newsletter
השיחה מגיעה אליך
רוצה לקבל את מיטב הסיפורים של שיחה מקומית ישר למייל? הניוזלטר השבועי שלנו הוא התשובה בשבילך.

בסוף גנץ בחר בממשלה עם תומכי טרור

מרוב פחד להיות מסומן כשותף של "תומכי טרור", גנץ בחר לשתף פעולה עם עריצות שלטונית שמונצחת על ידי פחד. כל זמן שישמרו לה אמונים היא תמשיך להציג עצמה כמגן מפני סכנה, אולם ברגע שימרדו בה, יתגלו פניה האכזריים. גם זה סוג של טרור

מאת:
השאירו תגובה
א א א

בצל החרדות הקיומיות שמעוררת מגפת הקורונה, צפינו השבוע באימה משתקת בשורת מהלכים שפעלו לחבל ביסודות הדמוקרטיה הישראלית. נכון לזמן כתיבת שורות אלו, איתרע מזלנו לראות יו״ר כנסת לוקח כבת ערובה את הרשות שהופקדה בידיו תוך שהוא מבזה את הרשות השופטת; שר משפטים הקורא לסרב להישמע לערכאת השיפוט העליונה במדינה; שר בריאות הנלחם נגד הנחיות משרדו לשמירת הציבור; מבקר מדינה המבקש להעלים כל ביקורת על מיטיביו; ומעל לכל – מחנה של נבחרי ציבור שמאז הבחירות אסר מלחמה על תוצאות האמת, בעודו מעז להציג את מעילתו הפושעת בשליחותו הקדושה כתגובה ל״חתירה תחת יסודות הדמוקרטיה״.

גם אם יימלט מפני הדין, ההיסטוריה תזכור לנתניהו את פשעיו נגד החברה הישראלית, ובראשם את השנאה שליבה בקרבנו. נתניהו וגנץ על כרזת בחירות (מרים אלסטר / פלאש 90)

גם אם יימלט מפני הדין, ההיסטוריה תזכור לנתניהו את פשעיו נגד החברה הישראלית, ובראשם את השנאה שליבה בקרבנו. נתניהו וגנץ על כרזת בחירות (מרים אלסטר / פלאש 90)

למופע המופרע הזה יש מחולל. עם גבו אל הקיר, בנימין נתניהו נתן את האות למבצע הסופי לחיסול מוסדות הדמוקרטיה ואורחותיה. הוא עשה זאת לאחר שקרסו כל החומות שיכולות היו להפריד בינו לבין משפט לפי חוק האדם; חמור מכך – בין מסכת שקריו האינסופית לבין אור השמש, שהוא כידוע האלכוג׳ל הטוב בנמצא.

גם אם יימלט מפני הדין, ההיסטוריה תזכור לנתניהו את פשעיו נגד החברה הישראלית, ובראשם את השנאה שליבה בקרבנו. אחד החמורים שבחטאיו הוא סימון כל ערביי ישראל כתומכי טרור, כך שאפילו המחנה שהתיימר להציג לו אלטרנטיבה ואף קיבל מנדט לעשות זאת, חשש לשתף איתם פעולה. בפחדנותו, מחנה זה מיאן להיאחז בגלגל ההצלה האחרון שנותר לדמוקרטיה שלנו ולממש את ההזדמנות שניתנה בידיו לסיים את שלטון נתניהו. במקום זאת, ראשיו המשיכו להיאחז ברעיון העוועים של ממשלת אחדות בראשות נתניהו, שהתממש בסוף השבוע באופן חלקי בדמות אקט קמיקאזה שהשאיר את מוסרות השלטון בידי נתניהו.

את המחנה הזה ובמיוחד את העומדים בראשו יש לשאול: מתוך הפחד לשתף פעולה עם מי שסומנו כ״תומכי טרור״, עם מי בדיוק כן הסכנתם לשתף פעולה?

