newsletter
השיחה מגיעה אליך
רוצה לקבל את מיטב הסיפורים של שיחה מקומית ישר למייל? הניוזלטר השבועי שלנו הוא התשובה בשבילך.

"בעזרת נצנצים וריקודים, ישראל מנסה להשכיח את הכיבוש"

המחאה נגד האירוויזיון יצאה הערב לדרך כשכ-15 מפגינים ישראלים ובינלאומיים קשרו את ידיהם ועיניהם כהזדהות עם אסירים פלסטינים בכיכר הבימה בתל אביב. ישראל מנסה לעשות "טיוח תרבותי" באמצעות התחרות, הם אמרו. המחאות יימשכו השבוע

מאת:
השאירו תגובה
א א א

כ-15 מפגינים ישראלים ובינלאומיים ערכו מיצג מחאה מול אירוע הפתיחה של האירוויזיון בכיכר הבימה בתל אביב. המפגינים קשרו את עיניהם וידיהם כהזדהות עם אסירים פלסטינים באחת הכניסות לאירוע "השטיח הכתום", שהתקיים הערב (ראשון) ובו הוצגו המשלחות השונות בתחרות.

לאחר כעשרים דקות, שוטרים הורו למפגינים לעזוב את המקום. בהמשך השבוע יתקיימו מחאות שונות נגד האירוויזיון.

"האירוויזיון היא אחת הדרכים שבאמצעותן ישראל מנסה לעשות 'טיוח תרבות' (culture washing) לכיבוש", אמרה לארה, יהודיה אמריקאית שנמצאת בארץ. "בעזרת נצנצים, ריקודים ותחפושות – ותאמין לי, אני אוהבת את כל אלה – ישראל מנסה להסיט את תשומת הלב מהנושאים האמיתיים: הכיבוש הצבאי והמוצר על עזה. חסמנו את הכניסה היום כדי להביע סולידריות עם אסירים פלסטינים".

"האירוויזיון מושך סיקור חיובי, אבל אסור לשכוח שזו מדינת אפרטהייד". מפגינה נגד האירוויזיון בכיכר הבימה (צילום: אורן זיו / אקטיבסטילס)

"כשתיירים מגיעים לאירוויזיון, הם לא רואים את החומה ואת הגזענות". מפגינה נגד האירוויזיון בכיכר הבימה (צילום: אורן זיו / אקטיבסטילס)

"כשתיירים מגיעים לאירוויזיון, הם רואים רק צדדים חיובים. הם לא רואים את החומה, את המלחמה, את הגזענות ואת המצב הקשה בעזה" אמרה פעילה בינלאומית שהגיעה לישראל כדי להשתתף במחאות נגד האירוע, והעדיפה שלא להזדהות בשמה מחשש שתגורש. "הגעתי למחות נגד culture washing. האירוע הזה מושך תשומת לב חיוביות, אבל אסור לשכוח שזו מדינת אפרטהייד".

עיקר התגובות השליליות מצד העוברים ושבים בכיכר נגעו לחולצות שלבשו המפגינים עם הכיתוב "תשוחרר פלסטין" באנגלית ודגל פלסטין. העיתונאים הזרים שעמדו בתור הסתכלו מהצד, אך רובם לא עזבו את מקומם כדי לתעד או לראיין את המוחים. "אז ככה נראה הבי-די-אס", אמר בהתלהבות צלם חובב שהגיע לצלם את האירוע, אך לא השיג אישור כניסה להיכנס למתחם עצמו. "לבי-די-אס יש כרטיסים חינם לאירוויזיון״ התבדח מישהו בקהל.

"שיישבו פה עם עיניים סגורות, זה הכי טוב", אמר אחד מהאנשים שהתאספו מסביב למיצג. "למה הם עושים פרובוקציה, למה אתם מצלמים אותם", שאל בזעם צעיר שעבר במקום.

אולי בגלל האורחים והעיתונאים מחו"ל, השוטרים עצמם היו עדינים מהרגיל וביקשו מהמפגינים לעבור למתחם מגודר ברחוב רוטשילד, שהוכן לשם כך מראש. המפגינים עזבו את המקום, ורק הבחור שתיעד את ההפגנה בטלפון הנייד נשאר מתוסכל ושאל את השוטרים למה לא עוצרים את המפגינים. "זו דמוקרטיה, אתה יכול לבחור אם להתייחס לזה או לא", ענה לו אחד השוטרים ואז והסיף: "לצערי זה המצב".

א א א
ועוד הערה לסיום:

הפוסט שקראת עכשיו לא במקרה נמצא פה, בשיחה מקומית. צוות האתר משקיע יום-יום המון מחשבה ועבודה קשה כדי להביא לקוראים שלנו מידע שלא נמצא במקומות אחרים, לפרסם תחקירים ייחודיים, להגיב מהר לאירועים חדשותיים מתגלגלים, ולתת במה לקולות מושתקים בחברה ולפועלות ולפעילים למען שלום, שוויון וצדק חברתי.

כבמה שעושה עיתונות עצמאית אנחנו לא נמצאים בכיס של אף בעל הון, ולא של השלטון. הרבה מהכתיבה באתר נעשה בהתנדבות מלאה. ועדיין, העבודה שלנו עולה כסף. זה זמן עריכה, וזה צילום, תרגום, שירותי מחשוב, ייעוץ משפטי ועוד.

אם כל אחת ואחד ממאות אלפי הקוראים שמגיעים לשיחה מקומית כל שנה יתרום ולו תרומה קטנה – נוכל לעמוד על הרגליים באופן עצמאי לגמרי. אם כל אחד יתמוך בנו בתרומה חודשית צנועה – נוכל לצמוח ולהרחיב את הפעילות שלנו פי כמה.

הצטרפו להצלחה שלנו בשיחה מקומית
תרמו לחיזוק העיתונות העצמאית של שיחה מקומית

לחצו כאן

בני משפחת טקה ביקשו לראות מי האיש שירה בסלומון, חומת השוטרים באולם לא נתנה להם. השוטר הנאשם לפני תחילת הדיון (צילום: אבי בלכרמן)

פתיחת משפט השוטר שהרג את סלומון טקה: הנאשם הוצג כקרבן

השופט פנה לבני משפחת טקה ואמר ש"אלימות לא תשפיע עליו", חומה של שוטרים הסתירו את הנאשם מבני המשפחה, אבל אחד הפעילים סיכם: כתב האישום מרוכך, אבל עצם העובדה שהוא נשפט היא הישג של המאבק

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
donate
silencej89sjf