החסינות שניתנה לשטייף – תקדים מסוכן לרמיסת זכויות אדם

בפרשת אפי נוה, המשטרה החליטה להפוך עבירה על החוק – פריצה לטלפון נייד – לראיה לגיטימית. החסינות שניתנה לשטייף עלולה להפוך את הפרת הפרטיות שלנו לפרקטיקה מקובלת, מוסרית וחוקית

מאת:
השאירו תגובה
א א א

אתה יושב לך אחרי יום עבודה ארוך מדיי ומשחק בנייד, עובר על ההודעות שקיבלת ומנסה למחוק את חלקן, גם אם הן חשובות. ברגע מסוים אתה תוהה: למחוק את ההודעה הזאת או להשאיר כראיה? במיוחד לאור העובדה שאתה עורך דין במקצועך.

תחושת הבטן שלך אומרת לך לא למחוק. אבל פתאום אתה נזכר שהנייד שלך – הכספת האישית שלך – פרוץ למעשה. עיתונאי או כתב עלול להחליט מחר בבוקר שאתה על הכוונת ולקבל בלא ידיעתך אישור פריצה לנייד שלך. כל החומרים, הסרטונים וההתכתבויות שאתה שומר בסוד יכולים להפוך לנחלת הכלל במחי יד.

אריסטו קבע כי: "הכול צריכים לקחת חלק בכל הסגולות המוסריות, אך לא באותה הדרך, אלא במידה המספיקה לכל אחד לשם תפקידו". בימים אלו אנו חייבים לשאול את עצמנו: עד כמה נהגה העיתונאית הדס שטייף במוסריות ביחס לתפקידה כשומרת סף?

קבילותן של ראיות שהושגו שלא כדין היא סוגיה שנדונה כמעט בכל מערכת משפט בעולם. ב-1914 פסק בית המשפט העליון בארצות הברית כי מסמכים שהשיגה המשטרה בפשיטה שלא כחוק – לא יוכלו לשמש כראיה בבית משפט. בהשפעת הפסיקה הזו, שהתקבעה בארצות הברית תחת השם "פרי העץ המורעל", התקבלה במדינות רבות בעולם התפיסה שלא כל ראיה קבילה, גם כאשר היא הוכחה כנכונה ויכולה להוביל להרשעה. גם בישראל, בהחלטה תקדימית שהיוותה מהפכה בדיני הראיות, סללו שופטי בית המשפט העליון, בפסק הדין ע"פ 5121/98 יששכרוב נ' התובע הצבאי הראשי, נתיב שנקרא "כלל הפסיקה", שעל פיו נקבע כי ההודאה שנגבתה מטוראי רפאל יששכרוב מחוקרי מצ"ח נגבתה כשלא כדין, היות ולא עודכן בתחילת החקירה כי יש לו זכות להתייעץ עם עורך דין.

נורה אדומה לכל אזרח המחזיק טלפון נייד. הדס שטייף (צילום: יוסי זלינגר / פלאש 90)

נורה אדומה לכל אזרח המחזיק טלפון נייד. הדס שטייף (צילום: יוסי זלינגר / פלאש 90)

ובחזרה לפרשת "מין תמורת מינוי" והעיתונאית הדס שטייף מול האזרח אפי נוה: מן הפרשה עולה תמונה מדאיגה מאוד. ככל שנחשפים הפרטים אנו מגלים כיצד עבירה על החוק, ובעיקר על החוק להגנת הפרטיות, הפכה לראיה קבילה בעיניה של משטרת ישראל.

החסינות שקיבלה שטייף מגורמי האכיפה צריכה להדליק נורה אדומה אצל כל אזרח המחזיק בטלפון נייד. בעוד זמן קצר אנו עלולים לגלות כי כתב במדור כלכלה וממון החליט לפרוץ לטלפון הנייד של איש עסקים הסוחר בבורסה. גם שם ודאי נמצא מידע הראוי לפרסום. אם לא במדורי הפלילים, ודאי במדורי הרכילות למיניהם. עצם העובדה שאנשי המשטרה הסכימו להעניק לשטייף הסדר חסינות תמורת מידע מטלפון נייד של אזרח הפכה את המעשה לפרקטיקה מקובלת, גם מוסרית וגם חוקית.

