newsletter
השיחה מגיעה אליך
רוצה לקבל את מיטב הסיפורים של שיחה מקומית ישר למייל? הניוזלטר השבועי שלנו הוא התשובה בשבילך.

אלף מפגינים ציינו עשור של מאבק נגד חומת ההפרדה בבלעין

בכפר בלעין, שהפך לסמל המאבק העממי, חיילים תקפו את ההפגנה החגיגית עם גז מדמיע וירי חי. בחברון הפגינו מאות בדרישה לפתיחת רחוב השוהדא לתנועת פלסטינים

מאת:

כאלף מפגינים – רובם פלסטינים, כמאה ישראלים ועשרות בינלאומיים – השתתפו היום (שישי) בהפגנה המיוחדת לציון עשר שנים של מאבק עממי בכפר בלעין נגד חומת ההפרדה, שעוברת על אדמות הכפר. מאות נוספים הפגינו באותה שעה בחברון, לציון 21 שנים לטבח במערת המכפלה ובדרישה לפתיחת רחוב השוהדא לתנועת פלסטינים.

כבר בעשר בבוקר התחילה ההתכנסות בבלעין, הכפר שמאבקו הפך לסמל בינלאומי של התנגדות עממית ובלתי מזוינת נגד הכיבוש. ברחוב הראשי של הכפר נתלתה תערוכת תמונות של צלמי אקטיבסטילס, שמלווים את המאבק מיומו הראשון, וסביבן הונחו קישוטים שהורכבו מרימוני גז מדמיע שנורו על ההפגנות לאורך השנים. בין המתכנסים היו פעילי הוועדה העממית של הכפר שמנהיגים את המאבק, פעילים מוועדות של כפרים נוספים, פעילים ישראלים שתמכו במאבק תושבי בלעין לאורך השנים, עיתונאים רבים, וכן מועמדי הרשימה המשותפת ח"כ דב חנין ועאידה תומא-סלימאן, חבר המועצה המחוקקת הפלסטינית מוסטפא ברגותי.

קצת אחרי צהרי היום, בתום תפילת יום השישי, יצאה ההפגנה לכיוון חומת ההפרדה. הצעדה עברה באותו מסלול שבו מפגינים התושבים כל שבוע מזה עשור, במאבק נגד גזל הקרקעות שלהם על ידי ישראל. הגדר המקורית שנבנתה במקום "לכדה" כ-1,950 דונם בצדה הישראלי, במטרה להרחיב עליהן את ההתנחלות מודיעין עלית, ואחרי שבג"ץ פסל אותה הוקמה החומה החדשה – שבולעת "רק" כ-1,300 דונם מאדמות הכפר.

> רקע: עשר שנים של מאבק עממי בבלעין

תערוכת תמונות אקטיבסטילס בכפר בלעין (אורן זיו / אקטיבסטילס)

תערוכת תמונות אקטיבסטילס בכפר בלעין (אורן זיו / אקטיבסטילס)

אלף מפגינים מציינים עשור למאבק בכפר בלעין (אורן זיו / אקטיבסטילס)

אלף מפגינים מציינים עשור למאבק בכפר בלעין (אורן זיו / אקטיבסטילס)

צעדת עשור למאבק בלעין מגיעה לחומה ליד ההתנחלות מודיעין עלית (יותם רונן / אקטיבסטילס)

צעדת עשור למאבק בלעין מגיעה לחומה ליד ההתנחלות מודיעין עלית (יותם רונן / אקטיבסטילס)

צעדת המחאה היום הובלה על ידי להקה של הצופים הפלסטינים, שנשאו את דגלי הצופים ודגלי פלסטין ותופפו בקצב חגיגי. מאחוריהם צעדו המפגינים כשהם שרים שירים וקוראים בסיסמאות נגד הגדר, ההתנחלויות והכיבוש בכלל. בניגוד לשבועות האחרונים, שבהם חיילים עמדו על תוואי הגדר הישנה ותקפו את ההפגנה כבר שם, הפעם חיכו החיילים מאחורי החומה החדשה, והתחילו לירות כמויות גדולות של גז מדמיע כבר כשראשוני המפגינים התחילו להתקרב לחומה.

