newsletter
השיחה מגיעה אליך
רוצה לקבל את מיטב הסיפורים של שיחה מקומית ישר למייל? הניוזלטר השבועי שלנו הוא התשובה בשבילך.

צפו: בניגוד להמלצת בג"ץ המשטרה הרסה בתים בכפר דהמש

רק אתמול הורה בית המשפט המחוזי למדינה להגיב לעתירת התושבים נגד צווי ההריסה, והבוקר המשטרה החריבה שלושה מבנים בדהמש, לפני הכרעה בתיק. ח"כ חנין: גל הריסות שחורג מהסיפור המקומי

מאת:

הפוסט נכתב בשיתוף עם חגי מטר

למרות החלטה של בג"ץ בעד הידברות, למרות שבית המשפט המחוזי דרש מהמדינה הבהרות ולמרות שבמשטרה התחייבו שלא לפעול בינתיים – חמש דירות בשלושה מבנים נהרסו הבוקר (רביעי) בכפר הלא מוכר דהמש, שליד לוד. הבתים לא היו מאוכלסים בהתאם לבקשת בית המשפט.

ההריסה החלה בשעה ארבע בבוקר ובוצעה עם נוכחות גדולה של כוחות משטרה, שמנעו מהתושבים לצאת מבתיהם בזמן ההריסה של המבנים הריקים. לאחר ההריסה הגיעו למקום חברי הכנסת איימן עודה, באסל גטאס ודב חנין וכן השייח' ראיד סלאח כדי להביע מחאה והזדהות עם התושבים.

הכפר דהמש קיים מאז 1948 והתושבים מחזיקים בבעלות על האדמות בטאבו. למרות זאת, המדינה אינה מכירה ביישוב, ואינה מספקת לו תשתיות ושירותים בסיסיים כמו ביוב, כבישים, חשמל, איסוף אשפה ודואר. בשנים האחרונות מתמודדים התושבים עם גל הריסות בכפר, ונאבקים באמצעות הכנת תוכניות מתאר וכלים משפטיים בניסיון לקבל הכרה בזכותם לדיור על אדמתם.

חורבות בית, דהמש (אורן זיו / אקטיבסטילס)

חורבות בית, דהמש (אורן זיו / אקטיבסטילס)

"רק אתמול בית המשפט המחוזי בלוד הגיב לבקשתנו למנוע את ההריסות והורה למדינה להעביר תגובה תוך 48 שעות, אבל השופטת לא ציינה מפורשות שהיא דורשת עיכוב בזמן הזה", אומר סופיאן עסאף, תושב הכפר והבעלים של אחד הבתים שנהרסו הבוקר. "המשטרה לא כיבדה את בקשת בית המשפט ובאה להרוס לפני שבית המשפט דן בערעור על צווי ההריסה. אתמול דיברנו עם קצין במשטרה שהבטיח שלא יהיה כלום ואמר שאנחנו יכולים להיות רגועים".

"חשוב לציין שההריסה הבוקר נעשתה בניגוד להמלצה של בית המשפט העליון", מוסיף ח"כ חנין. "נוכח המורכבות המאוד גדולה של פרשת דהמש השופטים עודדו תהליך של הידברות, ואמרו שעדיף להמנע מביצוע צעדים חד צדדיים וכוחניים. אם נצרף להריסה הבוקר את ההריסות השיטתיות בנגב ואת ההריסה בכפר כנא, נראה גל חדש של הריסות בתים שחורג מהסיפור המקומי".

ממשטרת מחוז מרכז נמסר בתגובה כי "משטרת ישראל מסייעת לרשויות בשמירה על הסדר והביטחון בביצוע צווי הריסה. במקרה דנן, צווי ההריסה הוצאו ע"י משרד הפנים ועל כן יש לפנות למשרד הפנים בשאלות לגבי חוקיותם. הסיוע שניתן ע"י המשטרה לגורמי משרד הפנים נעשה לאחר שהובהר מעל לכל ספק כי אין כל מניעה חוקית לביצוע ההריסה כמבוקש.

"לא מוכרת לנו הבטחה של גורם משטרתי כלשהו לעכב את ביצוע הצו. יתרה מכך, גורמי המשטרה אף עדכנו את בא כוחו של המשפחה על הכוונה לביצוע צווי ההריסה במועד שנקבע".

הפוסט פורסם גם באנגלית באתר 972+

> רקע: המאבק של תושבי הכפר הלא מוכר דהמש מגיע לעליון

תושבים על הריסות בתים בכפר דהמש (אורן זיו / אקטיבסטילס)

תושבים על הריסות בתים בכפר דהמש (אורן זיו / אקטיבסטילס)

תושבים על הריסות בתים בכפר דהמש (אורן זיו / אקטיבסטילס)

תושבים על הריסות בתים בכפר דהמש (אורן זיו / אקטיבסטילס)

תושבי הכפר דהמש מפנים את הריסות הבתים (רמי יונס)

תושבי הכפר דהמש מפנים את הריסות הבתים (רמי יונס)

 

ועוד משהו קטן...

אנחנו ממש שמחים שקראת את הפוסט הזה, ומקווים שמצאת בו עניין. הצוות של שיחה מקומית משקיע מאמצים משמעותיים כדי להביא לקוראות ולקוראים שלנו חדשות, תחקירים, פרשנויות וטורי דעה מגוונים, והכל מתוך מחויבות להתנגדות לכיבוש ולקידום שלום, שוויון וצדק חברתי.

קשה למצוא דברים כמו הפוסט הזה בכלי תקשורת אחרים בארץ, והסיבה שהוא נמצא פה היא שהעיתונות שלנו בשיחה מקומית היא עצמאית וחופשית. אנחנו לא תלויים באף בעל הון, לא במפרסמים ולא בחומות תשלום.

ועדיין, העבודה הרבה שמושקעת בכל פוסט כזה – מתשלום לכותבים, דרך עבודת העורכות והצלמים ועד התשלום לייעוץ משפטי או לשרתים שעליהם יושב האתר – עולה כסף. הדרך הכי טובה להבטיח את היציבות והעצמאות שלנו היא התמיכה של קהילת הקוראות והקוראים באמצעות חברות בשיחה מקומית. ובזה יש לך מקום חשוב.

זה הזמן להיות חברות בשיחה מקומית

לתמיכה – לחצו כאן

אדם נשאר אדם גם בין כותלי הכלא. כלא מעשיהו (צילום אילוסטרציה: משה שי / פלאש 90)

שב"ס קיבל הכשר מבית המשפט לפגוע בבריאות אסירים

בפסיקה תקדימית דחה נשיא בימ"ש המחוזי בחיפה, השופט רון שפירא, עתירה של אסירה שביקשה לקבל טיפול רפואי המצוי בסל הבריאות וזמין לכל אדם מחוץ לכלא. בכך הפקיר את בריאותם של האסירים לשיקולי השב"ס, המחזיק במערך בריאות איטי, לקוי וברמה נמוכה

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
donate
silencej89sjf