newsletter
השיחה מגיעה אליך
רוצה לקבל את מיטב הסיפורים של שיחה מקומית ישר למייל? הניוזלטר השבועי שלנו הוא התשובה בשבילך.

לא "ערכים יהודיים", אלא העדפת האינטרס היהודי על פני האזרחי

אבי גבאי ביקר את השמאל על כך שהוא "מתמקד בלהיות ליברלי" על חשבון הזהות היהודית, אבל השמאל בישראל אינו ליברלי בשום צורה. למעשה אין כיום מפלגה יהודית אחת שמשילה מעצמה זהות אתנית-יהודית למען זהות אזרחית. כתמיד, הפלסטינים נשארים בחוץ

מאת:
השאירו תגובה
א א א

כותב אורח: עידו נייס

מיום היווסדה של הלאומיות היהודית היו מחלוקות רבות בין הזרמים השונים בכל הנוגע למקום אותה היא אמורה לתפוס בבוא היום במסגרת המדינית שתעטוף אותה. מחלוקות רבות, אך מכנה משותף אחד – האינטרסים שעל התנועה לשמר הם קודם כל אלה של היהודים.

בתקופה שקדמה להקמת המדינה, כשהתנועה עסקה אך ורק בדאגה לגורל בני עמם המפוזרים בין עמי העולם, היה בזה הגיון, ממש כמו שיש הגיון בתנועה לאומית פלסטינית במציאות הנוכחית. אבל מרגע שקמה מדינה (ונסיבות והשלכות הקמתה אינן הנושא כרגע, אם כי אפשר לקשר), היה אמור להתנהל מאבק פנים יהודי על סוגיית ההשפעה של הלאומיות היהודית על אופיה של המדינה. במאבק הזה, אם בכלל אפשר לקרוא לו מאבק, ניצחו הלאומנים. לא סתם ניצחו, הביסו. עד כדי כך שיהודי שלא מגדיר עצמו יהודי-לאומי, קרי ציוני, זוכה לבוז מוחץ כמעט מכל כיוון של הקשת היהודית-פוליטית.

אבי גבאי, נציג ה"אלטרנטיבה", התייחס לאחרונה לדבריו של נתניהו על השמאל ששכח מה זה להיות יהודים. גבאי חידד את הביקורת שלו על השמאל, ש"התמקד בלהיות ליברלים" וזנח את הזהות היהודית. הדבר הראשון שהייתי רוצה לומר בהקשר הזה הוא שזה פשוט קשקוש. השמאל בישראל אינו ליברלי בשום צורה, במובן שגבאי ונתניהו מתכוונים אליו. אין היום מפלגה יהודית אחת (כן, כולל מרצ) שמשילה מעצמה זהות אתנית-יהודית למען זהות אזרחית. פשוט אין. מה שיש זה מחלוקות בנוגע למה בדיוק נחשב אינטרס יהודי, ועל זה משחקים מנהיגי המפלגות היהודיות.

> הריאליטי של ביבי יורד מהפסים ועם ישראל צופה מהופנט

לדבר על הדתה- כן, על המצב ההומניטרי בעזה- לא. יו"ר "העבודה" הנבחר אבי גבאי בהפגנה מול בית היועמ"ש בפתח תקווה. (פלאש 90)

שיח פנים-יהודי שרוקד על שתי החתונות. אבי גבאי בהפגנה מול בית היועמ"ש בפתח תקווה. (פלאש 90)

איפה הפלסטינים?

בחיתוך גס, יש בישראל שני מחנות: המתיימרים והלא מתיימרים. האחרונים אומרים בפה מלא – ארץ ישראל לעם ישראל. הם לא מעסיקים עצמם בזוטות כמו דעות של מיעוטים. המיעוטים, כולל זה הילידי, הם אורחים וכל מה שהם מקבלים הוא אך ורק מטוב ליבנו.

