newsletter
השיחה מגיעה אליך
רוצה לקבל את מיטב הסיפורים של שיחה מקומית ישר למייל? הניוזלטר השבועי שלנו הוא התשובה בשבילך.

להשוות את מעמד אירועי הזיכרון של כפר קאסם לאלטלנה

שני אירועי זיכרון התקיימו בימים האחרונים להרוגים מירי חיילים: האחד ממלכתי, השני אירוע מחאה. כל מה שמבדיל ביניהם הוא זהות ההרוגים

מאת:
השאירו תגובה
א א א

כותב אורח: עמיר סגל

ביום חמישי האחרון נערך טקס ממלכתי לחניכת אנדרטה חדשה לנופלי הספינה אלטלנה. בטקס השתתפו ראש הממשלה נתניהו, שרים וחברי כנסת. בשבת האחרונה התקיימו אירועי זיכרון לציון שישים שנים לטבח בכפר קאסם. באירועים השתתפו אלפי אנשים – אך הייצוג הפוליטי נשמר לחברי הכנסת מהרשימה המשותפת ומרצ. מהמחנה הציוני רק זוהיר בהלול ציין את האירוע.

האירוע הראשון הוא אירוע ממלכתי, השני נתפס כאירוע מחאה. הסיבה היחידה להבחנה זו היא זהות ההרוגים באירועים. באלטלנה נהרגו אנשי אצ"ל, בכפר קאסם נהרגו ערבים.

> כך הפכו אנשי מערכת הביטחון למבקרי אמנות אניני טעם

בנימין נתניהו במעמד חנוכת האנדרטה להרוגי אלטלנה מהאצ"ל (חיים צח, לע"מ)

בנימין נתניהו במעמד חנוכת האנדרטה להרוגי אלטלנה מהאצ"ל (חיים צח, לע"מ)

למי שלא מכיר את האירועים, אלטלנה הייתה ספינה שהובאה לישראל על ידי אנשי האצ"ל ביוני 1948, כשעליה 940 עולים ומטען של נשק ותחמושת. התחמושת על הסיפון העלתה את חשדותיהם של ראשי ההגנה והיישוב, בראשם דוד בן גוריון, כי מדובר בניסיון של מנחם בגין לשמר את האצ"ל כמיליציה עצמאית ולא להכפיפה לצה"ל. בגין טען בדיעבד כי מרבית הנשק בכלל יועד לכוחות ההגנה, ורק מיעוטו לכוחות האצ"ל ולא הייתה כל כוונה לפגוע בממלכתיות ובאחדות הצבא הישראלי הצעיר. בהפגזה על הספינה נהרגו 16 לוחמי אצ"ל ושלושה חיילי צה"ל.

הטבח בכפר קאסם התרחש לפני שישים שנים, בשנת 1956, כשעוצר הוטל על כפרים ערביים באזור המשולש בתחילת מלחמת סיני, וניתנה פקודה לירות במפירי העוצר. תושבי הכפרים ששהו בשדות לא ידעו על העוצר. מרבית המפקדים בשטח סרבו לשתף פעולה עם הפקודה ונתנו לתושבים לשוב לבתיהם. המפקד בכפר קאסם יישם את ההוראה באכזריות איומה ותושבים ששבו מיום העבודה נורו למוות. 47 אנשים נהרגו, בהם תשע נשים ו-17 ילדים. עוד 13 נפצעו.

הממשלה ניסתה להסתיר את האירוע בעזרת הצנזורה הצבאית. אך פעולות כמה מחברי הכנסת של מפ"ם מנעו זאת וכחודשיים אחרי האירועים דיבר ראש הממשלה בן גוריון מול מליאת הכנסת ותיאר את האירועים בתור: "מעשה זוועה מחריד הפוגע ביסודות הקדושים ביותר של המוסר האנושי השאוב מתורת ישראל".

