newsletter
השיחה מגיעה אליך
רוצה לקבל את מיטב הסיפורים של שיחה מקומית ישר למייל? הניוזלטר השבועי שלנו הוא התשובה בשבילך.

אני כותבת כדי לזכור את מה שקרה אמש בירושלים

האבא שניסה להציל את בתו. גילם הצעיר של הכהניסטים. האנשים שעמדו מנגד. הפחד כשנשאלנו אם אנחנו שמאלנים. וחוסר האונים. עדות אישית מלילה של מלחמה בירושלים

מאת:

אני כותבת עכשיו לא מפני שיש לי אמונה כלשהי שתיאור המלחמה שהתחוללה אתמול (חמישי) בערב בשער שכם, או תיאור ההיטלר יוגנד שצעדו בליבה של ירושלים, ישנה משהו למישהו. אני יודעת שלא. האלימות הזו בירושלים הפכה לסוג של "כלב נשך אדם", ותיאוריה נשמעים תמיד דומים עד יאוש: רימוני גז והלם, מכתזיות, פחים בוערים, נערים נעצרים, שוטרים, סוסים.

אני כותבת בגלל הצורך לפרק את הטירוף הזה לגורמים הכי קטנים שלו, כדי שאולי ככה אוכל להבין אותו יותר. כדי לכתוב עדות, כי דבר אחר אני לא יכולה לעשות. כדי לזכור.

לזכור שבתוך עננת העשן והרעש המחריד של רימוני ההלם וההמון הנס בבעתה לכל עבר ראיתי אבא שאוחז חזק ביד של הילדה שלו, ומנסה לברוח איתה משם.

פעילי הימין שצעדו בירושלים (אורן זיו)

פעילי הימין שצעדו בירושלים (אורן זיו)

לזכור את עיניו המבוהלות של הנער שגררו איתם השוטרים אחרי ששעטו לתוך קבוצת צעירים פלסטינים.

לזכור את המדרגות הריקות ברחבת שער שכם שעדיין אסורות לישיבה עבור הפלסטינים.

לזכור שכאשר צחנת הבואש גרמה לי עוויתות הקאה וצואת סוסי המשטרה התערבבה על הרצפה בקלחים העכורים האלה, חשבתי לעצמי אם העירייה תנקה את הזוהמה הזו מחר, וכמה בלתי נסבל הוא ודאי לשבור את הצום בלילות רמדאן מתבוססים במי ביוב מצחינים בתוך זירת קרב. אלה אמורים להיות הלילות החגיגיים בשנה.

מכתזית עם מי בואש מצחינה את מזרח העיר (אורן זיו)

מכתזית עם מי בואש מצחינה את מזרח העיר (אורן זיו)

לזכור את רעש הרימונים שהמשכתי לשמוע גם כשהייתי כבר די רחוקה משער שכם.

לזכור איך כשראיתי את העדר המוטרף של הכהניסטים שועט קדימה, לא פחדתי אלא בעיקר נדהמתי ממספרם הרב ומגילם הצעיר.

לזכור איך מאוחר יותר, כשכמה מאותם צעירים שאלו אותנו בחשדנות "אתם שמאלנים?", כן פחדתי.

פעילי הימין שצעדו בירושלים (אורן זיו)

פעילי הימין שצעדו בירושלים (אורן זיו)

לזכור את החרדיות והחרדים שעמדו מצידה השני של מסילת הרכבת הקלה מול שער שכם, בצד של מוסררה היהודית, והסתכלו על הבזקי הרימונים והפיצוצים מכיוון שער שכם במין ריגוש נוצץ בעיניים.

לזכור את הצעיר עם הכיפה שעמד מעבר למחסום המשטרתי ורב בצעקות עם צעיר פלסטיני מהצד השני, ומתישהו צעק "אנחנו נשחט את כולכם, אתה יודע שאנחנו נהרוג אתכם אחד אחד".

לזכור את הזיקוקים שהדליקו את שמי הכהניסטים כשהם שרו "אל תירא ישראל אל תירא".
לזכור את פעילי השמאל שהסתובבו בקבוצות קטנות מאוד, לפעמים בזוגות.

לזכור שבתי שאלה אותי כשיצאתי מהבית "אבל אם תראי אותם מכים מישהו, מה תוכלי בכלל לעשות?", ולא ידעתי מה לענות.

רחבת שער שכם מפונה מפלסטינים, רמדאן 2021 (אורן זיו)

רחבת שער שכם מפונה מפלסטינים, רמדאן 2021 (אורן זיו)

ועוד משהו קטן...

אנחנו ממש שמחים שקראת את הפוסט הזה, ומקווים שמצאת בו עניין. הצוות של שיחה מקומית משקיע מאמצים משמעותיים כדי להביא לקוראות ולקוראים שלנו חדשות, תחקירים, פרשנויות וטורי דעה מגוונים, והכל מתוך מחויבות להתנגדות לכיבוש ולקידום שלום, שוויון וצדק חברתי.

קשה למצוא דברים כמו הפוסט הזה בכלי תקשורת אחרים בארץ, והסיבה שהוא נמצא פה היא שהעיתונות שלנו בשיחה מקומית היא עצמאית וחופשית. אנחנו לא תלויים באף בעל הון, לא במפרסמים ולא בחומות תשלום.

ועדיין, העבודה הרבה שמושקעת בכל פוסט כזה – מתשלום לכותבים, דרך עבודת העורכות והצלמים ועד התשלום לייעוץ משפטי או לשרתים שעליהם יושב האתר – עולה כסף. הדרך הכי טובה להבטיח את היציבות והעצמאות שלנו היא התמיכה של קהילת הקוראות והקוראים באמצעות חברות בשיחה מקומית. ובזה יש לך מקום חשוב.

זה הזמן להיות חברות בשיחה מקומית

לתמיכה – לחצו כאן
לוח הזמנים משרת את נתניהו באופן מושלם. משתתפי צעדת יום ירושלים חוגגים מול שריפה של עץ במתחם אל אקצא (צילום: מנדי הכטמן / פלאש 90)

לוח הזמנים משרת את נתניהו באופן מושלם. משתתפי צעדת יום ירושלים חוגגים מול שריפה של עץ במתחם אל אקצא (צילום: מנדי הכטמן / פלאש 90)

טביעות האצבעות של נתניהו מרוחות על כל ההסלמה הזו

ההתנכלות בשער שכם, הדיכוי בשייח ג'ראח, ההתפרצות לאל-אקצא, ההרג בעזה - ממשלת ישראל אחראית לרוב האלימות של הימים האחרונים. וכשבראש הממשלה עומד אדם שההידרדרות הזו יכולה להציל אותו ברגע האחרון, אפשר להבין למה החשד נופל עליו

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
donate
silencej89sjf