לעומתם ישנם המתיימרים, הליברלים בעיני עצמם, שישתמשו בכל פעלול בספר בשביל לרקוד על שתי החתונות. הם עדיין מעוניינים לשמר זהות יהודית כמרכיב הכרחי בזהות האזרחית, אבל מבינים שאי אפשר לבטל בבוטות שאיפות של מיעוטים. זה נכון על אחת כמה וכמה כששאיפתם לעלות לשלטון חייבת להתבסס בין היתר ולא מעט על קולות המיעוט.

אותו ריקוד על שתי חתונות הביא לעולם את ה"ערכים היהודיים". המטרה ברורה – מצד אחד להבטיח לאותו לאומי-יהודי שיש מי ששומר על מרכיב הזהות היהודית במסגרת המדינית, ומצד שני לנסות להרגיע את מי שאינו יהודי ש"נדאג לו". זאת דינמיקה עקרה פוליטית כיוון שהלאומי-היהודי יעדיף תמיד את המקור על פני חיקויים שונים שלו, ואילו והלאומי פלסטיני לא יסתפק בפטרונות יהודית. ועדיין, שימוש חוזר ברטוריקה הזו הוא הרסני. הוא מעקר כל ניסיון לבנות חברה אזרחית אמיתית, ובעיקר תוקע מקלות בגלגלי חופש המחשבה שהכרחיים בכל חברה דמוקרטית.

אבי גבאי אולי משתדל בכל כוחו להציג את עצמו כאלטרנטיבה לנתניהו, אבל בדבר אחד הם – ולמעשה כל הקשת הפוליטית היהודית – דומים להפליא: השיח הפוליטי שלהם נותר פנים-יהודי בצורה מוחלטת. הפלסטינים – עשרים אחוז מאזרחי המדינה – נשארים כתמיד לעקוב מהצד עד שהיהודים יחליטו מי מהם היהודים האמיתיים, מי שמאל ומי ימין, ומה בעצם ההבדל ביניהם.

עידו נייס, שכח מה זה להיות יהודי.

> הטרור התעסוקתי של הימין נגד הערבים אזרחי ישראל

א א א
ועוד הערה לסיום:

הפוסט שקראת עכשיו לא במקרה נמצא פה, בשיחה מקומית. צוות האתר משקיע יום-יום המון מחשבה ועבודה קשה כדי להביא לקוראים שלנו מידע שלא נמצא במקומות אחרים, לפרסם תחקירים ייחודיים, להגיב מהר לאירועים חדשותיים מתגלגלים, ולתת במה לקולות מושתקים בחברה ולפועלות ולפעילים למען שלום, שוויון וצדק חברתי.

כבמה שעושה עיתונות עצמאית אנחנו לא נמצאים בכיס של אף בעל הון, ולא של השלטון. הרבה מהכתיבה באתר נעשה בהתנדבות מלאה. ועדיין, העבודה שלנו עולה כסף. זה זמן עריכה, וזה צילום, תרגום, שירותי מחשוב, ייעוץ משפטי ועוד.

אם כל אחת ואחד ממאות אלפי הקוראים שמגיעים לשיחה מקומית כל שנה יתרום ולו תרומה קטנה – נוכל לעמוד על הרגליים באופן עצמאי לגמרי. אם כל אחד יתמוך בנו בתרומה חודשית צנועה – נוכל לצמוח ולהרחיב את הפעילות שלנו פי כמה.

הצטרפו להצלחה שלנו בשיחה מקומית
תרמו לחיזוק העיתונות העצמאית של שיחה מקומית

לחצו כאן

"הח"כים הערבים מבקרים אותנו כאילו אנחנו משפחת פשע, אבל אנחנו האנשים המכובדים עושים את העבודה". חאג' כריים ג'רושי אחרי שחרור הילד כרים ג'ומהור

"המשטרה הפכה חממה לפושעים": קשרי עבריינים, שוטרים וסולחות

בעוד המשטרה מכריזה מלחמה על "משפחות הפשע" בחברה הערבית, קציני משטרה נעזרים בבכירים באותן משפחות לארגן סולחות או לפתור מקרי פשע. במקביל אזרחים פלסטינים שאיבדו אמון במשטרה פונים בעצמם ל"בוררים" הקשורים לעולם הפשע

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
donate
silencej89sjf