newsletter
השיחה מגיעה אליך
רוצה לקבל את מיטב הסיפורים של שיחה מקומית ישר למייל? הניוזלטר השבועי שלנו הוא התשובה בשבילך.

הנכדים של מי שגירשו את הבדואים באו להאכיל אותם

המשפחה היהודית המתועדת בסרטון מחלקת אוכל לילדים בדואים משקפת את הגישה של הממסד היהודי כלפי הבדואים. בדיוק כמו "הרשות להסדרת התיישבות הבדואים" שיודעת יותר טוב מאיתנו איך לחיות ואיפה לגור

מאת:
השאירו תגובה
א א א

הסרטון שהתפרסם היום (שבת) ברשתות החברתיות, שבו נראית משפחה של יהודים נאורים מחלקת אוכל וכסף לילדים בדואים – שעדיין לא ברור מי הם ומאיזה כפר – לא צריך להפתיע אותנו, הפלסטינים. לפני ארבע שנים אישה יהודייה נאורה סירבה שאשב מולה ברכבת, מאחר ורואים שאני ערבייה בגלל החיג'אב שלי. היה נדמה לי אז שהתנהגות מסוג זה אולי לא תחזור על עצמה באופן כזה בוטה. טעיתי.

הסרטון משקף גישה רחבה יותר. מתוך הסרטון שהעלה סלמה אבו כף לפייסבוק שהוריד אותו ממקור לא ידוע בטיק טוק

הסרטון משקף גישה רחבה יותר. מתוך הסרטון שהעלה סלמה אבו כף לפייסבוק שהוריד אותו ממקור לא ידוע בטיק טוק

לא אתעכב על זהותם של הילדים הבדואים, כי ילדים תמיד יגידו כן לממתקים, אבל ברור שהם מתגוררים בכפר שמדינת היהודים אינה מכירה בו והורסת את בתיו באופן סדרתי, כמו כל הכפרים הבלתי מוכרים בנגב.

אני כן אתעכב על זהותם של היהודים ה"נאורים" שבאים לחלק לנו ולילדנו נדבות.

היהודים הנאורים הם בטח נכדים של יהודים אחרים, יותר נאורים, שבשנת 1948 גירשו את משפחותיהם של הילדים הבדואים מהאדמות ומהבתים שלהם ושלנו. הם נכדיהם של אלה שהכניסו את הילדים הבדואים לגטו אזור הסייג בשנות השלטון הצבאי, והם אלה שהיום הורסים את בתינו בנגב.

השיח בין בני המשפחה היהודית הוא התגלמותה של תפיסת העם הנבחר, הלבן והעליון, שכל הקבוצות האחרות לא מגיעות לרמת העליונות שלו.

השיח הזה דומה לתפיסה של "הרשות להסדרת התיישבות הבדואים בנגב" (ושל מדינת היהודים בכלל) שכביכול רוצה, בטוב ליבה, להסדיר אותנו ולהחליט לנו באיזה סגנון חיים עדיף שנחיה. במקום להכיר בבעלות שלנו על הקרקעות שלנו ובמקום לקבל את הדרישה הפשוטה שלנו לכפרים חקלאיים, הם תיכננו לנו עיירות קטנות, שאין להן שום קשר לאורח החיים שלנו, והכריחו אותנו לחיות בהן, כשאין בהן שום יכולת לשיפור המצב הכלכלי שלנו. עיירות שהפכו למוקד של עוני ופשע.

היה אולי נדמה שהתפיסה הזו של "אנחנו יודעים מה טוב לכם יותר ממה שאתם בעצמכם יודעים" דעכה. הסרטון הזה מראה לנו שהיא עדיין קיימת.

הסרטון הזה רק מחזק את האמת, שרבים מנסים לטשטש, והיא שפלסטינים, במקרה הזה פלסטינים בדואים, לא יכולים לחיות בכבוד ושוויון תחת שלטון ציוני גזעני, המחוקק חוקים שמעדיפים קבוצה אחת על אחרת, וברוב חוצפתו קורא לעצמו הדמוקרטיה היחידה במזרח התיכון.

הודא עובייד היא משפטנית ואקטיביסטית בדואית

א א א
ועוד הערה לסיום:

הפוסט שקראת עכשיו לא במקרה נמצא פה, בשיחה מקומית. צוות האתר משקיע יום-יום המון מחשבה ועבודה קשה כדי להביא לקוראים שלנו מידע שלא נמצא במקומות אחרים, לפרסם תחקירים ייחודיים, להגיב מהר לאירועים חדשותיים מתגלגלים, ולתת במה לקולות מושתקים בחברה ולפועלות ולפעילים למען שלום, שוויון וצדק חברתי.

כבמה שעושה עיתונות עצמאית אנחנו לא נמצאים בכיס של אף בעל הון, ולא של השלטון. הרבה מהכתיבה באתר נעשה בהתנדבות מלאה. ועדיין, העבודה שלנו עולה כסף. זה זמן עריכה, וזה צילום, תרגום, שירותי מחשוב, ייעוץ משפטי ועוד.

אם כל אחת ואחד ממאות אלפי הקוראים שמגיעים לשיחה מקומית כל שנה יתרום ולו תרומה קטנה – נוכל לעמוד על הרגליים באופן עצמאי לגמרי. אם כל אחד יתמוך בנו בתרומה חודשית צנועה – נוכל לצמוח ולהרחיב את הפעילות שלנו פי כמה.

הצטרפו להצלחה שלנו בשיחה מקומית
תרמו לחיזוק העיתונות העצמאית של שיחה מקומית

לחצו כאן
משרד החינוך "מרוויח" ככל שסל הסיוע לתלמידים בחינוך המיוחד קטן. טקס חילופי השרים במשרד החינוך בין רפי פרץ ליואב גלנט (צילום: אוליביה פיטוסי / פלאש 90)

משרד החינוך "מרוויח" ככל שסל הסיוע לתלמידים בחינוך המיוחד קטן. טקס חילופי השרים במשרד החינוך בין רפי פרץ ליואב גלנט (צילום: אוליביה פיטוסי / פלאש 90)

מחקר חדש: משרד החינוך מתעמר בהורים בחינוך המיוחד

חוקרים ממכללת בית ברל בחנו את היחס בוועדות הזכאות שמפעיל משרד החינוך להורים בחינוך המיוחד. ההורים עוברים חוויה מכאיבה, נאמר במחקר, ומרגישים שהם צריכים להילחם על ילדיהם. "מעניין אותם תקציב, לא טובת הילד", אומרת אחת האימהות

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
donate
silencej89sjf