ההשוואה בין פסקת ההתגברות למודל הבריטי היא מניפולציה שקרית

נתניהו ובנט אוהבים לתאר את פסקת ההתגברות, כלי נוסף לסירוס בג"ץ ויכולת ההגנה על זכויות המוחלשים ביותר, כאימוץ המודל הדמוקרטי הבריטי, אך השוני בין השניים עמוק ומהותי. בריטניה, בניגוד לישראל, לא מחזיקה מיליוני אנשים תחת דיקטטורה צבאית

מאת:
השאירו תגובה
א א א

ראש הממשלה, שר החינוך ואפילו שר התיירות (שמתנאה בהשכלה משפטית) שבו והכריזו על כוונתם לחוקק חוק מפורש שלפיו יכולה הכנסת להתעלם מפסקי דין של בג"ץ ברוב של 61 חברי כנסת (הדבר מכונה "פסקת ההתגברות"). שר החינוך בנט אף איים שסיעתו תחרים את כל הצבעות הקואליציה אם פסקת ההתגברות לא תחוקק מידית.

ומאחר שרצונם לחוקק את פסקת ההתגברות התעורר לאחר שבג"ץ אסר על כליאת מבקשי מקלט רק בשל סירובם לעבור למדינה אחרת באפריקה שאינה מדינת מוצאם – כלומר התעורר לאחר שבג"ץ הגן על זכויות האדם של המוחלשים מכל מפני דורסנותו השרירותית של השלטון – ביקשו נתניהו, בנט ולוין לשוות לכוונתם המסוכנת ארומה מעודנת וכוזבת של הגנה על הדמוקרטיה. לכן הצהירו שוב ושוב שפסקת ההתגברות היא למעשה אימוץ של המודל הדמוקרטי הבריטי.

לא מודל בריטי, אלא מודל שמבטל כל הגנה אפקטיבית על זכויות האדם של האנשים המוחלשים ביותר. נתניהו ובנט (צילום: יונתן זינדל/פלאש90)

אז זהו, שלא.

חרף הפרחת המילים היפות, הם אינם מתכוונים באמת למודל הבריטי. הם מתכוונים אולי למודל ההונגרי שסירס לחלוטין את מערכת המשפט והמיט אסון על האפשרות להגן על זכויות האדם והאזרח ועל זכויות המיעוטים בהונגריה. גם המודל הטורקי של ארדואן או המודל הרוסי של פוטין הם בגדר אפשרויות. ובעצם, זהו פשוט המודל הישראלי של נתניהו ובנט. בהקשר הזה, ראוי לחדד כמה נקודות:

ראשית, הפרלמנט הבריטי מאופק לאין ערוך מהפרלמנט הישראלי בכל הקשור ביוזמות חקיקה שפוגעות בזכויות האדם לאין ערוך, ומחזיק בוועדה מיוחדת לזכויות אדם שבוחנת בקפידה כל הצעת חוק שעלולה לפגוע בזכויות אדם. הפרלמנט הבריטי מתייחס ברצינות להמלצות בית המשפט העליון בבריטניה לבטל חקיקה שפוגעת בזכויות אדם ולכל הפחות למתן אותה. הוא לא מחפש דרכים להתעלם מהמלצות אלה.

אך חשוב מזה: בריטניה אינה משליטה דיקטטורה צבאית ששוללת לאורך 51 שנים זכויות אדם ואזרח ממיליוני נתינים. לבריטניה מסורת קולוניאלית עגומה שהיתה כרוכה בפגיעה אנושה בזכויות אדם במדינות רבות בהן שלטה, זאת לצד הישגים מפוארים בפיתוח הגנה על זכויות אדם. אך כיום בריטניה אינה שוללת זכויות אדם ואזרח ממיליוני נתינים במסגרת דיקטטורה צבאית שמגנה על שתי מערכות חוק שונות בהתאם למוצא אתני.

חשוב לא פחות: אזרח בריטי שנפגע מהפרה בלתי מידתית של זכויותיו, רשאי לעתור לבית המשפט האירופי לזכויות אדם. אזרח ישראלי אינו יכול לעשות כן.

