האם הישראלים והפלסטינים דתיים במיוחד? בכלל לא בטוח

לא פעם נשמעת הטענה ששני העמים שחיים בארץ הם דתיים יותר מהממוצע, ושזה ה-מכשול בדרך לשלום. סקר חדש מראה שזה כנראה לא המצב

מאת:

הרבה אנשים חושבים שהישראלים והפלסטינים הם דתיים יותר מעמים אחרים, או שהם נעשים דתיים יותר, ושהעובדה הזו מקשה על פתרון הסכסוך. ובכן, סקר האביב הבינלאומי של מכון PEW מעלה תוצאות די מפתיעות בהקשר הזה.

שיעור הנשאלים הישראלים שאמרו שהדת "חשובה מאוד" בחייהם עומד בסקר מ-2015 על 34 אחוז – אי שם בראש השליש התחתון של המדינות שנבדקו, ובתחתית המדינות במזרח התיכון (שזה כשלעצמו לא מפתיע).

U.S. is in the middle of pack when it comes to importance of religion in people's lives

כמות הפלסטינים שענו שהדת "חשובה מאוד" עבורם עומדת על 74 אחוז. לכאורה, זה נתון גבוה למדי, אבל אחד הממצאים הבולטים של הסקר הוא שיש מתאם הפוך בין עושר לבין דתיות. במלים אחרות, חברות עניות יותר נוטות גם להיות דתיות יותר, והפלסטינים אכן עניים בצורה משמעותית מהישראלים.

כשממקמים את הישראלים והפלסטינים על עקומת העושר/דתיות, נמצאים שני העמים קרוב מאוד לעקומה. הישראלים טיפ טיפה יותר דתיים ממה שניתן לצפות ברמת ההכנסה שלהם, ואילו הפלסטינים טיפ טיפה פחות דתיים מרמת ההכנסה שלהם – אבל בשני העמים רמת החשיבות שאנשים מייחסים לדת היא שגרתית ביחס ליתר העולם.

אגב, מי שחריגה מאוד היא ארצות הברית, שם שיעור האנשים שמייחסים חשיבות גדולה לדת גבוה מאוד ביחס לרמת ההכנסה האמריקאית.

Generally, poorer nations tend to be religious; wealthy less so, except for U.S.

לדעתי, הנתונים האלו תומכים בהשערה לפיה הדת היא לא מחסום חריג לפשרה ישראלית-פלסטינית, ואילו השליטה על משאבים (במלים אחרות, המאבק על האדמה) משמעותית יותר להבנת הסכסוך.

> עלייה חדה במספר העצורים המנהליים הישראלים

ועוד משהו קטן...

אנחנו ממש שמחים שקראת את הפוסט הזה, ומקווים שמצאת בו עניין. הצוות של שיחה מקומית משקיע מאמצים משמעותיים כדי להביא לקוראות ולקוראים שלנו חדשות, תחקירים, פרשנויות וטורי דעה מגוונים, והכל מתוך מחויבות להתנגדות לכיבוש ולקידום שלום, שוויון וצדק חברתי.

קשה למצוא דברים כמו הפוסט הזה בכלי תקשורת אחרים בארץ, והסיבה שהוא נמצא פה היא שהעיתונות שלנו בשיחה מקומית היא עצמאית וחופשית. אנחנו לא תלויים באף בעל הון, לא במפרסמים ולא בחומות תשלום.

ועדיין, העבודה הרבה שמושקעת בכל פוסט כזה – מתשלום לכותבים, דרך עבודת העורכות והצלמים ועד התשלום לייעוץ משפטי או לשרתים שעליהם יושב האתר – עולה כסף. הדרך הכי טובה להבטיח את היציבות והעצמאות שלנו היא התמיכה של קהילת הקוראות והקוראים באמצעות חברות בשיחה מקומית. ובזה יש לך מקום חשוב.

זה הזמן להיות חברות בשיחה מקומית

לתמיכה – לחצו כאן
תלמידי תיכון נבחנים בבחינת בגרות (צילום: יוסי זליגר / פלאש90)

תלמידי תיכון נבחנים בבחינת בגרות (צילום: יוסי זליגר / פלאש90)

יום החינוך הבינ"ל: ישראל מדגימה אפלייה מעמדית גם בין מצטיינים

המדינה חתומה על תוכנית של האו"ם שבמסגרתה התחייבה להבטיח "חינוך איכותי ושוויוני וקידום הזדמנויות לימוד לכלל האוכלוסייה בכל הגילים". היום הבינלאומי שיחול ביום שני הוא הזדמנות טובה להזכיר את ההבטחה, כי נראה שהממשלה ומשרד החינוך כבר שכחו אותה

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
donate
silencej89sjf