גחליליות במקום פצצות תאורה, פרפרים במקום פצצות מרגמה

על המסך התמונה שרודפת אותי כבר לילות: כמה יפה עזה בחושך כשפצצות תאורה מרפות מעלייה בשקט, כמו גחליליות, כמו כדורים פורחים מנייר. וכמה ילדים מושלכים למציאות שבה יש רק "רעים" ו"טובים" ו"רוצים להרוג" ו"רוצים לחיות"?

מאת:
השאירו תגובה
א א א

טקסט ואיורים: מירי שפירו

אני אמא. יש לי ילדה בת שלוש וחצי שכבר כמעט חודשיים שואלת אותי ואני שואלת אותה חזרה כי זה מה שלימדו אותי פעם באיזה קורס מקצועי, שאם שואלים אותי ואין לי תשובה טובה, פשוט להשיב "אני לא יודעת, מה דעתך?"

יש לי ילד בן שנה וחצי שעוד לא יודע לשאול, רק להסתכל עלי בעיניים פעורות ולהחזיק לי חזק את הזרוע כך שהעור ניצבט כדי להיות בטוח שהוא לא יישמט, שאני לא אפיל אותו פתאום מהידיים כשאני רצה למטה במדרגות והברכיים רועדות לי מפחד.

איור: מירי שפירו. בהשראת צילום מאת משה חכמון. לצילום המקורי

איור: מירי שפירו. בהשראת צילום מאת משה חכמון. לצילום המקורי

זמן קצר אחרי שזה התחיל ידעתי שזה בדרך אלי, הזיכרון הריגשי מה"סבב" הקודם היה חד.

ביום חמישי בלילה, אחרי שאלון בן-דוד אמר למצלמה ש"צה"ל מפגיזים באופן שעוד לא ניראה בעבר בצוק איתן" אמר לי אישי שמכינים את השטח לכניסה קרקעית. עשרות דקות מאוחר יותר השתלטה על המסך התמונה שרודפת אותי כבר יותר משלושים לילות, כמה יפה עזה בחושך כשפצצות תאורה מרחפות מעלייה בשקט, כמו גחליליות, כמו כדורים פורחים מנייר שפעם הפרחתי לאוויר בחתונה יוונית מעל הים.

> "אינני יכולה ליצור עוד תקווה נוכח ההרס" – מכתב מאמא בעזה לאמא ישראלית

איור: מירי שפירו. בהשראת צילום מאת יותם רונן/אקטיבסטילס. לצילום המקורי

איור: מירי שפירו. בהשראת צילום מאת יותם רונן/אקטיבסטילס. לצילום המקורי

יש לי ילדה בת שלוש וחצי וזה רק ממש במקרה שבאותו יום חמישי היא שכבה במיטה בשקט אחרי שני ביקורים ב"מסיבת השכנים במקלט", זה ממש במקרה כי באותה מידה היא הייתה עשויה לשכב בשקט בבית שהורידו בו את החשמל, שהוריד לו את התקרה ונפלו בו השמיים.

כל מה שיכולת לחשוב עליו בלילה ההוא היה כמה ילדים מאבדים את היכולת לחלום עכשיו? כמה ילדים בני שנה וחצי ושלוש וחצי נחטפים אל מחוץ לבועה האינפנטילית שבה פתיתים של שלג יכולים ליפול מהשמיים ביולי אוגוסט ולוויתן מסוגל לרחף מעל העננים? כמה ילדים מושלכים בכוח לאדמה הבוערת שבה יש רק "רעים" ו"טובים" ו"רוצים להרוג" ו"רוצים לחיות".