מהר מאוד הוצף העמק שלמרגלות החומה בגז מדמיע, ורובם המכריע של המפגינים נשארו על גבעה שמשקיפה על העמק, החומה וההתנחלות שמעבר, ולא התקדמו מעבר לכך. קבוצה של כ-150 מפגינים ניסו לחדור את מסך הגז ולהגיע לחומה ולעבור אותה. חלקם נופפו בדגלים ובפרחים, בעוד שצעירי הכפר התחילו לזרוק חזרה לעבר החיילים את רימוני הגז שאלה ירו, ועל אלה הוסיפו אבנים.

במשך כשעה נמשכו חילופי האבנים והגז, ועם הזמן התחילו החיילים לירות גם כדורי גומי וכדורים חיים (מסוג "טוטו"). קבוצה של שוטרי מג"ב שחצתה את החומה השתמשה בגז פלפל נגד מפגינים לא אלימים, עצרה שלושה ישראלים (בהם נושאת פרחים אחת) ושני פלסטינים. במהלך ההפגנה נפצע צעיר פלסטיני קשה מירי כדור חי בראשו, ופונה מהמקום באמבולנס. עוד מספר פצועים פונו במצב קל יותר. בתום ההפגנה התחייבו הפעילים בכפר שמאבקם ימשך כל עוד שהחומה עומדת במקומה.

> בלעין חביבתי: עשר שנות מאבק דרך עדשת המצלמה

עשר שנים של מאבק בכפר בלעין (יותם רונן / אקטיבסטילס)

עשר שנים של מאבק בכפר בלעין (יותם רונן / אקטיבסטילס)

מעצר מפגין, בלעין (אכרם דראוושי / אקטיבסטילס)

מעצר מפגין, בלעין (אכרם דראוושי / אקטיבסטילס)

בראיון לשיחה מקומית לקראת ההפגנה הגדולה אמר עבדאללה אבו-רחמה, מפעילי הוועדה העממית של הכפר, שהוא מרגיש שמעבר לשחרור האדמות ההישג הגדול ביותר של המאבק בכפר הוא שחרור התודעה של תושבי הכפר. "עם השנים אנחנו הצלחנו להשתחרר מהכיבוש שבתודעה שלנו. הכיבוש הישראלי הוא לא רק חיילים על האדמה שלנו, הוא שליטה במחשבה שלנו, הוא הפחד שכל פלסטיני מרגיש מפני הכיבוש. ואת זה כבר אין לנו", אמר.

מחמד חטיב, גם הוא מפעילי הוועדה העממית, הדגיש את חשיבות שיתוף הפעולה עם ישראלים במאבק: "התומכים הישראלים תמיד היו שותפים שלנו. נכון שהמאבק הוא שלנו, אבל הם שותפים לכל דבר. חשוב שיבואו יותר ישראלים כדי שנוכל להראות שגם הם מתנגדים לכיבוש, שישפיעו על דעת הקהל בישראל, במיוחד עכשיו שהציבור הישראלי הולך לקיצוניות ימנית, וצריך להפגין התנגדות להפרדה".

"מזה עשר שנים מתנהל כאן מאבק משותף ולא אלים נגד חומת ההפרדה הגוזלת את אדמות תושבי הכפר ופרנסתם", אמר דב חנין במהלך ההפגנה היום. "מדי שבוע מתייצבים כאן ערבים ויהודים, פלסטינים וישראלים, ועומדים יחד במאבק הזה. אמשיך ללוות אותו למען צדק לתושבי הכפר, אבל גם – ולא פחות חשוב – למען עתיד של צדק ועצמאות לשני העמים שלנו".

 > "אסור לי לצאת מהבית לרחוב": החיים ברחוב השוהדא בחברון

מעצר מפגין בבלעין (יותם רונן / אקטיבסטילס)

מעצר מפגין בבלעין (יותם רונן / אקטיבסטילס)

מעצר מפגינה, בלעין (קרן מנור / אקטיבסטילס)

מעצר מפגינה, בלעין (קרן מנור / אקטיבסטילס)

במקביל להפגנה בבלעין הפגינו גם מאות פלסטינים, ישראלים ובינלאומיים בלב העיר חברון. ההפגנה ציינה את יום השנה ה-21 לטבח שביצע ברוך גולדשטיין במערת המכפלה, שבעקבותיו הוטלו מגבלת תנועה חמורות על פלסטינים בעיר, שהלכו והקשיחו עם השנים. מטרת ההפגנה הייתה להגיע לרחוב השוהדא, בעבר רחוב מרכזי ושוקק בעיר וכיום רחוב שאסור לתנועת פלסטינים, ולדרוש את פתיחתו. ההפגנה אורגנה במשותף על ידי ארגון "נוער נגד התנחלויות" ועל ידי הוועד להצלת חברון, שמורכב ממפלגות השמאל הפלסטיניות בעיר.

