newsletter
השיחה מגיעה אליך
רוצה לקבל את מיטב הסיפורים של שיחה מקומית ישר למייל? הניוזלטר השבועי שלנו הוא התשובה בשבילך.

הטבח בחאלב: תנו להם טילים!

העולם חייב להתערב בהשמדה ההמונית המתחוללת בחאלב. אם לא שולחים לשם חיילים, לפחות תנו למורדים נשק כדי להגן על עצמם, וזה לא משנה מי הם המורדים

מאת:

כותב אורח: מרזוק אלחלבי

נראה שהרוסים נחרצים בניהול מלחמתם נגד האמריקאים והאירופאים באמצעות חייהם וסבלם של הסורים. העריץ של סוריה, בו בזמן, נראה נינוח למראה ההצגה הרוסית שלא יודעת גבול להרג. כבר חודשים שהרוסים הורגים בחאלב, והם שוב חוזרים על מה שביצעו בעבר בצ'צ'ניה, כששרפו אבנים ובני אדם כחלק מגישתם הצבאית, ששורשיה נטועים עמוק בסטאליניזם, במשטר בטחוני ובהנהגה טוטליטארית.

העריץ בסוריה ובני בריתו האיראנים וחיזבאללה ושכירי החרב הפרו את הוראות מועצת הביטחון של האו"ם, המפרטות באילו תנאים יש להתערב להפסקת הלחימה והפשעים נגד האנושות שקורים באזור סכסוך. המשטר התחיל לבצע פשעים נגד האנושות בסוריה מאז שפתח במלחמה נגד האוכלוסייה האזרחית והשתמש בכל דרך אפשרית כדי לבצע טיהור אתני והרס מוחלט של התשתית האזרחית. זאת בנוסף לרצח העם ולשימוש באמצעי נשק אסורים (גז, הרעבה, זרחן), ושינוי המרקם הדימוגרפי בערים ובכפרים.

> הגיע זמן לעשות חשבון נפש על העוול המתמשך ביותר בהיסטוריה

הריסות בעיר חאלב, סוריה (Freedom House)

הריסות בעיר חאלב, סוריה (Freedom House)

וכך הגענו למבצע המתמשך להכניע את חאלב ולהעלותה באש, שנמשך כבר כמה חודשים. מדובר כאן בהריסתה של עיר יקרה ביותר, עיר בעלת היסטוריה מרשימה. ברקע של הטבח בחאלב מתנוסס הרצון של רוסיה ללחוץ על המערב ועל ארצות הברית להבטיח לה שמירה על האינטרסים שלה עצמה, שהראשון בהם הוא אוקראינה והאחרון הוא הפעלת לחץ לביטול הסנקציות הכלכליות של המערב על הכלכלה הרוסית המקרטעת. בנוסף, הלחץ הרוסי אינו עולה דבר לרוסים, כי איראן היא זאת שמשלמת את החשבון, בעוד שהתערבות צבאית מצד ארה"ב לא ריאלית בשיא עונת הבחירות לנשיאות. איראן בינתיים הודיעה שמשמרות המהפכה שלה ימשיכו את המלחמה נגד העם הסורי כחלק מבחירתם האסטרטגית שלא לוותר על המשטר בדמשק.

כל מוסדות האו"ם מסובכים בסוריה, למרות כוונותיהם הטובות ודאגתו של המזכיר הכללי, בשל חוסר היכולת שלהם להעניק לעם את הכלים הנחוצים כדי שיוכל לנצח – כמו שהם מסובכים בפלסטין. הם אפילו לא מצליחים להעניק סיוע הומניטרי לסורים כמו שצריך. כשהם כן מצליחים, הסיוע ניתן דרך אלה ששוחטים אנשים והורסים ערים על ראשי תושביהם – אנשיו של אסד.

בדרך לעזאזל

מההתחלה אפשר היה לספק מעברים בטוחים לאוכלוסייה האזרחית שברחה מגיהינום המשטר, רוסיה, איראן וחיזבאללה. היה צריך כבר בתחילת הדרך להכריז על אזורים אסורים לטיסות של המשטר, של רוסיה ואיראן כדי להבטיח, עד כמה שניתן, חיים בטוחים עבור האוכלוסיה האזרחית ועבור אלה שנמלטו מבתיהם. איש לא עשה זאת, כנראה בגלל עצלות ושיקולים מוזרים של מאזן הכוחות. העם הסורי עדיין משלם את המחיר על החלטה זו בחייו, בעריו, במשאביו, בהווה שלו ובעתידו.

אולי הצדדים החיצוניים המעוניינים בחלוקתה של סוריה עוד לא הגיעו להסכמה ביניהם לגבי החלוקה ולגבי חלקו של כל צד במשאביה, או לגבי האינטרסים שלהם בתוכה, או לגבי מי יהיו הצדדים האחראים על בנייתה מחדש.

כעת, חוסר היכולת הבינלאומי למנוע את האסון ההומניטרי בחאלב ובכל סוריה נהיה ברור מדי ונשארו שתי ברירות שאין להן שלישית: או שהעולם יתערב כדי לעצור את השמדתה של חאלב, העיר הגדולה בסוריה, או שיחמש את האופוזיציה הצבאית (בין אם אלה ג'בהת אל-נוצרה, ג'ונד אל-שאם או צבא סוריה החופשי) בטילים הגנתיים נגד מטוסים ונגד טנקים. אם העולם היה כבר עושה זאת, המהפכה הייתה מנצחת בשנה השנייה או השלישית שלה לכל המאוחר.

