אקט של סולידריות: הפלסטינים בישראל מבקשים לשלוח רופאים לביירות

יו"ר ועדת המעקב העליונה, מוחמד ברכה, נמצא במגעים עם פוליטיקאים לבנונים ועם שגריר פלסטין בלבנון, אך לדבריו "זה עניין מסובך, הסיכוי שהמשלחת תצא הוא 50%". התנועה האסלאמית הדרומית פתחה בקמפיין גיוס כספים למען הלבנונים

מאת:
השאירו תגובה
א א א

האסון שפקד את ביירות אתמול (שלישי) הוא עצום, ואת היקף החורבן עדיין לא ניתן להעריך. גופות ופצועים עדיין קבורים מתחת להריסות, ורשת החשמל קרסה. ארבעה בתי חולים גדולים בעיר נפגעו, ולא היה ניתן לפנות אליהם פצועים. החניונים של בתי החולים הפכו לבתי חולים מאולתרים, והטיפול בפצועים נעשה לאור פנסי הטלפונים הסלולריים והמכוניות.

כמה מדינות בעולם הערבי הציעו עזרה ללבנון. מצרים האירה את הפירמידות בצבעי דגל לבנון, והיום בבוקר יצאה טיסה עמוסה בציוד רפואי ממצרים לביירות. ירדן הציעה עזרה רפואית, וגם קטאר, עיראק וסעודיה.

אבו מאזן, נשיא הרשות הפלסטינית חסרת הכל, הסתפק בהבעת סולידריות ותנחומים לעם הלבנוני. אך הפלסטינים בישראל מנסים לעשות יותר מזה.

ההרס בביירות אחרי הפיצוץ, ב-4 באוגוסט 2020

ההרס בנמל ביירות אחרי הפיצוץ, ב-4 באוגוסט 2020

מוחמד ברכה, ראש ועדת המעקב העליונה, כתב בעמוד הפייסבוק שלו: "ביירות נמצאת בלב שלנו. ועדת המעקב העליונה עומדת לצד העם הלבנוני באסון שפקד אותו. כואב לנו מאוד מה שקרה בלבנון הפצועה, שתמיד חיבקה את העם הפלסטיני. אנחנו מנחמים את אחינו הלבנונים ומאחלים החלמה מהירה לפצועים. זו חובתנו לסייע ככל שביכולתנו".

במקביל, פתח ברכה במגעים עם פוליטיקאים לבנונים ועם שגריר פלסטין בלבנון, אשרף דבור, בניסיון להוציא משלחת סיוע רפואי של פלסטינים מישראל. בהודעת ועדת המעקב נכתב כי "אנו מוכנים לשלוח צוותים רפואיים, עשרות רופאים מוכנים לצאת לסייע בתחומי התמחותם השונים".

ברכה אמר ל"שיחה מקומית" כי "זה עניין מסובך. צריך הסכמה של שתי הממשלות, לבנון וישראל. הסיכוי שהמשלחת תצא הוא 50%".

בתוך כך הוציאה התנועה האסלאמית הדרומית קריאה לגיוס תרומות ל"אחים בלבנון", תחת הכותרת "ביירות זועקת לעזרה".

donate

מאות אנשים החליפו את תמונות הפרופיל שלהם לדגל לבנון ברשתות החברתיות כאקט של סולידריות. הפלסטינים בישראל ובשטחים עסקו כמעט רק באסון בביירות, כשהם משתפים תמונות ומצטטים משיריו של מחמוד דרוויש על העיר ומשירה של הזמרת הלבנונית הידועה פיירוז – "לביירות מהלב שלי שלום".

היו אפילו מי שהספיקו כבר לקעקע את גופם בעץ הארז, סמלה של לבנון. אחרים ציינו שהמרחק בין חיפה לביירות הוא לא גדול, כך שאם הגבולות היו פתוחים היינו יכולים למהר להגיש סיוע.

גם אנשי הדת התגייסו להבעת סולידריות עם הלבנונים. במסגד אלאקצא, אבו חדיפה אלבסטאמי התפלל ושר לביירות שיר מפורסם של פיירוז, והכנסיות פתחו בתפילות לזכרם של ההרוגים ולשלומם של הפצועים והנעדרים.

א א א
ועוד משהו קטן...

אנחנו ממש שמחים שקראת את הפוסט הזה, ומקווים שמצאת בו עניין. הצוות של שיחה מקומית משקיע מאמצים משמעותיים כדי להביא לקוראות ולקוראים שלנו חדשות, תחקירים, פרשנויות וטורי דעה מגוונים, והכל מתוך מחויבות להתנגדות לכיבוש ולקידום שלום, שוויון וצדק חברתי.

קשה למצוא דברים כמו הפוסט הזה בכלי תקשורת אחרים בארץ, והסיבה שהוא נמצא פה היא שהעיתונות שלנו בשיחה מקומית היא עצמאית וחופשית. אנחנו לא תלויים באף בעל הון, לא במפרסמים ולא בחומות תשלום.

ועדיין, העבודה הרבה שמושקעת בכל פוסט כזה – מתשלום לכותבים, דרך עבודת העורכות והצלמים ועד התשלום לייעוץ משפטי או לשרתים שעליהם יושב האתר – עולה כסף. הדרך הכי טובה להבטיח את היציבות והעצמאות שלנו היא התמיכה של קהילת הקוראות והקוראים באמצעות חברות בשיחה מקומית. ובזה יש לך מקום חשוב.

זה הזמן להיות חברות בשיחה מקומית

לתמיכה – לחצו כאן
עונשים של קטיעת כפות ידיים למי שלא הפיק מספיק גומי. פסל של המלך ליאופולד השני מלך בלגיה בכניסה למוזיאון הממלכתי למרכז אפריקה (צילום מקוויקיפדיה, CC-BY SA 3.0)

עונשים של קטיעת כפות ידיים למי שלא הפיק מספיק גומי. פסל של המלך ליאופולד השני מלך בלגיה בכניסה למוזיאון הממלכתי למרכז אפריקה (צילום מקוויקיפדיה, CC-BY SA 3.0)

אנו, האפריקאים, רוצים שהפסלים של מי שטבח בנו ייפלו

ליאופולד מלך בלגיה שיעבד את קונגו והביא למותם של מיליונים. אין סיבה שאנחנו נמשיך לראות את הפסלים שלו ושל אחרים ששיעבדו את אפריקה. מנהיג בקהילה הקונגולזית בישראל כותב ל"שיחה מקומית"

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
donate
silencej89sjf