הורגלנו לקשר אוטומטית בין המילה ״טרור״ לבין פיגועים רצחניים, אך בעוד שהקישור הזה משרת נאמנה את נתניהו ומחנה הימין, המשתמשים בו כמטבע עובר לסוחר, זהו קישור חלקי וחסר. המילה ״טרור״ מתייחסת לסוג מסוים מאד של פחד, לאימה פרנואידית קיצונית ומצמיתה. יש להבחין בין טרור במובן זה (terror) לבין טרור במובן של פעילות אלימה שנועדה להלך אימים (terrorism). טרור זה אינו נחלתם הבלעדית של ארגוני גרילה או תנועות התנגדות, אלא גם כלי אפקטיבי שמפעילים משטרים אוטוריטריים במטרה לדכא כל איום מבית על המשך שלטונם. למעשה, זהו מקור המושג טרור בהקשרו המודרני.

מנקודת מבט פסיכואנליטית, יש שמבינים את ההתפתחות של עריצות שלטונית כניסיון להתגונן מפני טרור כסוג של אימה משתקת, דרך השתעבדות לגורם המפיץ אשליית ביטחון, שמונצחת על ידי אמונה בהיותו כל-יכול. כל זמן שישמרו לו אמונים, גורם זה ימשיך להציג עצמו כמגן מפני כל סכנה, אולם ברגע שימרדו בו, יגלה את פניו האמיתיים והאכזריים. נשמע מוכר?

כשאנו צופים במהלומות הגרזן הקטלניות שמנחיתים שליחי נתניהו על יסודות המשטר הדמוקרטי בבואם להלך אימים על מתנגדי נתניהו ולבסס את עריצותו, אין לנו אלא לקבוע: אלו הם תומכי הטרור האמיתיים. מי שמוכן היה לכונן איתם ברית מצא עצמו בסוף נכנס לממשלה עם תומכי טרור.

ד"ר יואב גרובייס הוא פסיכולוג קליני

א א א
ועוד הערה לסיום:

הפוסט שקראת עכשיו לא במקרה נמצא פה, בשיחה מקומית. צוות האתר משקיע יום-יום המון מחשבה ועבודה קשה כדי להביא לקוראים שלנו מידע שלא נמצא במקומות אחרים, לפרסם תחקירים ייחודיים, להגיב מהר לאירועים חדשותיים מתגלגלים, ולתת במה לקולות מושתקים בחברה ולפועלות ולפעילים למען שלום, שוויון וצדק חברתי.

כבמה שעושה עיתונות עצמאית אנחנו לא נמצאים בכיס של אף בעל הון, ולא של השלטון. הרבה מהכתיבה באתר נעשה בהתנדבות מלאה. ועדיין, העבודה שלנו עולה כסף. זה זמן עריכה, וזה צילום, תרגום, שירותי מחשוב, ייעוץ משפטי ועוד.

אם כל אחת ואחד ממאות אלפי הקוראים שמגיעים לשיחה מקומית כל שנה יתרום ולו תרומה קטנה – נוכל לעמוד על הרגליים באופן עצמאי לגמרי. אם כל אחד יתמוך בנו בתרומה חודשית צנועה – נוכל לצמוח ולהרחיב את הפעילות שלנו פי כמה.

הצטרפו להצלחה שלנו בשיחה מקומית
תרמו לחיזוק העיתונות העצמאית של שיחה מקומית

לחצו כאן
מעצר בהפגנה נגד שוד הגז, בתל אביב ב-2015 (צילום: אורן זיו)

מעצר בהפגנה נגד שוד הגז, בתל אביב ב-2015 (צילום: אורן זיו)

אל תפסיקו לצלם: מדריך לתיעוד אלימות משטרתית

מקרים של אלימות ממסדית יש בשפע, אך מה שמייחד את אלה שהובילו להתפרצות של גלי מחאה הוא חשיפתם באמצעות תיעוד בזמן אמת. לא צריך להיות צלמים מקצועיים או להחזיק בציוד מקצועי לשם כך, אך חשוב לשים לב לכמה כללים והמלצות בסיסיות כדי שהתיעוד יהיה אפקטיבי

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
donate
silencej89sjf