> הטעות של להקריא מחמוד דרוויש למירי רגב

לוחמי צבא סוריה החופשי, 2012 (Freedom House CC BY 2.0)

לוחמי צבא סוריה החופשי, 2012 (Freedom House CC BY 2.0)

עד עכשיו אף אחד מתומכי המהפכה או מתנגדיה לא סיפק תשובה משכנעת לשאלה: למה לא סופקו טילי הגנה לכוחות המהפכה? למה השאירו את כוחות המהפכה להתמודד לבד מול שלושה צבאות מאורגנים וחמושים המסתייעים במיליציות שונות של שכירי, כשבידי המתנגדים וכוחות המהפכה כלי נשק אישיים ורובים בעלי טווח בינוני ושאר נשק שנלקח מצבא המשטר ובעלי הברית שלו? זוהי שערורייה שהאחראי עליה הוא העולם כולו.

אין צורך להיות מצביאים גדולים או מומחים לאסטרטגיה צבאית ומערכות קרב כדי להבין שאנשי המהפכה בחאלב בפרט ובסוריה בכלל היו סופגים הרבה פחות אבדות מכוחות השריון של המשטר ומההפגזות האוויריות אם היה להם נשק נגד מטוסים או נגד טנקים. אולי לתומכים באנשי המהפכה היו השיקולים שלהם, במיוחד כשארצות הברית אסרה על חימוש כוחות המהפכה בטילים נגד מטוסים ומנעה מאחרים לעשות זאת. אולי הם לא העריכו נכון את מידת התמיכה האיראנית והרוסית. אולי הם רצו להשאיר את המהפכה על אש קטנה כדי להפעיל לחץ על המשטר במטרה להכריח אותו להיכנס למשא ומתן והגעה לפשרות פוליטיות נחוצות.

אבל תהיה אשר תהיה הסיבה, ברור שאנחנו עדים לאסון האנושי הגדול ביותר מאז מלחמת העולם השנייה, לפי הגדרתו של האו"ם, הופך להיות המקרה הכי גדול של רצח עם מאז השואה שביצעו הנאצים. בחאלב יש שני מיליון בני אדם שחלקם נמצא בסכנת מוות. מדובר בהשמדה המונית ובפשעים נגד האנושות לא רק בחאלב אלא בעוד ערים כמו דאריא. כל  עוד העולם חסר יכולת למנוע את האסון הזה, אז שלפחות ייתן לתושבי חאלב להגן על עצמם עם נשק יעיל. תנו להם טילי הגנה אפקטיביים (מכל סוג, נגד טנקים או נגד מטוסים) עכשיו ולא מחר! או שתלכו לעזאזל כמו שנתתם לחאלב ותושביה ללכת לעזאזל.

מרזוק אלחלבי הוא משפטן, עיתונאי וסופר, בעל טור קבוע בעיתון "אל חיאת" הלונדוני. שם פורסם הטור במקור בערבית, והוא תורגם על ידי דימה דראושה

> כאמא פלסטינית אני דורשת: נתניהו, תתנצל!

ועוד משהו קטן...

אנחנו ממש שמחים שקראת את הפוסט הזה, ומקווים שמצאת בו עניין. הצוות של שיחה מקומית משקיע מאמצים משמעותיים כדי להביא לקוראות ולקוראים שלנו חדשות, תחקירים, פרשנויות וטורי דעה מגוונים, והכל מתוך מחויבות להתנגדות לכיבוש ולקידום שלום, שוויון וצדק חברתי.

קשה למצוא דברים כמו הפוסט הזה בכלי תקשורת אחרים בארץ, והסיבה שהוא נמצא פה היא שהעיתונות שלנו בשיחה מקומית היא עצמאית וחופשית. אנחנו לא תלויים באף בעל הון, לא במפרסמים ולא בחומות תשלום.

ועדיין, העבודה הרבה שמושקעת בכל פוסט כזה – מתשלום לכותבים, דרך עבודת העורכות והצלמים ועד התשלום לייעוץ משפטי או לשרתים שעליהם יושב האתר – עולה כסף. הדרך הכי טובה להבטיח את היציבות והעצמאות שלנו היא התמיכה של קהילת הקוראות והקוראים באמצעות חברות בשיחה מקומית. ובזה יש לך מקום חשוב.

זה הזמן להיות חברות בשיחה מקומית

לתמיכה – לחצו כאן
עשויים למצוא את עצמם מתמודדים אחת מול השני על המקום השני בחד"ש. עאידה תומא-סלימאן ויוסף ג'בארין (צילום: תומר נויברג / פלאש 90)

עשויים למצוא את עצמם מתמודדים אחת מול השני על המקום השני בחד"ש. עאידה תומא-סלימאן ויוסף ג'בארין (צילום: תומר נויברג / פלאש 90)

ביקורת פנימית בחד"ש: ההנהגה התרחקה מהחברים בשטח

בכירים בחד"ש טוענים שהמפלגה לא למדה לקח מהכישלון בבחירות הקודמות. "צריך לשנות כיוון", אומרים שם. בבחירות לרשימה לכנסת שייערכו בשבת הקרובה, איימן עודה צפוי להיבחר מחדש, קרב על המקום השני ועל המקום השלישי, ה"יהודי"

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
donate
silencej89sjf