newsletter
השיחה מגיעה אליך
רוצה לקבל את מיטב הסיפורים של שיחה מקומית ישר למייל? הניוזלטר השבועי שלנו הוא התשובה בשבילך.

בעקבות חשיפת "שיחה מקומית": קריאה לחקור את הירי בטובאסי

ח"כ מוסי רז ממרצ ביקש ממפכ"ל המשטרה לחקור את הטענות שמתנחלים הרגו את טובאסי בדרום הר חברון והתעללו בו בעודו גוסס. "הטענה שלא הוגשה תלונה תמוהה", כתב רז. "יש דין": רק במשטר אפרטהייד אי חקירת רצח עוברת בשתיקה

מאת:

ח"כ מוסי רז ממרצ פנה למפכ"ל המשטרה קובי שבתאי בבקשה לפתוח בחקירה בנוגע להריגתו של אסמעיל טובאסי, כפי שנחשפה ב"שיחה מקומית" ובערוץ 11. "לא ייתכן שאזרחים ישראלים יטלו את חייו של אדם בניגוד לכל דין, והמשטרה תעמוד בחיבוק ידיים רק בטענה התמוהה שלא הוגשה תלונה ושהמקרה לכאורה לא ידוע לה", כתב ח"כ רז בפנייה שלו.

כאזם אל חאלק בחלקה שלו (צילום: באסל אל עדרה)

המתנחלים שרפו שדות ועצים בכפר א-ריחיה. כאזם אל חאלק, תושב הכפר, בחלקה שלו (צילום: באסל אל עדרה)

רז ציטט את התחקיר של "שיחה מקומית" וערוץ 11 ולפי טובאסי, תושב הכפר א-ריחיה שבדרום הר חברון, נורה למוות בחודש מאי האחרון, לכאורה בידי מתנחלים שהגיעו לכפר והעלו באש עצים ואדמות חקלאיות בבעלות התושבים. הוא גם ציין את הטענות שעל גופו של טובאסי נמצאו סימני אלימות קשה, מה שמעלה חשד שלאחר הירי עבר הקורבן התעללות ותקיפה קשה במכשירים חדים.

"מקרה מזעזע זה זכה להתעלמות מוחלטת מצד הרשויות הישראליות האמונות על החוק, ולפי גופי התקשורת אשר הביאו את החשיפה, צה"ל הסתפק ב-"אין תגובה", והמשטרה טענה כי המקרה אינו ידוע לה, שזו אמירה תמוהה ומעוררת סימני שאלה באשר לתפקיד המשטרה כגוף שאמור לוודא קיום החוק והסדר בשטחים עליהם הוא אמון.

"התגובה האדישה של המשטרה שהובאה על הכתב אינה מקובלת וחוטאת לתפקיד המצופה מהמשטרה כגוף אכיפת חוק שמוטלת עליו משימת חקר האמת כל אימת קיים חשד לביצוע עבירה, על אחת כמה וכמה כאשר מדובר במקרה מהדהד מעין זה", כתב רז למפכ"ל המשטרה. "אי לכך, אני קורא לך לפעול ללא לאות לטובת מיצוי כל ההליכים הנדרשים ולהעמיד את האחראים למותו של טובאסי לדין.  אני מקווה שעם קבלת מכתבי, תנקוט המשטרה צעדים מעשיים ותפתח בחקירה פלילית בחשד לרצח, ללא דיחוי"

גם ארגון "יש דין" פרסם הודעה חריפה בעקבות הפרסום ב"שיחה מקומית". "אם אכן החשדות שעולים מן החשיפה העיתונאית נכונים", נכתב בהודעת הארגון העוסק בהגנה משפטית של פלסטינים המותקפים על ידי אזרחים ישראלים, "אז יש להבין אותם בתוך הקשרם: אלימות מצד אזרחים ישראלים כלפי פלסטינים בגדה המערבית היא תופעה מושרשת, עמוקה ובלתי נפרדת ממשטר האפרטהייד בגדה המערבית, ובמיוחד מהמערכת האמונה על אכיפת החוק בשטחים הכבושים.

"העובדה שמותו של הצעיר איסמאיל טובאסי איננו מעניין אדם ברשויות אכיפת החוק – לא את המשטרה ולא את הצבא – צריכה להביך את החברה הישראלית כולה. רק במשטר אפרטהייד אי חקירה על רצח אדם עוברת בשתיקה ובהתעלמות אצל גורמי אכיפת החוק. במקום לקחת אחריות, המשטרה והצבא ממשיכים להתעלם מהמקרה ובכך לגבות ולשרת את רוצחי טובאסי.

"זה לא מפתיע כמובן, רק מצער ומקומם. רשויות אכיפת החוק נכשלות באופן שיטתי בטיפול באלימות מתנחלים. נתוני 'יש דין' לאורך השנים מעידים כי 91% מתיקי החקירה שנפתחו במשטרה בעקבות תלונות שהגישו פלסטינים בסיוע של תחקירני ועורכי הדין של יש דין נסגרו ללא כתב אישום. לא פעם חיילים עומדים לצד תוקפים ישראלים ולא עושים דבר כדי לעצור בעדם. להיפך".

ועוד משהו קטן...

אנחנו ממש שמחים שקראת את הפוסט הזה, ומקווים שמצאת בו עניין. הצוות של שיחה מקומית משקיע מאמצים משמעותיים כדי להביא לקוראות ולקוראים שלנו חדשות, תחקירים, פרשנויות וטורי דעה מגוונים, והכל מתוך מחויבות להתנגדות לכיבוש ולקידום שלום, שוויון וצדק חברתי.

קשה למצוא דברים כמו הפוסט הזה בכלי תקשורת אחרים בארץ, והסיבה שהוא נמצא פה היא שהעיתונות שלנו בשיחה מקומית היא עצמאית וחופשית. אנחנו לא תלויים באף בעל הון, לא במפרסמים ולא בחומות תשלום.

ועדיין, העבודה הרבה שמושקעת בכל פוסט כזה – מתשלום לכותבים, דרך עבודת העורכות והצלמים ועד התשלום לייעוץ משפטי או לשרתים שעליהם יושב האתר – עולה כסף. הדרך הכי טובה להבטיח את היציבות והעצמאות שלנו היא התמיכה של קהילת הקוראות והקוראים באמצעות חברות בשיחה מקומית. ובזה יש לך מקום חשוב.

זה הזמן להיות חברות בשיחה מקומית

לתמיכה – לחצו כאן
חייבים להבחין בין ויתורים שאינם בלב הערכי לאלו שמהווים התקפה על עיקר העיקרים. תמר זנדברג ונפתלי בנט (אוליביה פיטוסי / פלאש 90)

חייבים להבחין בין ויתורים שאינם בלב הערכי לאלו שמהווים התקפה על עיקר העיקרים. תמר זנדברג ונפתלי בנט (אוליביה פיטוסי / פלאש 90)

חוק האזרחות: הצפרדע שעלולה לחנוק את השמאל הציוני

כניסתן של מפלגות שמאל לממשלה החדשה מחייבת ויתורים ופשרות, אבל תמיכה בחוק האזרחות תבהיר שאין לשמאל הזה קווים אדומים והכל נתון לסחר-מכר פוליטי. את החוק הזה אי אפשר לתקן או למתן. הוא רקוב מוסרית מהשורש

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
donate
silencej89sjf