עוד לפני שהגיעו המפגינים לרחוב התחילו חיילים ושוטרי מג"ב לירות רימוני הלם וגז מדמיע על הצעדה. רבים מהמפגינים נסוגו לאחור, בעוד שצעירי העיר התחילו לזרוק אבנים על החיילים מהרחוב ומהגגות הסמוכים. במשך כשעה נמשכו העימותים, כשבמקביל מנסים הצועדים למצוא דרכים אחרות לרחוב השוהדא, ונבלמו על ידי החיילים פעם אחר פעם. שלושה צעירים נפצעו בינוני מירי חי של החיילים.

 > 21 שנים לטבח מערת המכפלה: ברוך גולדשטיין ניצח

הפגנה לפתיחת רחוב השוהדא, חברון (מיקי קרצמן / אקטיבסטילס)

הפגנה לפתיחת רחוב השוהדא, חברון (מיקי קרצמן / אקטיבסטילס)

הפגנה לפתיחת רחוב השוהדא, חברון (מיקי קרצמן / אקטיבסטילס)

הפגנה לפתיחת רחוב השוהדא, חברון (מיקי קרצמן / אקטיבסטילס)

 

ילדים מפגינים לפתיחת רחוב השוהדא, חברון (אחמד אל-באז / אקטיבסטילס)

ילדים מפגינים לפתיחת רחוב השוהדא, חברון (אחמד אל-באז / אקטיבסטילס)

 

ההפגנה לפתיחת רחוב השוהדא, חברון (אחמד אל-באז / אקטיבסטילס)

ההפגנה לפתיחת רחוב השוהדא, חברון (אחמד אל-באז / אקטיבסטילס)

 

אנחנו המומות ומזועזעים, דואגות ומפוחדים מאירועי התקופה האחרונה.

בימים כאלה יש מי שדורשים מעיתונות "לבחור צד". הצד שבחרנו ברור: אנחנו עומדים לצד כל מי שאיבדו את יקיריהם במלחמה הזו; לצד כל מי שנאלצו לנוס על נפשם ולהותיר אחריהם בית; לצד כל מי שחרדים לחייהם ולחיי משפחתם ואהוביהם, בישראל, בעזה ובגדה המערבית.

בימים אלה, אנחנו מרגישות ומרגישים שקולנו, הקול של פלסטינים וישראליות נגד הכיבוש ולמען שלום צודק, ביטחון וחירות לכל, חשוב מתמיד. הסיפורים החשובים שלא מסוקרים בתקשורת המיינסטרים רבים מספור, אך משאבינו מוגבלים. בעזרתך נוכל להביא לציבור הולך וגדל סיפורים כמו זה שקראת עכשיו, ולהציע את הניתוח, ההקשר, והסיקור הנחוצים כל כך, במיוחד בתקופה הקשה והדרמטית הזו. הדרך הכי טובה להבטיח את היציבות והעצמאות שלנו היא התמיכה של קהילת הקוראות והקוראים באמצעות חברות בשיחה מקומית.

זה הזמן להיות חברות בשיחה מקומית

לתמיכה – לחצו כאן

מרבית האנשים אינם מצליחים להצדיק הפרה בוטה של הקוד המוסרי על ידי מעשיו של הצד השני, נוראים ככל שיהיו. ילדים בעזה על חורבות ביתם (צילום: עמאד נאסר / פלאש90)

הפציעה המוסרית עוד תסתבר כאחד הנזקים הגדולים של המלחמה

פציעה מוסרית היא סינדרום ייחודי המתבטא ברגשות אשמה ובושה ומלווה בתחושת דיכאון, חרדה ואף מחשבות על נזק עצמי. לכשיתבררו הממדים המלאים של הזוועה בעזה, כולנו עלולים להימצא בקבוצת הסיכון

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
silencej89sjf