newsletter
השיחה מגיעה אליך
רוצה לקבל את מיטב הסיפורים של שיחה מקומית ישר למייל? הניוזלטר השבועי שלנו הוא התשובה בשבילך.

הבית היהודי זה לא הבית שלנו, תושבי דרום תל אביב המזרחים

בבית היהודי טוענים שהם האליטה החדשה, אבל הם המשך של אותה אליטה ישנה מדירת מזרחים ששולטת גם בשמאל וגם בימין, ולא מוכנה לחלק את המשאבים באופן צודק ושוויוני. כן, פוצצנו להם את הכנס. כל עוד יימשך הדיכוי, כך נעשה לכל כנס שלהם

מאת:
השאירו תגובה
א א א

כותב אורח: חן שרעבי

כן, פוצצתי את הכנס של הבית היהודי על הדיור הציבורי. עצרו אותי והאשימו אותי ב"הפרת הסדר" ו"תקיפה", ואני אמרתי להם: "אין בית – אין תקיפה, ומבחינתי אתם גם לא יהודים בכלל, אלא עמלקים. מי שזורקים יהודים מזרחים לרחוב והורסים את הדיור הציבורי, אין בהם חמלה יהודית ולא נעליים, וגם לא נציגים מזרחים שמייצגים את תושבי השכונות והעניים והמוחלשים ואת הדיור הציבורי והמחאה החברתית. אז ככה ייעשה לכל כנס של הבית היהודי. נפרק ונפוצץ לכם אותו. אנחנו לא מתנצלים ולא מפחדים".

"הבית היהודי זה לא הבית שלנו תושבי דרום תל אביב המזרחים" – זה היה השלט שהנפתי ושאנשי הבית היהודי הפחדנים חטפו מידי תוך כדי תקיפה, ואז, משום מה, דווקא אני זה שנעצרתי. מין "הרצחת וגם ירשת" כזה. אנו האזרחים תומכי הדיור הציבורי נאבק בהם עד חורמה. עד שיתמכו בדיור הציבורי. נקודה. חשוב להבין שזו גם המהות שלהם, של אורי אריאל והבית היהודי ו'אם תרצו': גונבים את הדיור הציבורי והבתים של המזרחים בשכונות בכל מיני אמתלות שקריות וקפיטליסטיות כמו פינוי בינוי, ואז רצים למשטרה לבכות "אכלו לי, שתו לי, הרביצו לי" ומלשינים על יהודים לשלטון. דווקא במפלגתם של רונן שובל ואמילי עמרוסי, אלה שכל הכנס שלהם אתמול עסק בארגונים החברתיים שכביכול "מלשינים" לאירופה על מה שישראל עושה, מלשינים כך על יהודים מזרחים. ואחר כך הם בוכים למשטרה שהפרו סדר? שנאמר: "הפוסל במומו פוסלים אותו". תגידו, מה יהודי בכם?

> למה התפרצתי לכנס של הבית היהודי

פעילים מפגינים בכנס של הבית היהודי. (צילום: אקטיבסטילס)

פעילים מפגינים בכנס של הבית היהודי. (צילום: אקטיבסטילס)

זהבה גרינפלד, פעילת הדיור הציבורי, חוטפת את המיקרופון ונושאת דברים בכנס הבית היהודי (אקטיבסטילס)

זהבה גרינפלד, פעילת הדיור הציבורי, חוטפת את המיקרופון ונושאת דברים בכנס הבית היהודי (אקטיבסטילס)

בבית היהודי טוענים שהם האליטה החדשה שמחליפה את האליטות הישנות, אבל לדעתי הם המשך של אותה אליטה ישנה מדירת מזרחים ששולטת גם בשמאל וגם בימין, שלא מוכנה לחלק את המשאבים באופן צודק ושוויוני גם למזרחים. בולטת במיוחד החלוקה הלא שוויונית של הקרקעות, שמפלה מזרחים (לא סתם מפוני גבעת עמל ושכונות דרום תל אביב הם ברובם המוחלט מזרחים. הרי בישובים כפריים איש לא היה מעז לעשות זאת).

