newsletter
השיחה מגיעה אליך
רוצה לקבל את מיטב הסיפורים של שיחה מקומית ישר למייל? הניוזלטר השבועי שלנו הוא התשובה בשבילך.

אין לנו את הפריבילגיה להפוך לאסלאמופובים

הנוכחות המוסלמית באירופה היא שולית בהשוואה לסיטואציה הדו-לאומית בישראל. כדאי שנזכור שהתנגשות ציוויליזציות היא ממש לא האינטרס שלנו

מאת:

אחרי אירועים כמו הפיגוע בבריסל או בפריז, יש הרבה קולות בארץ שאומרים ש"אירופה גמורה" או "אירופה נכבשת על ידי המוסלמים". אנשים אומרים את זה אפילו כשאין פיגועים. בלי קשר לניחוח הגזעני של דיבורים מהסוג הזה, אני ממש לא מבין את ההיגיון מאחוריהם. בצרפת יש כשבעה אחוז מוסלמים. בבלגיה שישה. בבריטניה – פחות מחמישה. בישראל, לעומת זאת, יש יותר מעשרים אחוז אזרחים ערבים, שרובם מוסלמים. ואליהם נוספים שני מיליון בגדה. כלומר, אפילו אם לא סופרים את עזה, יהודים וערבים חיים זה לצד זה בכל חלקי הארץ הזו, באופן שלא קיים בשום מדינה באירופה.

מדברים פה על זה שאולי נהיה מדינה דו לאומית בעתיד, אבל האמת היא שאנחנו כבר דו-לאומיים לחלוטין, רק שאנחנו חיים בהכחשה של העובדה הזאת. אם יש ישראלים שחושבים שלא ניתן לחיות לצד ערבים או מוסלמים, אז הצעד ההגיוני היחיד מבחינתם הוא לברוח מכאן כמה שיותר מהר. כי בכל עתיד שאפשר לדמיין יהיו פה יותר ערבים ויותר מוסלמים מאשר בפינות הכי ערביות של אירופה. אגב, זה נכון גם בכיוון ההפוך. ערבי שחושב שצריך להילחם עד שהציונים יסתלקו מבטיח אסון לעצמו ולאחיו.

> אחד מכל ארבעה ישראלים חווה גזענות בשנה האחרונה

נוסעים מפונים מהמטרו בבריסל אחרי הפיגועים (Evan Lamos, EurActiv)

מה תעזור לנו אסלאמופוביה בארץ? נוסעים מפונים מהמטרו בבריסל אחרי הפיגועים (Evan Lamos, EurActiv)

לפני הרבה שנים ראיתי את פרופסור אביעזר רביצקי בדיון פוליטי בטלוויזיה שהידרדר להכללות על מאבק ציביליזציות שבו ישראל תהיה "חוד החנית". זה פחות או יותר היה הקונצנזוס באולפן, מימין ומשמאל. "אני לא רוצה להיות חוד החנית", התקומם רביצקי (אני מצטט מהזיכרון), "כי זה החלק שנשחק ונהרס ראשון". דברים נבונים. אם העולם הולך למלחמת כל בכל, ישראל היא כנראה המקום הכי גרוע להיות בו. לשמחתי, אני לא חושב שזה המצב. אני לא מכיר פיתרון פשוט לגל הזה של טרור ניהיליסטי ואני לא יודע למי יש, אבל בכל מקרה, היחסים המספריים הפשוטים מלמדים שיהודים וערבים חייבים ללמוד לחיות אלו לצד אלו בארץ הזו.

הפיגועים והסחף ימינה באירופה אולי יסירו קצת את הלחץ הפוליטי מישראל, והעובדה הזו מעוררת פה איזו עליצות ושמחה לאיד, אבל האמת היא שאנחנו והפלסטינים באותה סירה. בשבילנו התנגשות ציוויליזציות היא התרחיש הכי גרוע שיש. פה זה באמת לא אירופה. אין לנו את הפריבילגיה להפוך לאסלאמופובים.

הפוסט פורסם גם באנגלית באתר 972+

> מה קורה כשמציגים עדויות של שוברים שתיקה בקמפוס אנטי-ישראלי בארה"ב?

ועוד משהו קטן...

אנחנו ממש שמחים שקראת את הפוסט הזה, ומקווים שמצאת בו עניין. הצוות של שיחה מקומית משקיע מאמצים משמעותיים כדי להביא לקוראות ולקוראים שלנו חדשות, תחקירים, פרשנויות וטורי דעה מגוונים, והכל מתוך מחויבות להתנגדות לכיבוש ולקידום שלום, שוויון וצדק חברתי.

קשה למצוא דברים כמו הפוסט הזה בכלי תקשורת אחרים בארץ, והסיבה שהוא נמצא פה היא שהעיתונות שלנו בשיחה מקומית היא עצמאית וחופשית. אנחנו לא תלויים באף בעל הון, לא במפרסמים ולא בחומות תשלום.

ועדיין, העבודה הרבה שמושקעת בכל פוסט כזה – מתשלום לכותבים, דרך עבודת העורכות והצלמים ועד התשלום לייעוץ משפטי או לשרתים שעליהם יושב האתר – עולה כסף. הדרך הכי טובה להבטיח את היציבות והעצמאות שלנו היא התמיכה של קהילת הקוראות והקוראים באמצעות חברות בשיחה מקומית. ובזה יש לך מקום חשוב.

זה הזמן להיות חברות בשיחה מקומית

לתמיכה – לחצו כאן
מחאה בטירה נגד הכוונה לסכור מעל מאה עסקים, 4 ביוני 2022 (צילום: אורן זיו)

"קנסות כאלה יובילו לקריסת העסקים וישלחו מאות משפחות לאבטלה בתקופה כלכלית לא פשוטה". מחאה בטירה נגד הכוונה לסגור מעל מאה עסקים, 4 באוגוסט 2022 (צילום: אורן זיו)

עשרות עסקים בטירה בסכנת סגירה: "מכת מוות לכלכלת העיר"

באין תוכניות מתאר ושטחים מסחריים מספקים, עשרות עסקים קטנים בעיר פועלים מזה שנים במבנים המיועדים לשימוש חקלאי. לאחרונה הם קיבלו מהרשות לאכיפה במקרקעין התראות לפני הליכים משפטיים. גורמים בעיר מאמינים שהעיתוי, לקראת בחירות, אינו מקרי

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
donate
silencej89sjf