סוף עידן נתניהו לא מבשר את סוף הכיבוש. אולי אפילו להיפך

ליברמן וגנץ לא עומדים להסיר את המצור על עזה או לסיים את המשטר הצבאי בגדה המערבית. בתרחיש הגרוע, החזות הממלכתית של "כחול לבן" אף תוריד את הלחץ הבינלאומי על ישראל לסיים את הכיבוש

מאת:
השאירו תגובה
א א א

אתמול בלילה והיום בבוקר נשמעה אנחת רווחה בחוגי השמאל-מרכז, ובמקומות מסוימים אפילו קריאות שמחה. לפי התוצאות המסתמנות עכשיו, הימין חטף מכה קשה, קמפיין ההסתה וההפחדה לא הביס את הבוחרים הפלסטינים אלא הוביל לעלייה בכוחה של הרשימה המשותפת, השמאל הציוני הצליח לשמור על כוחו, ועידן נתניהו כפי שאנחנו מכירים אותו ככל הנראה מגיע לקצו. בין אם בקואליציה שבה כוחו של נתניהו יצטמצם, בין אם במסגרת מרד בליכוד, ובין אם (רחמנא ליצלן) בבחירות שלישיות – נתניהו לא יצליח לבלום את כתבי האישום שבדרך, וייאלץ בקרוב לפנות את מקומו.

זהו כמובן לא הישג קטן, ובהתחשב במגמות הפוליטיות של העשור האחרון, זה בהחלט סוג של שינוי כיוון. מאוד ייתכן שעשור של הסלמה בהסתה נגד האזרחים הפלסטינים, נגד ארגוני החברה האזרחית של השמאל, נגד התקשורת ומערכת בתי המשפט הגיע לקצו, ושאנחנו עדים לשובה של הממלכתיות הישראלית הישנה.

אבל מה שלא הולך לשום מקום הוא הכיבוש: השליטה הצבאית הישראלית היומיומית במיליוני פלסטינים בגדה המערבית, המצור על תושבי עזה הגוועים בעוני ובקריסת תשתיות מוחלטת, הדיכוי והאפליה נגד מאות אלפי תושבי מזרח ירושלים. כל אלה לא היו זכאים להצביע בבחירות. הליכוד, שכנראה יישב בקואליציה הבאה, לא הולך לשים סוף לכיבוש. גם לא ליברמן המתנחל הגזען. וגם לא מפלגת הגנרלים שעשתה לעצמה כבר קריירה מתוכניות שונות לכתישת עזה. זה אולי לא ייראה כמו סיפוח בקעת הירדן או קרית ארבע, שעליהם הכריז נתניהו בימים האחרונים של הקמפיין, אבל זה גם לא תחילתו של תהליך שלום חדש.

נשים פלסטיניות חוצות את החומה באזור בית לחם ברמדאן 2019 (ויסאם השלמון / פלאש90)

נשים פלסטיניות חוצות את החומה באזור בית לחם ברמדאן 2019, בדרכן לירושלים (ויסאם השלמון / פלאש90)

לא רק שהכיבוש לא הולך לשום מקום, הוא יכול לצפות גם לתקופה של שגשוג. בבחירות האחרונות אף מפלגה, למעט הרשימה המשותפת, לא הציגה חזון לסיום הכיבוש, והמציאות בשטחים הפכה לקונצנזוס כל כך חזק, שהיא הצליחה לסדוק ולפרק את הימין (כפי שמירון רפופורט תיאר להפליא).

אף על פי כן, בזירה הבינלאומית כוחות ליברליים, שעוינים את נתניהו ונוטים חסד לאליטה האשכנזית של המרכז-שמאל, עלולים לחשוב שהנה נפתח דף חדש, וכוחות השלום חוזרים להכתיב את סדר היום בישראל. מכיוון שכך הם עלולים לסגת מהמגמות הגוברות של ביקורת ולחץ על ממשלת ישראל, שראינו בשנים האחרונות בעיקר במפלגה הדמוקרטית ובקרב בוחריה בארה"ב. גישה סלחנית כזו תהיה בעוכרי הפלסטינים, שכרגע, חוץ מהתגייסות בינלאומית, אין להם כל מנופי לחץ על ישראל, שרק מרוויחה מהתמשכות הכיבוש ויש לה רק מה להפסיד מסיומו.

ברקע, יש לזכור, מרחפת "תוכנית המאה" של טראמפ, שנועדה, מכל הידוע לנו עד כה, לבצר את הכיבוש באמצעות ייצוב השליטה הישראלית בשטחים לצד מתנות כלכליות "מרגיעות" לפלסטינים, ולצדה תהליכי הנורמליזציה של ישראל עם העולם הערבי בהובלת סעודיה, שנובעים מאינטרס משותף מול הציר האיראני, ומסירים עוד יותר את תחושת הדחיפות בשחרור הפלסטינים.

אז עכשיו, בין אנחות הרווחה לחגיגות, חשוב מתמיד להזכיר את הקולות המושתקים של המציאות הפוליטית שלנו. מיליוני פלסטינים שאנחנו שולטים בחייהם יום-יום, ומתעמרים בהם, לא הולכים לשום מקום. האחריות לשים לזה סוף מוטלת עלינו.

א א א
ועוד הערה לסיום:

הפוסט שקראת עכשיו לא במקרה נמצא פה, בשיחה מקומית. צוות האתר משקיע יום-יום המון מחשבה ועבודה קשה כדי להביא לקוראים שלנו מידע שלא נמצא במקומות אחרים, לפרסם תחקירים ייחודיים, להגיב מהר לאירועים חדשותיים מתגלגלים, ולתת במה לקולות מושתקים בחברה ולפועלות ולפעילים למען שלום, שוויון וצדק חברתי.

כבמה שעושה עיתונות עצמאית אנחנו לא נמצאים בכיס של אף בעל הון, ולא של השלטון. הרבה מהכתיבה באתר נעשה בהתנדבות מלאה. ועדיין, העבודה שלנו עולה כסף. זה זמן עריכה, וזה צילום, תרגום, שירותי מחשוב, ייעוץ משפטי ועוד.

אם כל אחת ואחד ממאות אלפי הקוראים שמגיעים לשיחה מקומית כל שנה יתרום ולו תרומה קטנה – נוכל לעמוד על הרגליים באופן עצמאי לגמרי. אם כל אחד יתמוך בנו בתרומה חודשית צנועה – נוכל לצמוח ולהרחיב את הפעילות שלנו פי כמה.

הצטרפו להצלחה שלנו בשיחה מקומית
תרמו לחיזוק העיתונות העצמאית של שיחה מקומית

לחצו כאן

זמר הדאחיה הפופולרי מועין אלאעסם (צילום מסך מתוך סרטון של הופעה של אלאעסם בנובמבר)

"תירה בו, תפוצץ לו את המוח": המוזיקה שכובשת את הנוער הפלסטיני בישראל

בשנים האחרונות מככבת בחתונות, באירועים ובבחירות לרשויות מקומיות בחברה הערבית מוזיקה פופולרית עם מילים אלימות במיוחד - שמעודדות שימוש בנשק ונותנות כבוד לראשי ארגוני פשע. לעתים זה גם מסתיים במוות. מבקרי התופעה: "אנחנו כחברה שותפים בפשע"

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
שיחה מקומית תלויה בך. תרמו עכשיו
תרמו עכשיו
silencej89sjf