newsletter
השיחה מגיעה אליך
רוצה לקבל את מיטב הסיפורים של שיחה מקומית ישר למייל? הניוזלטר השבועי שלנו הוא התשובה בשבילך.

אנחנו כל-כך מרוכזים בצדק, ששכחנו שצריך גם לנצח

הימין מוכן להעמיד בראשו איש מושחת? שיבושם לו. זה לא העניין שלנו, השמאל. אנחנו צריכים להתרכז במטרה אחת ויחידה: לנצח. ואת זה קל יותר לעשות עם נתניהו בראשות הימין

מאת:
השאירו תגובה
א א א

הגיע הזמן שראשי השמאל יפנימו – צריך להתרכז בלנצח. המנהיגים הנבחרים שלנו, הציבור השמאלי בישראל, מזה שנים שכחו שיש מטרה אחת ויחידה במהלכים פוליטיים ובבחירות והיא לזכות בשלטון. לצדק אין חלק ונחלה בעניין זה.

החוקים השתנו, הקהל אחר והאווירה היא לא אותה אווירה שהשמאל רגיל לה כאשר הוא הומלך על-ידי העם. השמאל אוהב על מונחים כמו "צדק", "חמלה" ו"מוסר". אלה לא המילים שמנחות את הפוליטיקה הארצית בימינו, וכל זמן שנמשיך לדבר במונחים אלה, נמשיך למצוא את עצמנו לכל היותר בספסלי האופוזיציה או בראשות ועדות זמניות שאנחנו עצמנו יזמנו.

התקופה הממושכת בה הימין נמצא בשלטון מחייבת אותנו להתאים את עצמנו לצורך הזה. בואו נגיד את זה בפה מלא – אנחנו רוצים את ביבי בראשות הימין.

פעילי שמאל בהפגנה נגד ראש הממשלה, בנימין נתניהו, אחרי הכרזת היועמ"ש על הגשת כתב האישום נגדו, בכיכר הבימה בתל אביב, ב-23 בנובמבר 2019 (צילום: תומר נויברג / פלאש90)

להתפטר? להיפך! פעילי שמאל בהפגנה נגד ראש הממשלה, בנימין נתניהו, אחרי הכרזת היועמ"ש על הגשת כתב האישום נגדו, בכיכר הבימה בתל אביב, ב-23 בנובמבר 2019 (צילום: תומר נויברג / פלאש90)

זו לאו דווקא אמירה פופולארית בימים אלו, זו לא אמירה שאוהבים לשמוע ולהשמיע במהדורות החדשות ומעל דפי העיתונים. אבל המציאות היא אחת: אם השמאל רוצה להכתיר ראש ממשלה בישראל, חייבים להתמודד מול נתניהו, ויותר מסיבה אחת.

הראשונה היא הפשוטה ביותר. נתניהו עצמו טען מעל כל במה כי "ראש ממשלה מדיחים רק בקלפי". והוא צודק. האם אנחנו, כמי שמבקשים לשמור על עצמאות בתי המשפט בישראל, רוצים שיוכתר מנהיג מטעמנו משום שהעליון פסק שהוא צריך להיות ראש ממשלה? האם אנחנו לא מאמינים בעצמנו שאפשר לנצח את נתניהו בקלפי? ובכן, רק השנה קיבלנו עדות לכך פעמיים בבחירות ארציות, אבל גם מספר פעמים בבחירות לראשויות המקומיות שבהן נציג הליכוד, והנציגים הנתמכים בידי נתניהו, הפסידו בקרב על ראשות העיר. הוכחנו שזה אפשרי, פשוט צריך לדבוק בכך מעט יותר.

הסיבה השנייה מתכתבת עם עניין זה: את נתניהו אפשר לנצח בקלפי. כל הסקרים מעידים על כך, וכל התחזיות הפוליטיות אומרות אותו דבר: גדעון סער מביא פחות לליכוד, מביא יותר לגוש. אחרי שתי מערכות בחירות אי אפשר יותר להתכחש לעובדה שלא גודל הסיעה קובע את זהות ראש הממשלה הנבחר, כי אם גודל הגוש. הרי אם זה היה אחרת, אזי בני גנץ היה כבר ראש ממשלה מאז אפריל. אם למי מראשי כחול-לבן שיש שאיפה אמיתית לעבור להתגורר ברחוב בלפור, הוא יוכל לעשות זאת רק כאשר הוא מתמודד מול נתניהו ומביס אותו בפעם השלישית בקלפי.

