newsletter
השיחה מגיעה אליך
רוצה לקבל את מיטב הסיפורים של שיחה מקומית ישר למייל? הניוזלטר השבועי שלנו הוא התשובה בשבילך.

בצל הקורונה, פלסטינים מציינים את יום האדמה ברשתות ומעל הגגות

סגר הקורונה לא מאפשר השנה את קיום הצעדות והטקסים המסורתיים שנערכים בכל שנה לציון יום האדמה. לאור הנסיבות, ועדת המעקב הפכה את היום לזיכרון וירטואלי שמצוין על ידי החלפת תמונות הפרופיל, הנפת דגלי פלסטין ושירה מהמרפסות

מאת:
השאירו תגובה
א א א

התפשטות מגפת הקורונה והסגר המושת הן בתוך ישראל והן בשטחים לא מנעו מהפלסטינים לציין את יום האדמה ה-44 שחל היום.

דגל פלסטין בחיפה לציון יום האדמה ה-44 (באדיבות רשאד עומרי)

דגל פלסטין בחיפה לציון יום האדמה ה-44 (באדיבות רשאד עומרי)

ועדת המעקב העליונה יצאה בקריאה לפלסטינים בכל מקום לשנות את תמונת הפרופיל שלהם לתמונה שעוצבה במיוחד לזכר אותו יום קשה, בו נהרגו שישה אנשים מירי של שוטרים ישראלים בסכנין בגליל. כמו כן קראה ועדת המעקב לפלסטינים לעלות גגות הבתים או לצאת למרפסות ולשיר את ההמנון הפלסטיני או את השיר "אלעודה", 'השיבה', לתלות את דגל פלסטין, ולקיים כל פעילות משפחתית הקשורה ליום האדמה ולפרסם את הסרטונים של הפעילות בפייסבוק, ולהדליק נר לזכר החללים שנפלו ביום האדמה.

מוחמד ברכה, ראש ועדת המעקב, אמר לשיחה מקומית: "לפני התפשטות הקורונה הייתה לנו פגישה ברמאללה והחלטנו ביחד שנקיים הפגנות במוקדים שונים בארץ ובשטחים ובמחנות הפליטים בפזורה ובכל מקום בעולם אשר נמצאים בו פלסטינים באותה שעה. לאור המצב שוחחנו והחלטנו בגלל המגבלות לקיים את הפעילות אונליין. רק 10 נציגים, ובכללם אני, ילכו לבקר את הקבר של החללים, כי זה מה שמותר לפי חוק החירום. יצרנו קשר עם פעילים פלסטינים בכל מקום בעולם וביקשנו מהם להצטרף ליוזמה, ההיענות הייתה גדולה".

אתמול ועדת המעקב שלחה הודעה לעיתונות בו נכתב "יום האדמה ה-44 מצויין בתקופה מאוד קשה לעם הפלסטיני ולעולם כולו בצל התפשטות הקורונה, מצב בני עמנו אשר נמצאים במחנות הפליטים ובגדה תחת הכיבוש בכי רע, אין מי שידאג להגנה עליהם ועל בריאותם. בנוסף לכך הפלסטינים בישראל סובלים מאפליה קשה, עם המדיניות של ממשלת נתניהו האכזרית אשר מתעלמת מהצרכים של הערים והכפרים הערביים, במיוחד עשרות אלפי פלסטינים בנגב אשר המדינה לא מכירה בקיומם. יום האדמה השנה מתנהל בצל התוכנית האמריקאית והציונית הישראלית במה שנקרא 'עסקת המאה', שמטרתה לחסל את הקיום שלנו".

מאז אתמול (ראשון) בלילה התחילו פלסטינים לשנות את תמונות הפרופיל שלהם, ועמודי הפייסבוק מלאים בתמונות ודגלים פלסטינים. חלק מהפלסטינים תלו כבר אמש את דגל פלסטין מעל גגות בתיהם ולא חיכו לשעה 5 היום.

א א א
ועוד הערה לסיום:

הפוסט שקראת עכשיו לא במקרה נמצא פה, בשיחה מקומית. צוות האתר משקיע יום-יום המון מחשבה ועבודה קשה כדי להביא לקוראים שלנו מידע שלא נמצא במקומות אחרים, לפרסם תחקירים ייחודיים, להגיב מהר לאירועים חדשותיים מתגלגלים, ולתת במה לקולות מושתקים בחברה ולפועלות ולפעילים למען שלום, שוויון וצדק חברתי.

כבמה שעושה עיתונות עצמאית אנחנו לא נמצאים בכיס של אף בעל הון, ולא של השלטון. הרבה מהכתיבה באתר נעשה בהתנדבות מלאה. ועדיין, העבודה שלנו עולה כסף. זה זמן עריכה, וזה צילום, תרגום, שירותי מחשוב, ייעוץ משפטי ועוד.

אם כל אחת ואחד ממאות אלפי הקוראים שמגיעים לשיחה מקומית כל שנה יתרום ולו תרומה קטנה – נוכל לעמוד על הרגליים באופן עצמאי לגמרי. אם כל אחד יתמוך בנו בתרומה חודשית צנועה – נוכל לצמוח ולהרחיב את הפעילות שלנו פי כמה.

הצטרפו להצלחה שלנו בשיחה מקומית
תרמו לחיזוק העיתונות העצמאית של שיחה מקומית

לחצו כאן
מפגין מתעמת עם שוטרים במיניאפוליס, ב-28 במאי 2020 (צילום: Lorie Shaull, CC BY-SA 2.0)

מפגין מתעמת עם שוטרים במיניאפוליס, ב-28 במאי 2020 (צילום: Lorie Shaull, CC BY-SA 2.0)

בין מיניאפוליס לירושלים: הרטוריקה השקרית של דיכוי המחאות

אנשי הממסד שמנסים לדכא את המרי שפרץ לאחר הריגתו של ג'ורג' פלויד מפעילים אסטרטגיה שמציגה את המוחים כ"אופורטוניסטים" ו"עבריינים", ומרחיקה את הציבור מהמחאה. צודק מי שמקשר בין זה להרג של איאד אלחלאק. בכל זאת, האסטרטגיה הזאת כבר עבדה פה כמה וכמה פעמים

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
donate
silencej89sjf