newsletter
השיחה מגיעה אליך
רוצה לקבל את מיטב הסיפורים של שיחה מקומית ישר למייל? הניוזלטר השבועי שלנו הוא התשובה בשבילך.

בתורכיה השאלה היא רק איזו מתיאוריות הקונספירציה אמיתית

עוד לפני נסיון ההפיכה הכושל הייתה תורכיה מדינה ידידותית במיוחד לתיאוריות קונספירציה. אחרי - עוד יותר. השילוב של עודף מידע עם משטר נכלולי מטשטש את הגבולות בין הפנטזיה למציאות

מאת:

כותב אורח: אבי רובין

האם נסיון ההפיכה בתורכיה היה ברבור שחור? על-פי התיאוריה שהגה המתמטיקאי, סחרן הבורסה, והמסאי האמריקאי נסים ניקולס טאלב, ברבור שחור הוא "אירוע משנה מציאות" שלא ניתן היה לחזותו. ההיסטוריה של העולם מוכיחה שברבורים שחורים צצים כל הזמן. במילים אחרות, אין לנו אפשרות לחזות את העתיד, גם לא את זה הקרוב, אבל אנו יכולים לקבוע בביטחון שברבור שחור בוא יבוא.

טאלב, בהומור האופייני לו, מזהה את הנטייה הרווחת להאמין לנתונים שמוצגים בלשון מדעית או להערכות שמספקים מומחים מהאקדמיה (טאלב עצמו הוא פרופסור בעל שם). אולם בסופו של דבר, גם המומחים לא יכולים להתמודד עם היקף המורכבות והאקראיות ששולטת בעולמנו, קל וחומר להציע תחזיות.

כנראה שאין אפשרות לחזות את התהליכים והאירועים העתידיים בשום מקום, אולם בתורכיה קל במיוחד להראות את חוסר התוחלת במאמץ להציע תרחישים מלומדים על סמך רסיסי מידע. השיח הציבורי בתורכיה רווי בתיאוריות קונספירציה. מהפכת האינטרנט והרשתות החברתיות העצימה את נוכחותן של תיאוריות אלה בשיח הציבורי, ואת מהירות תפוצתן. כשעה לאחר שהחל ניסיון ההפיכה, נפוצה ברשתות ובמיילים התיאוריה לפיה מדובר בהצגה שבוימה בידי ארדואן הכל-יכול, שנועדה לסלול את הדרך להגשמת חזונו להפוך את שיטת המשטר בתורכיה לנשיאותית.

> "רעם מטוסי הקרב הוא קריאת ההשכמה שלנו, החברה התורכית"

רג'פ טייפ ארדואן בוועידה ההומניטרית הבינלאומית, מאי 2016 (OCHA / Berk Özkan)

רג'פ טייפ ארדואן בוועידה ההומניטרית הבינלאומית, מאי 2016 (OCHA / Berk Özkan)

אפשר להניח שחיי המדף של תיאוריה זו, כמו רבות אחרות בתורכיה, יהיו ארוכים ללא קשר לנתונים. הבעיה היא שבאווירה של משבר תמידי ותהום אידיאולוגית שמפרידה בין תומכיו של ארדואן לבין מתנגדיו, קשה מאוד להבחין בין דמיון למציאות ובין פרנויה לאמת.

לפי התיאוריה החדשה, שאחראים לה ארדואן ואנשיו, פתהוללה גולן, המטיף הדתי הגולה שחי בפנסילבניה, בן בריתו לשעבר של ארדואן וכיום גדול אויביו, הוא זה שעומד מאחורי ניסיון ההפיכה. נראה שתומכי ארדואן, ובהם אף כמה אנשי אקדמיה, מקבלים תיאוריה זו בהתלהבות גדולה. אתמול בערב היסטוריון תורכי העלה פוסט נרגש ברשת בינלאומית של חוקרי המזרח התיכון בו הוא טוען שהראיות שהצטברו בימים האחרונים מוכיחות מעל לכל ספק כי רשת הפעילים של גולן עומדים מאחורי ניסיון ההפיכה.

קוספירציה שמגשימה את עצמה

העיסוק האינטנסיבי של התורכים בתיאוריות קונספירציה לא נובע מתמימות או מבעיה בקריאת המציאות. אחרי הכל, אבות אבותיהם תחזקו את אחת האימפריות הגדולות והמתוחכמות שהעולם ידע. אלא שבתורכיה הגבולות בין תיאוריות קונספירציה מרחיקות לכת לבין המציאות מיטשטשים לעתים. ניסיון ההפיכה השבוע מהווה מעין אישוש לתיאורית קונספירציה שארדואן הפיץ בשנים האחרונות, ושלמעשה תורגמה לסדרה של פעולות שטלטלו את הזירה הציבורית תחת הכותרת "פרשת ארגנקון".

