newsletter
השיחה מגיעה אליך
רוצה לקבל את מיטב הסיפורים של שיחה מקומית ישר למייל? הניוזלטר השבועי שלנו הוא התשובה בשבילך.

צפו: בניגוד להמלצת בג"ץ המשטרה הרסה בתים בכפר דהמש

רק אתמול הורה בית המשפט המחוזי למדינה להגיב לעתירת התושבים נגד צווי ההריסה, והבוקר המשטרה החריבה שלושה מבנים בדהמש, לפני הכרעה בתיק. ח"כ חנין: גל הריסות שחורג מהסיפור המקומי

מאת:
השאירו תגובה
א א א

הפוסט נכתב בשיתוף עם חגי מטר

למרות החלטה של בג"ץ בעד הידברות, למרות שבית המשפט המחוזי דרש מהמדינה הבהרות ולמרות שבמשטרה התחייבו שלא לפעול בינתיים – חמש דירות בשלושה מבנים נהרסו הבוקר (רביעי) בכפר הלא מוכר דהמש, שליד לוד. הבתים לא היו מאוכלסים בהתאם לבקשת בית המשפט.

ההריסה החלה בשעה ארבע בבוקר ובוצעה עם נוכחות גדולה של כוחות משטרה, שמנעו מהתושבים לצאת מבתיהם בזמן ההריסה של המבנים הריקים. לאחר ההריסה הגיעו למקום חברי הכנסת איימן עודה, באסל גטאס ודב חנין וכן השייח' ראיד סלאח כדי להביע מחאה והזדהות עם התושבים.

הכפר דהמש קיים מאז 1948 והתושבים מחזיקים בבעלות על האדמות בטאבו. למרות זאת, המדינה אינה מכירה ביישוב, ואינה מספקת לו תשתיות ושירותים בסיסיים כמו ביוב, כבישים, חשמל, איסוף אשפה ודואר. בשנים האחרונות מתמודדים התושבים עם גל הריסות בכפר, ונאבקים באמצעות הכנת תוכניות מתאר וכלים משפטיים בניסיון לקבל הכרה בזכותם לדיור על אדמתם.

חורבות בית, דהמש (אורן זיו / אקטיבסטילס)

חורבות בית, דהמש (אורן זיו / אקטיבסטילס)

"רק אתמול בית המשפט המחוזי בלוד הגיב לבקשתנו למנוע את ההריסות והורה למדינה להעביר תגובה תוך 48 שעות, אבל השופטת לא ציינה מפורשות שהיא דורשת עיכוב בזמן הזה", אומר סופיאן עסאף, תושב הכפר והבעלים של אחד הבתים שנהרסו הבוקר. "המשטרה לא כיבדה את בקשת בית המשפט ובאה להרוס לפני שבית המשפט דן בערעור על צווי ההריסה. אתמול דיברנו עם קצין במשטרה שהבטיח שלא יהיה כלום ואמר שאנחנו יכולים להיות רגועים".

"חשוב לציין שההריסה הבוקר נעשתה בניגוד להמלצה של בית המשפט העליון", מוסיף ח"כ חנין. "נוכח המורכבות המאוד גדולה של פרשת דהמש השופטים עודדו תהליך של הידברות, ואמרו שעדיף להמנע מביצוע צעדים חד צדדיים וכוחניים. אם נצרף להריסה הבוקר את ההריסות השיטתיות בנגב ואת ההריסה בכפר כנא, נראה גל חדש של הריסות בתים שחורג מהסיפור המקומי".

ממשטרת מחוז מרכז נמסר בתגובה כי "משטרת ישראל מסייעת לרשויות בשמירה על הסדר והביטחון בביצוע צווי הריסה. במקרה דנן, צווי ההריסה הוצאו ע"י משרד הפנים ועל כן יש לפנות למשרד הפנים בשאלות לגבי חוקיותם. הסיוע שניתן ע"י המשטרה לגורמי משרד הפנים נעשה לאחר שהובהר מעל לכל ספק כי אין כל מניעה חוקית לביצוע ההריסה כמבוקש.

"לא מוכרת לנו הבטחה של גורם משטרתי כלשהו לעכב את ביצוע הצו. יתרה מכך, גורמי המשטרה אף עדכנו את בא כוחו של המשפחה על הכוונה לביצוע צווי ההריסה במועד שנקבע".

הפוסט פורסם גם באנגלית באתר 972+

> רקע: המאבק של תושבי הכפר הלא מוכר דהמש מגיע לעליון

תושבים על הריסות בתים בכפר דהמש (אורן זיו / אקטיבסטילס)

תושבים על הריסות בתים בכפר דהמש (אורן זיו / אקטיבסטילס)

תושבים על הריסות בתים בכפר דהמש (אורן זיו / אקטיבסטילס)

תושבים על הריסות בתים בכפר דהמש (אורן זיו / אקטיבסטילס)

תושבי הכפר דהמש מפנים את הריסות הבתים (רמי יונס)

תושבי הכפר דהמש מפנים את הריסות הבתים (רמי יונס)

 

א א א
ועוד הערה לסיום:

הפוסט שקראת עכשיו לא במקרה נמצא פה, בשיחה מקומית. צוות האתר משקיע יום-יום המון מחשבה ועבודה קשה כדי להביא לקוראים שלנו מידע שלא נמצא במקומות אחרים, לפרסם תחקירים ייחודיים, להגיב מהר לאירועים חדשותיים מתגלגלים, ולתת במה לקולות מושתקים בחברה ולפועלות ולפעילים למען שלום, שוויון וצדק חברתי.

כבמה שעושה עיתונות עצמאית אנחנו לא נמצאים בכיס של אף בעל הון, ולא של השלטון. הרבה מהכתיבה באתר נעשה בהתנדבות מלאה. ועדיין, העבודה שלנו עולה כסף. זה זמן עריכה, וזה צילום, תרגום, שירותי מחשוב, ייעוץ משפטי ועוד.

אם כל אחת ואחד ממאות אלפי הקוראים שמגיעים לשיחה מקומית כל שנה יתרום ולו תרומה קטנה – נוכל לעמוד על הרגליים באופן עצמאי לגמרי. אם כל אחד יתמוך בנו בתרומה חודשית צנועה – נוכל לצמוח ולהרחיב את הפעילות שלנו פי כמה.

הצטרפו להצלחה שלנו בשיחה מקומית
תרמו לחיזוק העיתונות העצמאית של שיחה מקומית

לחצו כאן

ראשי כחול לבן, בני גנץ ומשה (בוגי) יעלון, בביקור בוורד יריחו, סמוך לבקעת הירדן, ב-21 בינואר 2020 (צילום: הדס פארוש / פלאש90)

תספחו, ימנים, תספחו

העובדה שגנץ אימץ את עולם המושגים של הימין מראה שהמהלך של נתניהו להפוך את הכיבוש לשקוף הצליח יותר מדי. הפיכת שיח הריבונות, שעד לא מזמן נח בשוליים הסהרוריים של הימין, למיינסטרים צפויה לטלטל את הסטטוס קוו הנוח כל כך לישראל, זה שמאפשר לה את המשך הכיבוש והרחבת ההתנחלויות

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
donate
silencej89sjf