חשוב גם לראות איך משמאל וגם מימין תומכים בגרעינים תורניים המגיעים לשכונות, כביכול כדי "להציל אותנו" ובעצם לוקחים את מעט המשאבים שעוד יש בשכונות כמו מבני ציבור ודירות דיור ציבורי, ומגדילים את הפגיעה. רק לאחרונה נחשפה העברת דירות הדיור הציבורי לעמותות ימין, מה שתורם להרס של מה שנשאר ממדינת הרווחה ולהרס של מה שנשאר מהדיור הציבורי. צעקתי להם שם "אני לא מבין מה קשור ארץ ישראל השלמה והמלחמה בטרור לזה שאתם נגד הדיור הציבורי ונגד המזרחים בשכונות המצוקה. מה זה נותן לכם? אילו הייתם תומכים בדיור הציבורי אז אולי היו תומכים בכם יותר".

ודרך אגב, השוטרים איתנו. גם הם מסכנים וסובלים מיוקר המחייה וממחסור בדיור הציבורי. ומה שמצחיק זה שכשהנפתי את השלט ועליתי על הכיסא, מה שהפריע לפעילים של אם תרצו והבית היהודי היה שאני מלכלך את הכיסא כי אני עומד עליו. אמרתי להם: "אתם לא מתביישים? בשביל דיור ציבורי לאלפי אנשים אני גם אשרוף את כל הכיסאות אם צריך! מה שחשוב לכם בזמן שאנשים ברחובות, חסרי בית וחסרי דיור באלפים, זה שמישהו ילכלך את הכיסא עם הנעליים באוניברסיטת תל אביב? זה מה שמציק לכם?!"

זאת רק עוד דוגמא למפלגה המנותקת לגמרי מהמציאות. וזה בסדר. עצרו אותי ושיחררו אותי אחרי עיכוב, אבל אני יודע שגם השוטרים הם מהמחאה החברתית וגם הם תמכו בי, ואמרו שיהיה בסדר ושהכל בעצם היה 'בשביל הפרוטוקול'".

> פעילי להטב"ק ודיור ציבורי פוצצו כנס של הבית היהודי באוניברסיטת תל אביב

חן שרעבי הוא תושב נווה שאנן בדרום תל אביב ופעיל חברתי בתנועת אחותי ובכוח לקהילה. במחאת 2011 היה חלק ממאהל לוינסקי ולפניה חלק ממאהל המחאה ככר הלחם

א א א
ועוד הערה לסיום:

הפוסט שקראת עכשיו לא במקרה נמצא פה, בשיחה מקומית. צוות האתר משקיע יום-יום המון מחשבה ועבודה קשה כדי להביא לקוראים שלנו מידע שלא נמצא במקומות אחרים, לפרסם תחקירים ייחודיים, להגיב מהר לאירועים חדשותיים מתגלגלים, ולתת במה לקולות מושתקים בחברה ולפועלות ולפעילים למען שלום, שוויון וצדק חברתי.

כבמה שעושה עיתונות עצמאית אנחנו לא נמצאים בכיס של אף בעל הון, ולא של השלטון. הרבה מהכתיבה באתר נעשה בהתנדבות מלאה. ועדיין, העבודה שלנו עולה כסף. זה זמן עריכה, וזה צילום, תרגום, שירותי מחשוב, ייעוץ משפטי ועוד.

אם כל אחת ואחד ממאות אלפי הקוראים שמגיעים לשיחה מקומית כל שנה יתרום ולו תרומה קטנה – נוכל לעמוד על הרגליים באופן עצמאי לגמרי. אם כל אחד יתמוך בנו בתרומה חודשית צנועה – נוכל לצמוח ולהרחיב את הפעילות שלנו פי כמה.

הצטרפו להצלחה שלנו בשיחה מקומית
תרמו לחיזוק העיתונות העצמאית של שיחה מקומית

לחצו כאן
אתר בנייה של שכונת מגורים חדשה בהרצליה, ב-27 במרץ 2020 (צילום: גילי יערי / פלאש90)

אתר בנייה של שכונת מגורים חדשה בהרצליה, ב-27 במרץ 2020 (צילום: גילי יערי / פלאש90)

מענקי הקורונה הם תעמולה. ההטבות למשקיעי הנדל"ן הן מדיניות

גם היצירתיים שבפרשנים הכלכליים לא יצליחו לזהות מדיניות כלכלית סדורה בהחלטות הממשלתיות שהתקבלו מאז שהתחיל משבר הקורונה. ניתן למצוא מדיניות כזאת רק בסעיף שהוגנב לחוק מענקי הקורונה, שנועד לשמור על מחירי הדיור הגבוהים כדי להגן על רווחי הקבלנים

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
donate
silencej89sjf