הסיבה השלישית היא טענה צודקת של הימין: מי אנחנו שנתערב במי הימין מעמיד לתפקיד? אם בימין מוכנים להכתיר איש מושחת ובעייתי משלל סיבות, שמעליו מרחפים שלושה כתבי אישום ועוד כתם שחור מתיק הצוללות, זה לחלוטין עניינם והיכולת שלהם להביט על עצמם במראה יום יום. בואו, אנחנו אנשי השמאל, נדאג להעמיד בראש המחנה איש שאנחנו מאמינים בו, איש ראוי והגון. אשקר אם אגיד שבני גנץ ויאיר לפיד הם האנשים הראשונים שאני הייתי רוצה שיובילו את המחנה שלי, אבל מבין המועמדים הקיימים ברשימה, הם ללא ספק האנשים בעלי סיכויי ההצלחה הגבוהים ביותר. וכאמור, ההצלחה היא הכל.

ישנן עוד סיבות אחרות, חלקן זוטות וחלקן מהותיות, אבל המסקנה היא אחת ואין איך לחמוק ממנה יותר. צריך שאנשי השמאל, נבחרי הציבור והציבור עצמו ידרשו מהימין להמשיך להעמיד את נתניהו למבחן הבוחר. המוסר אינו שיקול, הדרך אינה משנה. העיקר להפוך את עצמנו שוב לתנועת השלטון, שלטון השמאל. לכשנגיע לעמדות המפתח נוכל להחזיר את השיח על הצדק והמוסר, אבל עד אז בואו נשחק בחוקים החדשים של הפוליטיקה הישראלית. נשחק, ובעיקר ננצח.

אודי פלג הוא פעיל פוליטי וחברתי, סטודנט ויו"ר תא מרצ באוניברסיטה העברית.

א א א
ועוד הערה לסיום:

הפוסט שקראת עכשיו לא במקרה נמצא פה, בשיחה מקומית. צוות האתר משקיע יום-יום המון מחשבה ועבודה קשה כדי להביא לקוראים שלנו מידע שלא נמצא במקומות אחרים, לפרסם תחקירים ייחודיים, להגיב מהר לאירועים חדשותיים מתגלגלים, ולתת במה לקולות מושתקים בחברה ולפועלות ולפעילים למען שלום, שוויון וצדק חברתי.

כבמה שעושה עיתונות עצמאית אנחנו לא נמצאים בכיס של אף בעל הון, ולא של השלטון. הרבה מהכתיבה באתר נעשה בהתנדבות מלאה. ועדיין, העבודה שלנו עולה כסף. זה זמן עריכה, וזה צילום, תרגום, שירותי מחשוב, ייעוץ משפטי ועוד.

אם כל אחת ואחד ממאות אלפי הקוראים שמגיעים לשיחה מקומית כל שנה יתרום ולו תרומה קטנה – נוכל לעמוד על הרגליים באופן עצמאי לגמרי. אם כל אחד יתמוך בנו בתרומה חודשית צנועה – נוכל לצמוח ולהרחיב את הפעילות שלנו פי כמה.

הצטרפו להצלחה שלנו בשיחה מקומית
תרמו לחיזוק העיתונות העצמאית של שיחה מקומית

לחצו כאן

מאז הקיץ, השלטונות החריפו את ההצקות לתושבי אל עראקיב. התושבים במחאה לציון שבע שנים להריסה הראשונה (צילום: אורן זיו, אקטיבסטילס)

תושבי אל עראקיב: המדינה מנסה להתיש אותנו ע"י קנסות

המאבק המשפטי של תושבי הכפר הבדואי הבלתי מוכר, שנהרס 173 פעמים, עולה מאות אלפי שקלים. עכשיו נחלצו פעילים לקמפיין מימון המונים לטובת תושבי הכפר. "זו הבעת סולידריות בסיסית"

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
donate
silencej89sjf