newsletter
השיחה מגיעה אליך
רוצה לקבל את מיטב הסיפורים של שיחה מקומית ישר למייל? הניוזלטר השבועי שלנו הוא התשובה בשבילך.

הכפפת אוניברסיטת אריאל למל"ג ירושלים: צעד נוסף לקראת סיפוח השטחים

ועדת השרים לענייני חקיקה אישרה בהליך מזורז את הצעת החוק לפיה תבוטל מל"ג יו"ש ואוניברסיטת אריאל תוכפף למל"ג ירושלים. משמעות ההחלטה היא שלילת סמכות הפיקוח של מל"ג ירושלים על האיכות האקדמית, עירוב האקדמיה בהנצחת הכיבוש וחיזוק תנועת החרם

מאת:

כותב אורח: אלון הראל

מל"ג (המועצה להשכלה גבוהה) ירושלים מפקחת באופן מסורתי על המוסדות בתחומי מדינת ישראל. חוק המל"ג איננו חל מחוץ לגבולות מדינת ישראל, ועל כן מל"ג ירושלים מנועה מלאשר תכניות לימודים של מוסדות המצויים מעבר לקו הירוק. לצורך פקוח על מוסדות מחוץ לתחומי מדינת ישראל הוקם ב-1992 מל"ג הקרויה מל"ג יו"ש אשר אחראית על אישור תכניות למודים במוסדות להשכלה גבוהה שהוקמו מעבר לגבולות מדינת ישראל, ובמיוחד לצורך פקוח אקדמי על אוניברסיטת אריאל.

הצעת חוק המועצה להשכלה גבוהה (תיקון מוסדות ישראלים באיזור) 2017 אשר הוגשה לאחרונה על ידי חברי הכנסת שולי מועלם רפאלי ויעקב מרגי קובעת כי תבוטל מל"ג יו"ש וכי אוניברסיטת אריאל תוכפף למל"ג ירושלים. זאת ועוד –  לאור הרמה הנמוכה של אוניברסיטת אריאל והחשש כי היא לא תעמוד בסטנדרטים המחמירים של מל"ג ירושלים, נקבע גם בהצעת החוק כי "מוסד שההכרה בו כמוסד להשכלה גבוהה אושרה על ידי מפקד באזור לפני תחילתו של חוק זה יראו אותו כמוסד להשכלה גבוהה". במילים אחרות, נשלל שקול הדעת של מל"ג ירושלים לבחון באופן ענייני את התאמתם של המוסדות שהוכרו על ידי מל"ג יו"ש לסטנדרטים הנהוגים בישראל. ככל הנראה כדי למנוע דיון ציבורי בהצעה, ההצעה זכתה לטפול מהיר במיוחד מצידה של ועדת השרים לענייני חקיקה אשר דנה בה ואישרה אותה ארבעה ימים בלבד אחרי שהוגשה. ההצעה נתמכת גם על ידי שר החינוך, מר נפתלי בנט, שהוא גם יו"ר מל"ג ירושלים.

> 42 אחוז מבני הנוער בישראל אינם מוכשרים לתפקוד יעיל בחברה

ההפרדה בין מל"ג ירושלים ומל"ג יו"ש מתחייבת על פי החוק הבינלאומי מן העובדה כי אריאל איננה מצויה בתחום השיפוט של מדינת ישראל. (גדעון מרקוביץ' פלאש90)

פוליטיקה על חשבון איכות אקדמית

להצעת החוק יש השלכות לא מעטות הן בתחום המשפט הבינלאומי והן בתחום הפוליטיזציה של הפקוח על המוסדות להשכלה גבוהה. באופן אפקטיבי, ההצעה היא צעד נוסף לקראת סיפוח של השטחים למדינת ישראל. ההפרדה בין מל"ג ירושלים ומל"ג יו"ש מתחייבת על פי החוק הבינלאומי מן העובדה כי אריאל איננה מצויה בתחום השיפוט של מדינת ישראל. אף ששרי הממשלה ושר החינוך בתוכם מכריזים השכם והערב כי הם נאבקים בתנועת החרם, אין גם ספק כי ההצעה שמשמעותה היא סיפוח המוסדות הללו לישראל תחזק באופן משמעותי את ההאשמה כי המערכת להשכלה גבוהה בישראל מעורבת באופן פעיל בהנצחת הכבוש ותחזק לפיכך את תנועת החרם.

גם אם נתעלם מן ההשלכות הבינלאומיות של הצעת החוק, נראה כי הצעת החוק שוללת ממל"ג ירושלים את הסמכות הבסיסית שלשמה הוא נולד, דהיינו לפקח על האיכות האקדמית של מוסדות. הקביעה הסטטוטורית לפיה מנועה מל"ג ירושלים מלבחון באופן ענייני את האיכות האקדמית של אריאל שוללת ממנו את שיקול הדעת ואת יכולתו למלא את תפקידו האקדמי. זאת כדי לקדם את התכלית הפוליטית של חיזוק מעמדו של מוסד שהוא נחות באופן משמעותי מבחינה אקדמית ממוסדות מקבילים בתחומי מדינת ישראל. זהו לפיכך צעד נוסף בפוליטיזציה של האקדמיה הישראלית והפיכתה לכלי לשירות הצרכים הפוליטיים של שר החינוך ושל ממשלת ישראל. חבל!

אלון הראל, פרופסור למשפטים, האוניברסיטה העברית.

> הריגתו של קטוע רגליים בעזה על ידי חיילים היא משל לכיבוש כולו

ועוד משהו קטן...

אנחנו ממש שמחים שקראת את הפוסט הזה, ומקווים שמצאת בו עניין. הצוות של שיחה מקומית משקיע מאמצים משמעותיים כדי להביא לקוראות ולקוראים שלנו חדשות, תחקירים, פרשנויות וטורי דעה מגוונים, והכל מתוך מחויבות להתנגדות לכיבוש ולקידום שלום, שוויון וצדק חברתי.

קשה למצוא דברים כמו הפוסט הזה בכלי תקשורת אחרים בארץ, והסיבה שהוא נמצא פה היא שהעיתונות שלנו בשיחה מקומית היא עצמאית וחופשית. אנחנו לא תלויים באף בעל הון, לא במפרסמים ולא בחומות תשלום.

ועדיין, העבודה הרבה שמושקעת בכל פוסט כזה – מתשלום לכותבים, דרך עבודת העורכות והצלמים ועד התשלום לייעוץ משפטי או לשרתים שעליהם יושב האתר – עולה כסף. הדרך הכי טובה להבטיח את היציבות והעצמאות שלנו היא התמיכה של קהילת הקוראות והקוראים באמצעות חברות בשיחה מקומית. ובזה יש לך מקום חשוב.

זה הזמן להיות חברות בשיחה מקומית

לתמיכה – לחצו כאן
מפנים מפגיני שמאל במחאה נגד המאחז חומש, 28 במאי 2022 (צילום: אורן זיו)

פינוי מפגיני שמאל במחאה נגד המאחז חומש, ב-28 במאי 2022 (צילום: אורן זיו)

הפעולה בדרך לחומש חשפה את מחויבות המדינה לאפרטהייד

פעולת המחאה אמנם נעצרה רחוק מהמאחז הבלתי חוקי, על ידי חיילים ושוטרים משני צדי הקו הירוק. אבל היא הצליחה באופן שבו חשפה לעיני כל את האפליה הבוטה בין יהודים לערבים, ובין מתנחלים לאנשי שמאל – אפליה שגם "ממשלת השינוי" לא שינתה בה דבר

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
donate
silencej89sjf