בעד הגנה על האקלים, נגד הסיפוח: מחאה פלסטינית בים המלח

כמאה פעילים פלסטינים, ישראלים ובינלאומים השתלטו הבוקר על מבנה בחוף ים המלח. "אנחנו חלק ממחאת האקלים העולמית", הם אמרו, "העולם צריך להתגייס למען חלוקה צודקת של מים ומשאבי טבע"

מאת:

כמאה פעילים פלסטינים, ישראלים ובינלאומיים השתלטו הבוקר על מבנה נטוש באזור ים המלח בדרישה להגן על משאבי הטבע הפלסטיניים בגדה המערבית ובמחאה על תוכנית הסיפוח של נתניהו.

בחום כבד של יותר משלושים מעלות, המפגינים טיפסו על בניין גדול בן שתי קומות בחוף קליה, שבעבר שימש כמלון. כשהוקם, המבנה עמד על קו המים, אך בעקבות התייבשות ים המלח הוא נמצא היום מאות מטרים מהחוף. הם פרסו על הבניין דגלי פלסטין ושלטים גדולים שעליהם נכתב "דורשים ריבונות, גבולות, אדמה, מים, משאבי טבע".

למתנחלים יש גישה חופשית למשאבי הטבע בגדה, לנו אין. חיילים על רקע המבנה בים המלח שעליו השתלטו פעילים פלסטינים, ישראליים ובינלאומיים (צילום: אורן זיו)

למתנחלים יש גישה חופשית למשאבי הטבע בגדה, לנו אין. חיילים על רקע המבנה בים המלח שעליו השתלטו פעילים פלסטינים, ישראליים ובינלאומיים (צילום: אורן זיו)

המפגינים הצהירו שקיבלו השראה לפעולה מצעדות האקלים שהתקיימו בחודש האחרון בעולם. ההשתלטות על הבניין הבוקר באה יום לאחר שמיליונים יצאו למחות בעשרות מדינות, כולל בישראל, בקריאה להכריז מצב חירום אקלימי. "אנחנו דורשים ממנהיגי העולם להצטרף למאבק הפלסטיני למען חלוקת מים צודקת, למען קהילות פלסטיניות, החיות ללא גישה בסיסית למים וקרקע ופגיעות יותר להשפעה של שינוי האקלים", נכתב בהצהרה שפרסמו המפגינים. "כשישראל מונעת מאיתנו גישה למים בבקעת הירדן, היא משפיעה לא רק על חייהם של הפלסטינים, אלא גם על הסביבה, בעוד ים המלח נסוג במטר אחד כל שנה".

"הגענו לכאן כי הניצול של המשאבים ברור כאן מאוד ונראה לעין", אמר אחד הפעילים, מוחמד זוואהרה, כשהוא עומד על גג המלון הנטוש. "רבים ממשאבי הטבע הפלסטיניים נמצאים כאן. בעוד למתנחלים יש גישה מלאה למשאבים האלה, מאיתנו הזכות הזו נמנעת". זוואהרה הזכיר את ההצהרה של נתניהו בדבר כוונתו לספח את צפון ים המלח ובקעת הירדן כסיבה נוספת למחאה. "אנחנו אומרים לו: האזור הזה הוא חלק מהמדינה הפלסטינית העתידית", הוא הוסיף.

"כישראלים, החובה שלנו היא להתנגד למדיניות של גניבת משאבים שנעשית בשמנו", אמרה הפעילה סהר ורדי, שהשתתפה במחאה, "במיוחד בזמן שממשלת ישראל מצהירה שתספח את שטחי סי ואת בקעת הירדן".

המלון הנטוש שעליו השתלטו המפגינים עמד פעם על קו המים בים המלח. היום הוא מרוחק מהים מאות מטרים. מפגין שעוכב בידי החיילים ושוחרר מאוחר יותר (צילום: אורן זיו)

המלון הנטוש שעליו השתלטו המפגינים עמד פעם על קו המים בים המלח. היום הוא מרוחק מהים מאות מטרים. מפגין שעוכב בידי החיילים ושוחרר מאוחר יותר (צילום: אורן זיו)

