newsletter
השיחה מגיעה אליך
רוצה לקבל את מיטב הסיפורים של שיחה מקומית ישר למייל? הניוזלטר השבועי שלנו הוא התשובה בשבילך.

הכפפת אוניברסיטת אריאל למל"ג ירושלים: צעד נוסף לקראת סיפוח השטחים

ועדת השרים לענייני חקיקה אישרה בהליך מזורז את הצעת החוק לפיה תבוטל מל"ג יו"ש ואוניברסיטת אריאל תוכפף למל"ג ירושלים. משמעות ההחלטה היא שלילת סמכות הפיקוח של מל"ג ירושלים על האיכות האקדמית, עירוב האקדמיה בהנצחת הכיבוש וחיזוק תנועת החרם

מאת:
השאירו תגובה
א א א

כותב אורח: אלון הראל

מל"ג (המועצה להשכלה גבוהה) ירושלים מפקחת באופן מסורתי על המוסדות בתחומי מדינת ישראל. חוק המל"ג איננו חל מחוץ לגבולות מדינת ישראל, ועל כן מל"ג ירושלים מנועה מלאשר תכניות לימודים של מוסדות המצויים מעבר לקו הירוק. לצורך פקוח על מוסדות מחוץ לתחומי מדינת ישראל הוקם ב-1992 מל"ג הקרויה מל"ג יו"ש אשר אחראית על אישור תכניות למודים במוסדות להשכלה גבוהה שהוקמו מעבר לגבולות מדינת ישראל, ובמיוחד לצורך פקוח אקדמי על אוניברסיטת אריאל.

הצעת חוק המועצה להשכלה גבוהה (תיקון מוסדות ישראלים באיזור) 2017 אשר הוגשה לאחרונה על ידי חברי הכנסת שולי מועלם רפאלי ויעקב מרגי קובעת כי תבוטל מל"ג יו"ש וכי אוניברסיטת אריאל תוכפף למל"ג ירושלים. זאת ועוד –  לאור הרמה הנמוכה של אוניברסיטת אריאל והחשש כי היא לא תעמוד בסטנדרטים המחמירים של מל"ג ירושלים, נקבע גם בהצעת החוק כי "מוסד שההכרה בו כמוסד להשכלה גבוהה אושרה על ידי מפקד באזור לפני תחילתו של חוק זה יראו אותו כמוסד להשכלה גבוהה". במילים אחרות, נשלל שקול הדעת של מל"ג ירושלים לבחון באופן ענייני את התאמתם של המוסדות שהוכרו על ידי מל"ג יו"ש לסטנדרטים הנהוגים בישראל. ככל הנראה כדי למנוע דיון ציבורי בהצעה, ההצעה זכתה לטפול מהיר במיוחד מצידה של ועדת השרים לענייני חקיקה אשר דנה בה ואישרה אותה ארבעה ימים בלבד אחרי שהוגשה. ההצעה נתמכת גם על ידי שר החינוך, מר נפתלי בנט, שהוא גם יו"ר מל"ג ירושלים.

> 42 אחוז מבני הנוער בישראל אינם מוכשרים לתפקוד יעיל בחברה

ההפרדה בין מל"ג ירושלים ומל"ג יו"ש מתחייבת על פי החוק הבינלאומי מן העובדה כי אריאל איננה מצויה בתחום השיפוט של מדינת ישראל. (גדעון מרקוביץ' פלאש90)

פוליטיקה על חשבון איכות אקדמית

להצעת החוק יש השלכות לא מעטות הן בתחום המשפט הבינלאומי והן בתחום הפוליטיזציה של הפקוח על המוסדות להשכלה גבוהה. באופן אפקטיבי, ההצעה היא צעד נוסף לקראת סיפוח של השטחים למדינת ישראל. ההפרדה בין מל"ג ירושלים ומל"ג יו"ש מתחייבת על פי החוק הבינלאומי מן העובדה כי אריאל איננה מצויה בתחום השיפוט של מדינת ישראל. אף ששרי הממשלה ושר החינוך בתוכם מכריזים השכם והערב כי הם נאבקים בתנועת החרם, אין גם ספק כי ההצעה שמשמעותה היא סיפוח המוסדות הללו לישראל תחזק באופן משמעותי את ההאשמה כי המערכת להשכלה גבוהה בישראל מעורבת באופן פעיל בהנצחת הכבוש ותחזק לפיכך את תנועת החרם.

גם אם נתעלם מן ההשלכות הבינלאומיות של הצעת החוק, נראה כי הצעת החוק שוללת ממל"ג ירושלים את הסמכות הבסיסית שלשמה הוא נולד, דהיינו לפקח על האיכות האקדמית של מוסדות. הקביעה הסטטוטורית לפיה מנועה מל"ג ירושלים מלבחון באופן ענייני את האיכות האקדמית של אריאל שוללת ממנו את שיקול הדעת ואת יכולתו למלא את תפקידו האקדמי. זאת כדי לקדם את התכלית הפוליטית של חיזוק מעמדו של מוסד שהוא נחות באופן משמעותי מבחינה אקדמית ממוסדות מקבילים בתחומי מדינת ישראל. זהו לפיכך צעד נוסף בפוליטיזציה של האקדמיה הישראלית והפיכתה לכלי לשירות הצרכים הפוליטיים של שר החינוך ושל ממשלת ישראל. חבל!

אלון הראל, פרופסור למשפטים, האוניברסיטה העברית.

> הריגתו של קטוע רגליים בעזה על ידי חיילים היא משל לכיבוש כולו

א א א
ועוד הערה לסיום:

הפוסט שקראת עכשיו לא במקרה נמצא פה, בשיחה מקומית. צוות האתר משקיע יום-יום המון מחשבה ועבודה קשה כדי להביא לקוראים שלנו מידע שלא נמצא במקומות אחרים, לפרסם תחקירים ייחודיים, להגיב מהר לאירועים חדשותיים מתגלגלים, ולתת במה לקולות מושתקים בחברה ולפועלות ולפעילים למען שלום, שוויון וצדק חברתי.

כבמה שעושה עיתונות עצמאית אנחנו לא נמצאים בכיס של אף בעל הון, ולא של השלטון. הרבה מהכתיבה באתר נעשה בהתנדבות מלאה. ועדיין, העבודה שלנו עולה כסף. זה זמן עריכה, וזה צילום, תרגום, שירותי מחשוב, ייעוץ משפטי ועוד.

אם כל אחת ואחד ממאות אלפי הקוראים שמגיעים לשיחה מקומית כל שנה יתרום ולו תרומה קטנה – נוכל לעמוד על הרגליים באופן עצמאי לגמרי. אם כל אחד יתמוך בנו בתרומה חודשית צנועה – נוכל לצמוח ולהרחיב את הפעילות שלנו פי כמה.

הצטרפו להצלחה שלנו בשיחה מקומית
תרמו לחיזוק העיתונות העצמאית של שיחה מקומית

לחצו כאן

יונתן פולק מובא לדיון בבית המשפט בירושלים, ב-15 בינואר 2019 (צילום: אורן זיו)

המשטרה הרחיקה את יונתן פולק מהשטחים אף שהוא עצור

פולק עצור כבר כשבועיים לאחר שסירב להתייצב לדיונים בקובלנה שהגיש נגדו ארגון הימין עד כאן. התזמון, בסמוך להודעת השר בנט על צווי הרחקה מינהליים לפעילי שמאל, מעלה תהיות קשות, לאחר שבשנתיים האחרונות פולק לא נעצר או זומן לחקירה, וגם אחרי שנעצר לא הובא לחקירה במשטרה

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
donate
silencej89sjf