצעיהם המיתדלדלים, בכל פעם מחדש, על אף ההרס והחרמות הרכוש. המפגינים ברהט הניפו שלטים נגד המשך פגיעת המדינה בבדואים ונגד הקרן הקיימת לישראל, שהיא לדבריהם הזרוע הביצועית והמנשלת של הממשלה. המפגינים דרשו מהממשלה שלא להעמיק את הקרע בין יהודים לערבים בנגב וקראו  "לא להריסה, כן להכרה" וגם "יהודים וערבים מסרבים להיות אויבים".

> הבדואים בנגב כבר מעדיפים להרוס לעצמם את הבתים, רק שלא תבוא המשטרה

תושבי אלערקיב צועדים במרכז העיר רהט במחאה על ההרס (צילום: אבי בלכרמן)

תושבי אלערקיב צועדים במרכז העיר רהט במחאה על ההרס (צילום: אבי בלכרמן)

השי'ח סיאח א-טורי, ממנהיגי מאבק אלערקיב, אמר לשיחה מקומית כי: "זוהי צעדת מחאה שנועדה להעביר מסר לממשלה נגד הריסות הבתים, הפקעת קרקעות ונישול נכסי הבדואים בנגב. זו בושה שמדינה שטוענת שמתקיימים בה שיוויון ודמוקרטיה מכריזה מלחמה יומיומית על אזרחיה הבדואים בנגב, ובמיוחד על הכפר שלנו אלערקיב, שנהרס כבר שבעים ותשע פעמים.

"אנחנו דורשים מהממשלה ומראש הממשלה שיאמרו לפושעים שהם שולחים לנגב שיפסיקו להרוס, שיתנו לנו לחיות כעם אחד יחד במדינה שמקיימת שוויון. המדינה גם מפעילה לחץ על הבדואים כדי שיהרסו בעצמם את בתיהם. אני רוצה להעביר מכאן מסר לכל בדואי שנאלץ להרוס את ביתו: אל תעשו זאת. עלינו להמשיך לבנות את בתינו על אדמות אבותינו וסבינו ולחיות כאן יחד שני העמים".

צפו בראיון עם השיח' סיאח א-טורי:

צעדת מחאה של תושבי אלערקיב ברהט (צילום: אבי בלכרמן)

צעדת מחאה של תושבי אלערקיב ברהט (צילום: אבי בלכרמן)

> גם המתים קיבלו צווי פינוי באל-עראקיב

א א א
ועוד הערה לסיום:

הפוסט שקראת עכשיו לא במקרה נמצא פה, בשיחה מקומית. צוות האתר משקיע יום-יום המון מחשבה ועבודה קשה כדי להביא לקוראים שלנו מידע שלא נמצא במקומות אחרים, לפרסם תחקירים ייחודיים, להגיב מהר לאירועים חדשותיים מתגלגלים, ולתת במה לקולות מושתקים בחברה ולפועלות ולפעילים למען שלום, שוויון וצדק חברתי.

כבמה שעושה עיתונות עצמאית אנחנו לא נמצאים בכיס של אף בעל הון, ולא של השלטון. הרבה מהכתיבה באתר נעשה בהתנדבות מלאה. ועדיין, העבודה שלנו עולה כסף. זה זמן עריכה, וזה צילום, תרגום, שירותי מחשוב, ייעוץ משפטי ועוד.

אם כל אחת ואחד ממאות אלפי הקוראים שמגיעים לשיחה מקומית כל שנה יתרום ולו תרומה קטנה – נוכל לעמוד על הרגליים באופן עצמאי לגמרי. אם כל אחד יתמוך בנו בתרומה חודשית צנועה – נוכל לצמוח ולהרחיב את הפעילות שלנו פי כמה.

הצטרפו להצלחה שלנו בשיחה מקומית
תרמו לחיזוק העיתונות העצמאית של שיחה מקומית

לחצו כאן
אתר בנייה של שכונת מגורים חדשה בהרצליה, ב-27 במרץ 2020 (צילום: גילי יערי / פלאש90)

אתר בנייה של שכונת מגורים חדשה בהרצליה, ב-27 במרץ 2020 (צילום: גילי יערי / פלאש90)

מענקי הקורונה הם תעמולה. ההטבות למשקיעי הנדל"ן הן מדיניות

גם היצירתיים שבפרשנים הכלכליים לא יצליחו לזהות מדיניות כלכלית סדורה בהחלטות הממשלתיות שהתקבלו מאז שהתחיל משבר הקורונה. ניתן למצוא מדיניות כזאת רק בסעיף שהוגנב לחוק מענקי הקורונה, שנועד לשמור על מחירי הדיור הגבוהים כדי להגן על רווחי הקבלנים

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
donate
silencej89sjf