newsletter
השיחה מגיעה אליך
רוצה לקבל את מיטב הסיפורים של שיחה מקומית ישר למייל? הניוזלטר השבועי שלנו הוא התשובה בשבילך.

כולנו משתתפים בכיבוש, וכולנו מרוויחים מהכיבוש

לפני שמתלוננים על החרם, צריך לתת דין וחשבון על האופן שבו כלל המשק הישראלי מנצל את השטחים ואת תושביהם

מאת:
השאירו תגובה
א א א

החרם הוא לא איום אמיתי על ישראל, בטח לא כרגע. החרם הוא הזדמנות לישראל לנהל שיחה כנה על הכיבוש. כי בניגוד למה שידיעות אחרונות אומרים, ברור שהתנופה של הבי.די.אס נובעת ברובה המכריע מהשליטה שלנו על מיליוני בני אדם חסרי זכויות בגדה ובעזה.

מערך השליטה הזה הוא אחד הפרויקטים הגדולים הלאומיים הגדולים שלנו, אם לא הגדול מכולם. כל חלקי האוכלוסיה והמשק משתתפים בו, מתעשיית ההייטק שמיצרת את מכשירי הפיקוח והלחימה המתקדמים שלנו, דרך החברות הגדולות במשק ועד למאות האלפים שאיישו לאורך השנים את המחסומים והסיורים. כל אחד והתפקיד שלו.

יש מי שטוענים שהכיבוש הוא נטל על מדינת ישראל. אולי. אבל אי אפשר להכחיש את העובדה שהכיבוש הוא גם מקור לרווחים, שאליהם שותפים גם מי שגרים בגוש דן ומשוכנעים ש"הימין הקיצוני" אשם בכל. בראש ובראשונה יש רווחים ישירים, כמו המחצבות שישראל מפעילה בגדה המערבית ומורידות את עליות הבנייה בכל רחבי הארץ, או אתרי התיירות והנופש בגדה, או התעשייה שנשענת על העבודה הזולה של פלסטינים.

גם הקרקע עצמה היא רווח ישיר שכזה. ישראל פתרה כידוע את מצוקת הדיור של הציבור החרדי מעבר לקו הירוק, בשתי ערים שבהן מתגוררים מעל מאה אלף איש. תארו לכם כמה היתה עולה האדמה הזו במקום אחר במרכז הארץ. ועל ירושלים, שכבר מזמן לא מתפשטת מערבה אלא רק מזרחה, לא צריך להרחיב את הדיבור.

במכולות ברמאללה ובחאן יונס יש מוצרים של שטראוס ואוסם. הגדה ועזה הן שוק שבוי לתוצרת ישראלית, בשווי מיליארדי שקלים בשנה. ייתכן שהפלסטינים היו מעדיפים לצרוך תוצרת זולה יותר מירדן וממצרים, אבל לך תפתח סחר חופשי תחת כיבוש.

ויש את כל אותם חשבונות שאיש אינו סופר או יודע לכמת. משאית שנוסעת מאילת לקריית שמונה – כמה היתה עולה הנסיעה אם היא היתה צריכה להקיף את הגדה? או לשלם אגרת נסיעה לרשות הפלסטינית? מה היה קורה אם היינו משלמים לפלסטינים על כביש 443, או חוכרים מהם את האדמה מעבר לקו הירוק שעליה עובר תוואי הרכבת המהירה לירושלים? ומה עם המרחב האווירי? ואקוויפר ההר? והתדרים האלקטרומגנטיים?

פעילים פלסטינים משמידים מוצרים של חברות ישראליות במהלך קמפיין חרם על חברות מזון ישראליות (אחמד אל-באז/אקטיבסטילס)

פעילים פלסטינים משמידים מוצרים של חברות ישראליות במהלך קמפיין חרם על חברות מזון ישראליות (אחמד אל-באז/אקטיבסטילס)

חברת פרטנר, שעלתה לכותרות השבוע, פורשת את האנטנות שלה ברחבי הגדה המערבית, בדיוק כמו סלקום ופלאפון. הבעיה אינה רק בגזל האדמה. רק לחברות ישראליות יש אישור להפעיל רשת G3 ברחבי הארץ. ברשת הפלסטינית אפשר לנהל שיחות קוליות או לסמס. כתוצאה מכך, אלפי פלסטינים שרוצים G3 משתמשים בשירותיהן של חברות ישראליות. זה רווח נקי לפרטנר, סלקום ופלאפון הנובע מהחוקים הגזלניים של הכובש. וזה בלי שנכנסנו לסיפורים משונים כמו האנטנה הסלולרית של אורנג' שהפכה למאחז לא חוקי.

השורה התחתונה היא פשוטה מאוד: ישראל – הכוונה לא רק לממשלה אלא גם למשק ולאזרחים – מנצלת באופן קבוע ושיטתי את כל מה שאפשר מהגדה המערבית, ומשאירה לפלסטינים את המינימום ההכרחי להישרדות, וגם זה רק אם הם יכולים להוכיח עליו בעלות בטאבו או בהסכמים בינלאומיים. אין כזה דבר "ישראל דמוקרטית" ממערב לקו הירוק ו"ישראל כובשת" ממזרח לו. ישראל הכובשת היא גם תל אביב.

במקום לגלגל עיניים מצטדקות לשמים ולצעוק "אנטישמים", כמו שהימין עושה, או להאשים את המתנחלים ואת ביבי (כמו שהשמאל עושה), הגיע הזמן להכיר בעובדה הזאת. רק ככה אפשר יהיה להתחיל בתיקון.

> חיילים גירשו פלסטינים מבריכה כי מתנחלים רצו לרחוץ בה

א א א
ועוד הערה לסיום:

הפוסט שקראת עכשיו לא במקרה נמצא פה, בשיחה מקומית. צוות האתר משקיע יום-יום המון מחשבה ועבודה קשה כדי להביא לקוראים שלנו מידע שלא נמצא במקומות אחרים, לפרסם תחקירים ייחודיים, להגיב מהר לאירועים חדשותיים מתגלגלים, ולתת במה לקולות מושתקים בחברה ולפועלות ולפעילים למען שלום, שוויון וצדק חברתי.

כבמה שעושה עיתונות עצמאית אנחנו לא נמצאים בכיס של אף בעל הון, ולא של השלטון. הרבה מהכתיבה באתר נעשה בהתנדבות מלאה. ועדיין, העבודה שלנו עולה כסף. זה זמן עריכה, וזה צילום, תרגום, שירותי מחשוב, ייעוץ משפטי ועוד.

אם כל אחת ואחד ממאות אלפי הקוראים שמגיעים לשיחה מקומית כל שנה יתרום ולו תרומה קטנה – נוכל לעמוד על הרגליים באופן עצמאי לגמרי. אם כל אחד יתמוך בנו בתרומה חודשית צנועה – נוכל לצמוח ולהרחיב את הפעילות שלנו פי כמה.

הצטרפו להצלחה שלנו בשיחה מקומית
תרמו לחיזוק העיתונות העצמאית של שיחה מקומית

לחצו כאן

הפגנה נגד הכיבוש בנאבי סאלח ב-2011 (צילום: אורן זיו)

הדרישה למאבק פלסטיני לא אלים משכיחה את אלימות הכיבוש

גם מסיבות עקרוניות וגם בגלל התורמים שלהן, עמותות השמאל בישראל אימצו עמדה הקוראת לפלסטינים לנהוג באי-אלימות. אבל העמדה הזו מתעלמת מאמת פשוטה: שליטה צבאית תמיד עוררה התנגדות אלימה

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
donate
silencej89sjf