newsletter
השיחה מגיעה אליך
רוצה לקבל את מיטב הסיפורים של שיחה מקומית ישר למייל? הניוזלטר השבועי שלנו הוא התשובה בשבילך.

החלטת בנט: ספין בחירות ומודיעין גרוע, ועדיין מסוכנת

ההצהרה של שר הביטחון כי יוציא צווי הרחקה מינהליים נגד אנרכיסטים ישראלים מהגדה המערבית היא גזענית ומנותקת מהמציאות. אך גם אם יתברר שזהו רק עוד ספין שלא יתממש, מדובר בצעד שנועד להשתיק את כל מי שעדיין מעז לפעול נגד השליטה הישראלית בשטחים

מאת:
השאירו תגובה
א א א

הערב (שבת) פירסם שר הביטחון נפתלי בנט הודעה שלפיה יטיל צווי הרחקה מינהליים נגד פעילים אנרכיסטים ישראלים מהגדה המערבית – כדי שלא יוכלו להצטרף להפגנות נגד הגדר וההתנחלויות שמתקיימות מדי יום שישי. להלן כמה הערות הנוגעות להצהרה ה"דרמטית" הזאת:

בנט נתקע ב-2005

ההצהרה של בנט מתאימה אולי ל-2005, אבל לא למציאות היום. המאבק העממי, שהתחיל עם בניית הגדר ב-2002 וכלל הפגנות, תהלוכות ופעולות ישירות, נמצא בשנים האחרונות בשפל.

אם בגלל השלמת בניית הגדר, עייפות הפעילים או הדיכוי שכלל מעצרים, פצועים ואף הרוגים, ההפגנות כיום קטנות משמעותית מאשר בעבר. פעם היו משתתפים בהן מאות אנשים מדי שבוע. כיום מתקיימות בימי שישי בבילעין ונילעין הפגנות סמליות שבהם משתתפים להערכתי רק כ-10 עד 20 ישראלים; בנאבי סאלח אין כלל הפגנות על בסיס קבוע; ובכפר קדום מתקיימת הפגנה של 100-200 מפגינים מדי שבוע.

מפגינים פלסטינים וישראלים חוסמים ג'יפ צבאי במהלך הפגנה בבילעין ב-2005 (צילום: אורן זיו)

אותם "אנרכיסטים נגד גדרות" שבנט מציין לא פועלים כבר שנים, ומעולם לא היו ארגון – אלא קבוצה של פעילים שהתארגנו ביחד כדי לנסוע להפגנות ולתמוך אחד בשני בעזרת סיוע משפטי. הקבוצה התגבשה ב-2003, לאחר שפלסטינים הזמינו אותם לפעולה לחיתוך הגדר בכפר מסחה.

מצחיק שלשר הביטחון אין מודיעין יותר טוב על הנעשה בשטח, או שפשוט נוח לו בתקופת בחירות להצטרף להסתה נגד מי שפועל נגד הכיבוש.

רעיון גזעני ומנותק מהמציאות

הרעיון של צו הרחקה לפעילים ישראלים מבוסס על ה"תיאוריה", שלפיה הפלסטינים הם חסרי אונים וזקוקים לישראלים שיגיעו מתל אביב כדי ללמד, לעודד ולדרבן אותם למחות נגד הכיבוש – אותו כיבוש שתחתיו הם חיים ואת השלכותיו הם חווים כל יום. זו כמובן תפישה גזענית מאין כמוה, שגם אינה קשורה למציאות.

מדי חודש מתקיימות תהלוכות הפגנות ועימותים עם חיילים בערים הפלסטיניות ובכפרים שאינן "הפגנות יום שישי", מבלי שאף ישראלי מגיע לשם ו"מעודד" אותם למחות. גם בתקופת השיא של המחאה נגד הגדר, כשהצבא השקיע לעתים מאמצים רבים כדי למנוע מהפעילים הישראלים להגיע לכפרים ביום שישי, התקיימו לא פעם הפגנות גם כשניסיונות החסימה צלחו. באופן כללי, בניגוד לתפישה של בנט, העיקרון של הפעילים הישראלים שמגיעים להפגנות הוא שהפלסטינים מובילים את המחאה והם רק מצטרפים אליה.