שכחו מה זה להיות יהודים

התשובה ליוזמתם המסוכנת של נתניהו, בנט ולוין צריכה להיות חדה, קצרה וחלקה: התנגדות מוחלטת.

וישנה גם התשובה הארוכה: רוצים את המודל הבריטי? סבבה. סיימו את הכיבוש מחריב הדמוקרטיה, תפסיקו לרדוף ארגוני זכויות אדם, תקטעו את ההסתה השיטתית נגד מי שלא חושב כמוכם (תוך צקצוק שפתיים על אחדות שקרית), תממשו את הבטחת מגילת העצמאות לקיום שוויון מוחלט לאזרחים הערבים, תבטלו את הפגיעה השיטתית בחופש הדת והמצפון של ישראליות וישראלים רבים בתחום דיני הנישואין והגירושין ותעניקו לנו אפשרות לעתור נגד כל פגיעה בזכויות אדם לבית המשפט האירופי לזכויות אדם.

או שפשוט תתחילו ללמוד משהו מההיסטוריה היהודית: מי שאבותיהם ואמהותיהם סבלו כמיעוט במדינות רבות מאנטישמיות, גזענות, שלילת זכויות, רדיפה ואפילו רצח העם הנורא והשיטתי בהיסטוריה –  אמורים להיות הראשונים להגן על זכויות האדם והאזרח. בטח לא להסית נגד 40 אלף אנשים אומללים שברחו מאפריקה, לשלול זכויות ממיליוני פלסטינים ולרדוף כל מי שלא חושב כמוכם.

כי הרי זו המטרה האמיתית שלכם: לא מודל בריטי, אלא מודל שמבטל כל הגנה אפקטיבית על זכויות האדם של האנשים הכי מוחלשים. של הנשים הכי אומללות. של אלו שבעבר הלא רחוק היו היהודים בדיוק כמוהם. כנראה שקצת שכחתם מה זה להיות יהודים.

עורך הדין דניאל חקלאי הוא בעל משרד עריכת דין בתחום עבירות הצווארון הלבן, הדין המשמעתי וועדות החקירה.

א א א
ועוד הערה לסיום:

הפוסט שקראת עכשיו לא במקרה נמצא פה, בשיחה מקומית. צוות האתר משקיע יום-יום המון מחשבה ועבודה קשה כדי להביא לקוראים שלנו מידע שלא נמצא במקומות אחרים, לפרסם תחקירים ייחודיים, להגיב מהר לאירועים חדשותיים מתגלגלים, ולתת במה לקולות מושתקים בחברה ולפועלות ולפעילים למען שלום, שוויון וצדק חברתי.

כבמה שעושה עיתונות עצמאית אנחנו לא נמצאים בכיס של אף בעל הון, ולא של השלטון. הרבה מהכתיבה באתר נעשה בהתנדבות מלאה. ועדיין, העבודה שלנו עולה כסף. זה זמן עריכה, וזה צילום, תרגום, שירותי מחשוב, ייעוץ משפטי ועוד.

אם כל אחת ואחד ממאות אלפי הקוראים שמגיעים לשיחה מקומית כל שנה יתרום ולו תרומה קטנה – נוכל לעמוד על הרגליים באופן עצמאי לגמרי. אם כל אחד יתמוך בנו בתרומה חודשית צנועה – נוכל לצמוח ולהרחיב את הפעילות שלנו פי כמה.

הצטרפו להצלחה שלנו בשיחה מקומית
תרמו לחיזוק העיתונות העצמאית של שיחה מקומית

לחצו כאן

שישה מבני משפחת אבו חלימה נשרפו למוות מפגיעת פצצת זרחן ב-2009, בהם תינוקת בת שנה (צילום: מוחמד אל-באבא)

הדנ"א של הכיבוש

האלימות וטיוחה, שני הסלילים השזורים זה בזה. הנה הם לפניכם: 30 מקרים, מקרה אחד מכל שנה מאז הקמת בצלם ב-1989. 30 מקרים מתוך אלפים, קצה הקרחון

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
שיחה מקומית תלויה בך. תרמו עכשיו
תרמו עכשיו
silencej89sjf