גם במקרים, שבהם מדובר במידע רגיש ואף חיוני לצרכי ביטחון, אין להתעלם מהסוגיה של קבילות הראיות ודרך השגתן, על אחת כמה וכמה כאשר מי שמנסה להשיג את המידע שלא כדין הוא עיתונאי ולא גורמי אכיפת החוק. ברמה הבסיסית ביותר, חיפוש בביתו של אדם או של מבוקש מחייב צו מיוחד של שופט, שלא לדבר על היתר פריצה למכשיר נייד והאזנות סתר.

במקרה שלפנינו אפשר לסכם ולומר כי רשויות אכיפת החוק והעיתונאית שטייף יצרו תקדים שיאפשר רמיסה של זכויות אדם, גם הבסיסיות ביניהן. כל אדם רשאי להאזין, להקליט, לעקוב, לפרוץ, לצלם ולהפליל ואז להעביר את המידע אל המשטרה בתיווך אנשי תקשורת שיחגגו לימים שיש להם סקופ. ולמי בכלל אכפת מזכויות האזרח המעורב בפרשה הזו? הרי זכויות יש רק ל"אנשים טובים".

לכל האמור לעיל אפשר להוסיף את הנוסח של סעיף 20 מתוך כללי האתיקה העיתונאית. תחת הכותרת "אמצעים פסולים" הובהר כי "לא ישתמשו עיתון ועיתונאי לשם השגת מידע באמצעים פסולים שיש בהם קלון למקצוע העיתונאות…". מעניין מה תהיה עמדתה של מועצת העיתונות, ושל השופטת בדימוס דליה דורנר שעומדת בראשה, בהתחשב בעובדה שהיא הייתה זו שאימצה את דוקטרינת הפסילה הפסיקתית בפס"ד יששכרוב.

עו"ד נידאל עואודה הוא איש עסקים ויזם בתחום התקשורת

א א א
ועוד הערה לסיום:

הפוסט שקראת עכשיו לא במקרה נמצא פה, בשיחה מקומית. צוות האתר משקיע יום-יום המון מחשבה ועבודה קשה כדי להביא לקוראים שלנו מידע שלא נמצא במקומות אחרים, לפרסם תחקירים ייחודיים, להגיב מהר לאירועים חדשותיים מתגלגלים, ולתת במה לקולות מושתקים בחברה ולפועלות ולפעילים למען שלום, שוויון וצדק חברתי.

כבמה שעושה עיתונות עצמאית אנחנו לא נמצאים בכיס של אף בעל הון, ולא של השלטון. הרבה מהכתיבה באתר נעשה בהתנדבות מלאה. ועדיין, העבודה שלנו עולה כסף. זה זמן עריכה, וזה צילום, תרגום, שירותי מחשוב, ייעוץ משפטי ועוד.

אם כל אחת ואחד ממאות אלפי הקוראים שמגיעים לשיחה מקומית כל שנה יתרום ולו תרומה קטנה – נוכל לעמוד על הרגליים באופן עצמאי לגמרי. אם כל אחד יתמוך בנו בתרומה חודשית צנועה – נוכל לצמוח ולהרחיב את הפעילות שלנו פי כמה.

הצטרפו להצלחה שלנו בשיחה מקומית
תרמו לחיזוק העיתונות העצמאית של שיחה מקומית

לחצו כאן
פעילי שמאל בהפגנה נגד ראש הממשלה, בנימין נתניהו, אחרי הכרזת היועמ"ש על הגשת כתב האישום נגדו, בכיכר הבימה בתל אביב, ב-23 בנובמבר 2019 (צילום: תומר נויברג / פלאש90)

להתפטר? להיפך! פעילי שמאל בהפגנה נגד ראש הממשלה, בנימין נתניהו, אחרי הכרזת היועמ"ש על הגשת כתב האישום נגדו, בכיכר הבימה בתל אביב, ב-23 בנובמבר 2019 (צילום: תומר נויברג / פלאש90)

אנחנו כל-כך מרוכזים בצדק, ששכחנו שצריך גם לנצח

הימין מוכן להעמיד בראשו איש מושחת? שיבושם לו. זה לא העניין שלנו, השמאל. אנחנו צריכים להתרכז במטרה אחת ויחידה: לנצח. ואת זה קל יותר לעשות עם נתניהו בראשות הימין

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
שיחה מקומית תלויה בך. תרמו עכשיו
תרמו עכשיו
silencej89sjf