שקר ה"אלימות"

בפוסט אחר שפירסם השבוע לגבי החבירה לאיתמר בן גביר, כתב בנט כי "אין הבדל בין עברייני תג מחיר שתוקפים חיילים לבין עברייני השמאל האנרכיסטי שזורק אבנים על חיילי צה"ל בגדר". בפוסט שפירסם הערב חזר בנט על השקר שלפיו האנרכיסטים מפעילים "אלימות".

שר הביטחון נפתלי בנט (צילום: יונתן זינדל / פלאש90)

מבלי להיכנס אפילו לדיון על מהי התנגדות "לגיטימית", בכל מאות ההפגנות שתיעדתי ב-15 השנים האחרונות הישראלים שהשתתפו לא זרקו אבנים. הם כן מחו, חסמו דחפורים, השתתפו בפעולות ישירות ובעיקר עמדו בסולידריות עם החברים הפלסטינים ולעתים אף נפצעו או נעצרו. רבים מהם מאמינים באי אלימות, ואחרים חשבו שאין זה מקומם לפעול באלימות כאשר הפלסטינים הם אלה ששילמו את המחיר על פעולותיהם.

דרך אגב, בקובלנה שהגיש ארגון הימין עד כאן נגד יונתן פולק ושני פעילים נוספים, הם לא טענו כי הם זרקו אבנים, אלא שהם לקחו חלק ב"תקיפה" בעצם נוכחותם בהפגנות. אז איך השתרשה בקרב הימין התפישה כי האנרכיסטים זורקים אבנים? פשוט כי זהו שקר שחוזרים עליו כבר שנים.

על רמת העניין שמגלה מערכת הביטחון בשנים האחרונות לגבי הגעתם של ישראלים להפגנות ניתן ללמוד מכך שאף שנגד פולק הוצא צו מעצר, הוא המשיך להשתתף בהפגנות חצי שנה מבלי להיעצר, גם לנוכח ניסיונותיו של עד כאן להתריע כי הוא נמצא בהן.

בנוסף, בהודעתו בנט השווה את הצווים לאנרכיסטים לאלה שניתנו בעבר לנוער גבעות שנחשד בפשעי שנאה. אך השוואה מגוחכת. בעוד מתנחלים כמעט אינם מועמדים לדין על אלימות שהם מפעילים נגד פלסטינים או חיילים, נגד פעילים ישראלים שהגיעו להפגנות הוגשו במהלך השנים מאות כתבי אישום.

היד הקשה כבר מזמן כאן

בהודעה של בנט נכתב כי עד שיופעל הצו, הוא הנחה את הכוחות בשטח "לפעול ביד קשה כנגד אותה פעילות". כיום אמנם ההפגנות הסמליות שמתקיימות לרוב לא פוגשות כלל חיילים ונגמרות ללא עימותים. אך מי שעקב אחריהן מכיר מקרוב את היד הקשה שהופעלה לדיכוי של מפגינים לא חמושים כאשר ההפגנות היו גדולות, וממשיכה להיות מופעלת כלפי הפגנות של פלסטינים. זו כוללת ירי של גז, כדורי מתכת מצופים גומי וירי חי. רק בארבעת הכפרים שבנט הזכיר היד הקשה הזאת גבתה את חייהם של לפחות עשרה מפגינים, ועוד אלפי פצועים.

בהקשר הזה, כדאי להזכיר שכמעט כל הפגנה בגדה המערבית מפוזרת בכוח רב, רק משום שעל פי החוק הצבאי אף מחאה אינה מותרת.

