newsletter
השיחה מגיעה אליך
רוצה לקבל את מיטב הסיפורים של שיחה מקומית ישר למייל? הניוזלטר השבועי שלנו הוא התשובה בשבילך.

אין לנו את הפריבילגיה להפוך לאסלאמופובים

הנוכחות המוסלמית באירופה היא שולית בהשוואה לסיטואציה הדו-לאומית בישראל. כדאי שנזכור שהתנגשות ציוויליזציות היא ממש לא האינטרס שלנו

מאת:
השאירו תגובה
א א א

אחרי אירועים כמו הפיגוע בבריסל או בפריז, יש הרבה קולות בארץ שאומרים ש"אירופה גמורה" או "אירופה נכבשת על ידי המוסלמים". אנשים אומרים את זה אפילו כשאין פיגועים. בלי קשר לניחוח הגזעני של דיבורים מהסוג הזה, אני ממש לא מבין את ההיגיון מאחוריהם. בצרפת יש כשבעה אחוז מוסלמים. בבלגיה שישה. בבריטניה – פחות מחמישה. בישראל, לעומת זאת, יש יותר מעשרים אחוז אזרחים ערבים, שרובם מוסלמים. ואליהם נוספים שני מיליון בגדה. כלומר, אפילו אם לא סופרים את עזה, יהודים וערבים חיים זה לצד זה בכל חלקי הארץ הזו, באופן שלא קיים בשום מדינה באירופה.

מדברים פה על זה שאולי נהיה מדינה דו לאומית בעתיד, אבל האמת היא שאנחנו כבר דו-לאומיים לחלוטין, רק שאנחנו חיים בהכחשה של העובדה הזאת. אם יש ישראלים שחושבים שלא ניתן לחיות לצד ערבים או מוסלמים, אז הצעד ההגיוני היחיד מבחינתם הוא לברוח מכאן כמה שיותר מהר. כי בכל עתיד שאפשר לדמיין יהיו פה יותר ערבים ויותר מוסלמים מאשר בפינות הכי ערביות של אירופה. אגב, זה נכון גם בכיוון ההפוך. ערבי שחושב שצריך להילחם עד שהציונים יסתלקו מבטיח אסון לעצמו ולאחיו.

> אחד מכל ארבעה ישראלים חווה גזענות בשנה האחרונה

נוסעים מפונים מהמטרו בבריסל אחרי הפיגועים (Evan Lamos, EurActiv)

מה תעזור לנו אסלאמופוביה בארץ? נוסעים מפונים מהמטרו בבריסל אחרי הפיגועים (Evan Lamos, EurActiv)

לפני הרבה שנים ראיתי את פרופסור אביעזר רביצקי בדיון פוליטי בטלוויזיה שהידרדר להכללות על מאבק ציביליזציות שבו ישראל תהיה "חוד החנית". זה פחות או יותר היה הקונצנזוס באולפן, מימין ומשמאל. "אני לא רוצה להיות חוד החנית", התקומם רביצקי (אני מצטט מהזיכרון), "כי זה החלק שנשחק ונהרס ראשון". דברים נבונים. אם העולם הולך למלחמת כל בכל, ישראל היא כנראה המקום הכי גרוע להיות בו. לשמחתי, אני לא חושב שזה המצב. אני לא מכיר פיתרון פשוט לגל הזה של טרור ניהיליסטי ואני לא יודע למי יש, אבל בכל מקרה, היחסים המספריים הפשוטים מלמדים שיהודים וערבים חייבים ללמוד לחיות אלו לצד אלו בארץ הזו.

הפיגועים והסחף ימינה באירופה אולי יסירו קצת את הלחץ הפוליטי מישראל, והעובדה הזו מעוררת פה איזו עליצות ושמחה לאיד, אבל האמת היא שאנחנו והפלסטינים באותה סירה. בשבילנו התנגשות ציוויליזציות היא התרחיש הכי גרוע שיש. פה זה באמת לא אירופה. אין לנו את הפריבילגיה להפוך לאסלאמופובים.

הפוסט פורסם גם באנגלית באתר 972+

> מה קורה כשמציגים עדויות של שוברים שתיקה בקמפוס אנטי-ישראלי בארה"ב?

א א א
ועוד הערה לסיום:

הפוסט שקראת עכשיו לא במקרה נמצא פה, בשיחה מקומית. צוות האתר משקיע יום-יום המון מחשבה ועבודה קשה כדי להביא לקוראים שלנו מידע שלא נמצא במקומות אחרים, לפרסם תחקירים ייחודיים, להגיב מהר לאירועים חדשותיים מתגלגלים, ולתת במה לקולות מושתקים בחברה ולפועלות ולפעילים למען שלום, שוויון וצדק חברתי.

כבמה שעושה עיתונות עצמאית אנחנו לא נמצאים בכיס של אף בעל הון, ולא של השלטון. הרבה מהכתיבה באתר נעשה בהתנדבות מלאה. ועדיין, העבודה שלנו עולה כסף. זה זמן עריכה, וזה צילום, תרגום, שירותי מחשוב, ייעוץ משפטי ועוד.

אם כל אחת ואחד ממאות אלפי הקוראים שמגיעים לשיחה מקומית כל שנה יתרום ולו תרומה קטנה – נוכל לעמוד על הרגליים באופן עצמאי לגמרי. אם כל אחד יתמוך בנו בתרומה חודשית צנועה – נוכל לצמוח ולהרחיב את הפעילות שלנו פי כמה.

הצטרפו להצלחה שלנו בשיחה מקומית
תרמו לחיזוק העיתונות העצמאית של שיחה מקומית

לחצו כאן
מדיניות הבידול אינו מהלך ביטחוני, אלא מעשה עם מטרה מדינית-דמוגרפית. משפחה פלסטינית במעבר ארז (צילום: פלאש 90)

מדיניות הבידול אינו מהלך ביטחוני, אלא מעשה עם מטרה מדינית-דמוגרפית. משפחה פלסטינית במעבר ארז (צילום: פלאש 90)

רוצים להבין איך ייראה הסיפוח? תסתכלו על מה שקורה בעזה

אף שגם בהסכמים שישראל חתומה עליהם, רצועת עזה והגדה המערבית הן יחידה אחת, ישראל עשתה כל שביכולתה כדי להפריד ביניהן ולאמלל את תושבי עזה. סיפוח הגדה יוכל לאפשר לישראל לעשות את זה גם שם

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
donate
silencej89sjf