ארגנקון הוא מיתוס מכונן שמתאר את מוצאם של התורכים כקולקטיב קדום. על פי התיאוריה שהגו ארדואן ואנשיו, זה גם היה שם הקוד שנתנה קבוצת קושרים ענקית, שכללה מאות מקרב האליטה התורכית, למבצע הפיכה שתכננו. ארדואן טען שמדובר ברשת גדולה שלמעשה מתפקדת כמדינת צללים בפני עצמה, "המדינה העמוקה" או "המדינה המקבילה" כפי שהיא מכונה בתורכיה.  מאז 2007 נעצרו מאות אנשים, בהם עיתונאים, פרופסורים, אבל בעיקר קציני צבא. בשלב מסוים נעצרו כ-250 קציני צבא בשירות פעיל ובדימוס, בהם שלושים קולונלים ואדמירלים, והוגשו נגדם כתבי אישום בגין פעילותם במסגרת ארגנקון. חלקם גם הורשע. באפריל האחרון, בית המשפט הגבוה לערעורים ביטל את ההרשעות בטענה שהתובעים לא הצליחו להוכיח את עצם קיומה של רשת ארגנקון. החקירות וההליכים הם סוביודיצה, כלומר אסורים בפרסום כל עוד הם מתנהלים, מה שמעצים את הערפול והמסתורין סביב הפרשה.

ניסיון ההפיכה מוכיח שהיה ממש בחשדות של ארדואן. תגובותיו המהירות והיעילות בשעות שחלפו מאז החל המשבר מעידות על כך שכוחותיו היו מוכנים לתרחיש. אם תכתובות הוואטסאפ שפרסם אל-ג'זירה אותנטיות, אזי אפשר להניח שרשת הקושרים הגיעה לשדרת הפיקוד הגבוהה ביותר.

אולם אלה הם רק רסיסי מידע בתוך ים של נתונים שחלקם עלומים וחלקם מפוברקים הן בידי ממשלת ארדואן והן בידי מתנגדיו. ה"נתונים" האלה לא יתבהרו בקרוב אלא ילכו ויתרבו, וימשיכו להזין תיאוריות קונספירציה קיימות ולהוליד חדשות, שחלקן אולי אפילו תקפות.

הצעד המשמעותי הראשון שנקט ארדואן אחרי ההפיכה הוא פיטורין של כמעט 3,000 שופטים, חלקם נעצרו בחשד למעורבות ברשת הקושרים. צעד אוטוריטרי זה לא רק מחליש את המעוז האחרון של הדמוקרטיה בתורכיה, אלא מחזק את יכולתו של ארדואן לתרגם את תיאוריית הקונספירציה למציאות.

בשנים האחרונות פרשנים מתמוגגים מהשקיפות שיצרה מהפכת המידע, מהשפעתן של הרשתות החברתיות, ומרבים לעסוק בסוף עידן הסודיות. אולי כדאי לצנן קצת את ההתלהבות. לא בטוח שהנפח העצום של המידע מקל עלינו בניסיון הסיזיפי להבין את המציאות סביבנו ולהבדיל בין אמת לשקר. ההשלכות של פרשת סנודן ואתר ויקיליקס על הפוליטיקה העולמית הרבה פחות דרמטיות ממה שציפו כאשר הפרשה התפוצצה. אולי שטף המידע, שלא ניתן להכילו, מחולל קהות חושים, ולאו דווקא מודעות גוברת לזכויות ועוולות. בכל מקרה, הוא לא קירב אותנו כהוא זה אל הגשמת הפנטזיה לחזות אירועים ותהליכים.

דר' אבי רובין הוא מרצה בכיר במחלקה ללימודי המזרח התיכון, מומחה להיסטוריה חברתית-משפטית של האימפריה העותמאנית.

> בין ארדואן לברקזיט, לשמאל אסור לוותר על המחויבות לדמוקרטיה

ועוד משהו קטן...

אנחנו ממש שמחים שקראת את הפוסט הזה, ומקווים שמצאת בו עניין. הצוות של שיחה מקומית משקיע מאמצים משמעותיים כדי להביא לקוראות ולקוראים שלנו חדשות, תחקירים, פרשנויות וטורי דעה מגוונים, והכל מתוך מחויבות להתנגדות לכיבוש ולקידום שלום, שוויון וצדק חברתי.

קשה למצוא דברים כמו הפוסט הזה בכלי תקשורת אחרים בארץ, והסיבה שהוא נמצא פה היא שהעיתונות שלנו בשיחה מקומית היא עצמאית וחופשית. אנחנו לא תלויים באף בעל הון, לא במפרסמים ולא בחומות תשלום.

ועדיין, העבודה הרבה שמושקעת בכל פוסט כזה – מתשלום לכותבים, דרך עבודת העורכות והצלמים ועד התשלום לייעוץ משפטי או לשרתים שעליהם יושב האתר – עולה כסף. הדרך הכי טובה להבטיח את היציבות והעצמאות שלנו היא התמיכה של קהילת הקוראות והקוראים באמצעות חברות בשיחה מקומית. ובזה יש לך מקום חשוב.

זה הזמן להיות חברות בשיחה מקומית

לתמיכה – לחצו כאן
X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
donate
silencej89sjf