ארגוני הימין מתואמים עם השלטון

לאחר שעד כאן הגישו את הקובלנה הפלילית נגד פולק ומפגינים נוספים, כתבתי שהבעיה העיקרית היא שיתוף הפעולה של המערכת עם ארגון הימין, שמאפשרת את הפרטת רדיפת פעילי השמאל. ההודעה של בנט רק מוכיחה עד כמה עד כאן וארגוני ימין נוספים מתואמים עם השלטון.

הארגונים האלה עוזרים לסמן את ה"אויבים מבית" ולרדוף אותם, כפי שכתב בנט בפוסט שלו. ואת תוצאות ההסתה הזאת פולק כבר משלם – לא רק במעצר שלו, שלא ברור מתי יסתיים, אלא גם בכך שהותקף בסכין מחוץ למערכת "הארץ" בקיץ.

ניסיון להרתיע פעילים מלהשתתף בהפגנות. יונתן פולק בבית משפט השלום בירושלים (יונתן זינדל / פלאש 90)

משלם את המחיר. יונתן פולק בבית משפט השלום בירושלים (יונתן זינדל / פלאש 90)

גם אם יתברר שמדובר בספין בחירות שלא יתממש בשטח, כמו רבות מההצהרות של פוליטיקאים בזמן מערכת בחירות (ובכל מקרה, רק השב"כ וצה"ל יכולים להוציא צווים כאלה), זהו צעד נוסף שנועד להשתיק את כל מי שמעז לפעול נגד הכיבוש, במיוחד בשיתוף פעולה עם פלסטינים.

אפשר רק לקוות שלפוליטיקאים בשמאל היהודי, בארגונים ובקרב פעילים שאינם הולכים בדרך קבע להפגנות בשטחים, יהיה את האומץ לעמוד לצד הבודדים שעדיין מגיעים להפגנות בימי שישי – ולהבהיר שזהו גם המאבק שלהם.

א א א
ועוד הערה לסיום:

הפוסט שקראת עכשיו לא במקרה נמצא פה, בשיחה מקומית. צוות האתר משקיע יום-יום המון מחשבה ועבודה קשה כדי להביא לקוראים שלנו מידע שלא נמצא במקומות אחרים, לפרסם תחקירים ייחודיים, להגיב מהר לאירועים חדשותיים מתגלגלים, ולתת במה לקולות מושתקים בחברה ולפועלות ולפעילים למען שלום, שוויון וצדק חברתי.

כבמה שעושה עיתונות עצמאית אנחנו לא נמצאים בכיס של אף בעל הון, ולא של השלטון. הרבה מהכתיבה באתר נעשה בהתנדבות מלאה. ועדיין, העבודה שלנו עולה כסף. זה זמן עריכה, וזה צילום, תרגום, שירותי מחשוב, ייעוץ משפטי ועוד.

אם כל אחת ואחד ממאות אלפי הקוראים שמגיעים לשיחה מקומית כל שנה יתרום ולו תרומה קטנה – נוכל לעמוד על הרגליים באופן עצמאי לגמרי. אם כל אחד יתמוך בנו בתרומה חודשית צנועה – נוכל לצמוח ולהרחיב את הפעילות שלנו פי כמה.

הצטרפו להצלחה שלנו בשיחה מקומית
תרמו לחיזוק העיתונות העצמאית של שיחה מקומית

לחצו כאן
הנשיא הפלסטיני מחמוד עבאס (צילום: פלאש90)

הנשיא הפלסטיני מחמוד עבאס (צילום: פלאש90)

למרות האיומים, אבו מאזן בעד מגעים עם "כוחות דמוקרטיים יהודיים"

הנשיא הפלסטיני דחה את התפטרותו של ראש הוועדה לקשר עם החברה הישראלית מוחמד אלמדני, ואמר כי פעילות הוועדה היא "פעילות לאומית בכל קנה מידה". זאת, על רקע הביקורת החריפה ואף האלימה על מפגשים עם ישראלים, בטענה כי הם מקדמים "נורמליזציה של הכיבוש"

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
donate
silencej89sjf