> אוהבים את שדרות, רוצים לחיות לצד עזה

איור: מירי שפירו. בהשראת צילום מאת באסל יאזורי/אקטיבסטילס. לצילום המקורי

איור: מירי שפירו. בהשראת צילום מאת באסל יאזורי/אקטיבסטילס. לצילום המקורי

אני מנסה להרגיע את עצמי בתקווה שהילדים הקטנים ממש, אלה שעוד לא למדו להבין במילים, כן רואים עולם אחר. כן רואים פתיתים של שלג צונחים מהרקיע במקום כרוזים של צה"ל וגחליליות במקום פצצות תאורה ופרפרים ולא פצצות מרגמה וחלליות ועפיפונים. אני מנסה בכל הכוח להתעלם מהתחושה שגם אם זה נגמר לעת עתה זה עניין של זמן עד שזה יתחיל מחדש, מהתחושה שהילדים כולם יהיו שונאים ושנואים לנצח ושממילא הכל אבוד ושבכלל, ילדות היא עניין יחסי.

אני מנסה להתעלם ולחלום בעצמי כמו ילדה שלא יודעת להבין במילים. אני זוכרת שני משפטים מתוך שיחה על ילדות בין נציג של אונר"א בעזה ואישה משדרות. זה נורא ואיום שילד לא מסוגל להתקלח מרוב פחד. זה באמת נורא.

זה נורא ואיום שילד לא מסוגל להתקלח כי אין לו מים.

אין פה אבל באמצע.

איור: מירי שפירו. בהשראת צילום מאת תומר אפלבאום. לצילום המקורי

איור: מירי שפירו. בהשראת צילום מאת תומר אפלבאום. לצילום המקורי

האיורים הם חלק מסדרה שיצרתי בחיפוש אחר נקודת המבט החולמת של ילדים הגדלים בתוך מציאות של מלחמה. כל איור התעורר לחיים מתוך תצלום, תמונת מלחמה, כפי שהיא נתפסת בעיניים המפוכחות שלנו המבוגרים.

מירי שפירו היא מעצבת גרפית, כותבת ויוצרת.

א א א
ועוד הערה לסיום:

הפוסט שקראת עכשיו לא במקרה נמצא פה, בשיחה מקומית. צוות האתר משקיע יום-יום המון מחשבה ועבודה קשה כדי להביא לקוראים שלנו מידע שלא נמצא במקומות אחרים, לפרסם תחקירים ייחודיים, להגיב מהר לאירועים חדשותיים מתגלגלים, ולתת במה לקולות מושתקים בחברה ולפועלות ולפעילים למען שלום, שוויון וצדק חברתי.

כבמה שעושה עיתונות עצמאית אנחנו לא נמצאים בכיס של אף בעל הון, ולא של השלטון. הרבה מהכתיבה באתר נעשה בהתנדבות מלאה. ועדיין, העבודה שלנו עולה כסף. זה זמן עריכה, וזה צילום, תרגום, שירותי מחשוב, ייעוץ משפטי ועוד.

אם כל אחת ואחד ממאות אלפי הקוראים שמגיעים לשיחה מקומית כל שנה יתרום ולו תרומה קטנה – נוכל לעמוד על הרגליים באופן עצמאי לגמרי. אם כל אחד יתמוך בנו בתרומה חודשית צנועה – נוכל לצמוח ולהרחיב את הפעילות שלנו פי כמה.

הצטרפו להצלחה שלנו בשיחה מקומית
תרמו לחיזוק העיתונות העצמאית של שיחה מקומית

לחצו כאן

לפי דעתם של מנהלי בתי הספר, יותר משליש מהתלמידים לומדים אצל מורים שלא מתאימים לצרכים שלהם. למצולמים אין קשר לכתבה (צילום: פלאש 90)

איכות ההוראה מידרדרת, אבל זה לא קשור להישגי התלמידים

מבחני פיזה מגלים שכמעט בכל פרמטר, איכות ההוראה בישראל נמוכה מהממוצע במערב ונמצאת בירידה. אבל אותם מבחנים לא מצאו קשר בין איכות המורים להישגי התלמידים. את התשובות צריך למצוא במקום אחר

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
שיחה מקומית תלויה בך. תרמו עכשיו
תרמו עכשיו
silencej89sjf