> כפר קאסם שלי: אין די בסליחה על הטבח, יש לחדול מהרצח ומהגירוש

הצעדה הבוקר בכפר קאסם לציון 60 שנה לטבח (צילום: דוברות הרשימה המשותפת)

צעדה בכפר קאסם לציון 60 שנה לטבח (צילום: דוברות הרשימה המשותפת)

האירועים בכפר קאסם הם מטרידים יותר, קשים יותר וחמורים בהרבה מאשר הירי על הספינה אלטלנה. בעוד שיש אפשרות להצדיק את הירי על האלטלנה (ומותר לא לקבל את ההצדקות האלה), את הטבח בכפר קאסם אין כל דרך להצדיק. מדובר היה בפקודה איומה, שמי שיישמו אותה חטאו חטא איום.

הניסיון המתמיד לכתוב היסטוריה שמתאימה למחנה פוליטי מסוים הוא שמכתיב את המשקל ההיסטורי הניתן לאירוע האלטלנה, והוא המכתיב את ההתעלמות הממסדית מזיכרון אירועי כפר קאסם. הסיבה היחידה שהאחד הוא אירוע ממלכתי והאחר הוא אירוע "מחאה" הוא זהות ההרוגים.

למעשה, השנה אירועי הזיכרון להרוגי אלטלנה אף משכתבים ומסלפים את ההיסטוריה: באנדרטה החדשה מצוינים רק שישה-עשר הרוגי האצ"ל, ולא שלושת חיילי צה"ל שמתו בקרב. זו בחירה הזויה שמדגימה בצורה מדאיגה את מגמת שכתוב ההיסטוריה, שטעמיה פוליטיים, בעת הזו.

אין לי עניין לבטל את אירוע הזיכרון לנופלי אלטלנה, אך ראוי יהיה אם בשנים הבאות יהיו גם אירועי הזיכרון לטבח בכפר קאסם אירועים ממלכתיים. הדבר יהיה צעד חיובי בפיוס היהודי-ערבי במדינה הזו וצעד חשוב בבנייתה של חברה משותפת במדינת ישראל.

עמיר סגל הוא משורר, מבקר ספרות ומנכ"ל עמותת "עובדים" העוסקת בקידום עובדים ומחפשי עבודה. ירושלמי ונשוי לאניה

> "שמי רנן רז, אני מפלסטין": פרידה מאקטיביסט שמת בדמי ימיו

א א א
ועוד הערה לסיום:

הפוסט שקראת עכשיו לא במקרה נמצא פה, בשיחה מקומית. צוות האתר משקיע יום-יום המון מחשבה ועבודה קשה כדי להביא לקוראים שלנו מידע שלא נמצא במקומות אחרים, לפרסם תחקירים ייחודיים, להגיב מהר לאירועים חדשותיים מתגלגלים, ולתת במה לקולות מושתקים בחברה ולפועלות ולפעילים למען שלום, שוויון וצדק חברתי.

כבמה שעושה עיתונות עצמאית אנחנו לא נמצאים בכיס של אף בעל הון, ולא של השלטון. הרבה מהכתיבה באתר נעשה בהתנדבות מלאה. ועדיין, העבודה שלנו עולה כסף. זה זמן עריכה, וזה צילום, תרגום, שירותי מחשוב, ייעוץ משפטי ועוד.

אם כל אחת ואחד ממאות אלפי הקוראים שמגיעים לשיחה מקומית כל שנה יתרום ולו תרומה קטנה – נוכל לעמוד על הרגליים באופן עצמאי לגמרי. אם כל אחד יתמוך בנו בתרומה חודשית צנועה – נוכל לצמוח ולהרחיב את הפעילות שלנו פי כמה.

הצטרפו להצלחה שלנו בשיחה מקומית
תרמו לחיזוק העיתונות העצמאית של שיחה מקומית

לחצו כאן
זוג צעיר שכל חטאו ביקום הזה הוא האהבה (צילום מסך מתוך "שמלת הכלה)

זוג צעיר שכל חטאו ביקום הזה הוא האהבה (צילום מסך מתוך "שמלת הכלה)

הסרט "שמלת הכלה" הוא שיר הקינה והתקווה של העם הפלסטיני

סרטה התיעודי של מרווה ג'בארה טיבי מתעד את סיפור אהבתם של לובנא מנצרת ועבדאללה מהעיר דורה שליד חברון, אהבה שנלחמת על חייה משני צדי הגבול. זהו שיר הלל לניצחון הרוח על החומר, ועדות לכוחו של העם הפלסטיני לגבור על הניסיונות לפצלו

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
donate
silencej89sjf