בשעות הצהריים, בעוד המפגינים עסוקים בהתארגנות בתוך המבנה, הגיעו למקום חיילים שביקשו מהם להתפנות. "אנחנו צריכים לחיות בשלום, לא עם שנאה אחד כלפי השני", אמר אחד המפגינים המבוגרים לחיילים, שלא השתכנעו והתחילו לפזר בכוח את ההפגנה השקטה. הפעילים החזיקו אחד בשני ומנעו מהחיילים לבצע מעצרים, מלבד צעיר אחד שנלקח מהמקום. לפחות שני מפגינים נפצעו במהלך הפיזור וטופלו במקום. זמן קצר לאחר מכן הסכימו החיילים לשחרר את העצור, והמפגינים סיימו את המחאה ועזבו את המקום. יצוין כי חוף קליה, בחלקו הצפוני של ים המלח, הוא היחיד שלפלסטינים מותרת הגישה אליו. גם הוא מנוהל על ידי ישראלים מקיבוץ קליה.

מאז כיבוש הגדה המערבית ב-1967, ישראל משתמשת בחלקים הולכים וגדלים ממשאבי הטבע באזור, בניגוד לאמנת ז'נבה הרביעית האוסרת על ניצול משאבים בשטח כבוש לטובת המדינה הכובשת. ניצול זה כולל שימוש באדמות לבניית אזורי תעשייה והתנחלויות, הקמת מחצבות אבן המשמשות את ענף הבנייה בישראל, שאיבת מים ועוד. לפי רשות המים הפלסטינית, 85 אחוז מהמים בגדה המערבית מוקצים לישראלים, ורק היתר לפלסטינים. רוב הניצול של משאבי הטבע בגדה המערבית נעשה בידי המדינה, וחלקו האחר על ידי חברות פרטיות.

בשנת 2015, העצרת הכללית של האו"ם אישרה ברוב גדול החלטה המגנה את הניצול הישראלי של משאבי הטבע בשטחים הפלסטיניים וקוראת להחלת ריבונות פלסטינית עליהם.

ועוד משהו קטן...

אנחנו ממש שמחים שקראת את הפוסט הזה, ומקווים שמצאת בו עניין. הצוות של שיחה מקומית משקיע מאמצים משמעותיים כדי להביא לקוראות ולקוראים שלנו חדשות, תחקירים, פרשנויות וטורי דעה מגוונים, והכל מתוך מחויבות להתנגדות לכיבוש ולקידום שלום, שוויון וצדק חברתי.

קשה למצוא דברים כמו הפוסט הזה בכלי תקשורת אחרים בארץ, והסיבה שהוא נמצא פה היא שהעיתונות שלנו בשיחה מקומית היא עצמאית וחופשית. אנחנו לא תלויים באף בעל הון, לא במפרסמים ולא בחומות תשלום.

ועדיין, העבודה הרבה שמושקעת בכל פוסט כזה – מתשלום לכותבים, דרך עבודת העורכות והצלמים ועד התשלום לייעוץ משפטי או לשרתים שעליהם יושב האתר – עולה כסף. הדרך הכי טובה להבטיח את היציבות והעצמאות שלנו היא התמיכה של קהילת הקוראות והקוראים באמצעות חברות בשיחה מקומית. ובזה יש לך מקום חשוב.

זה הזמן להיות חברות בשיחה מקומית

לתמיכה – לחצו כאן
השב"כ לא מוכן לוותר. משפחות אסיר מנהלי מפגינה מחוץ לכלא עופר שבגדה המערבית, בדצמבר 2019 (צילום: אחמד אל-באז / אקטיבסטילס)

השב"כ לא מוכן לוותר. משפחות אסיר מנהלי מפגינה מחוץ לכלא עופר שבגדה המערבית, בדצמבר 2019 (צילום: אחמד אל-באז / אקטיבסטילס)

כששב"כ רוצה לעצור עו"ד פלסטיני בן 80, גם בית דין לא עוזר

אפילו בית המשפט הצבאי בעופר סירב להתרגש מכתב האישום נגד בשיר אל-ח'יירי, עורך דין בן 80 שעבד בארגוני זכויות אדם, והורה לשחררו בערבות. השב"כ התערב והמיר את כתב האישום במעצר מנהלי. אל-ח'יירי הודיע שלא ישתף פעולה עם ההליך

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
donate
silencej89sjf