newsletter
השיחה מגיעה אליך
רוצה לקבל את מיטב הסיפורים של שיחה מקומית ישר למייל? הניוזלטר השבועי שלנו הוא התשובה בשבילך.

עצומה: לעצור את הרס אום אל-חיראן, לעצור את הטירוף

השרים אריאל וארדן אמנם הבטיחו שיתנצלו על ההתבטאויות השונות לכשיפורסמו מסקנות המחלקה לחקירות שוטרים, אבל על הריסות הבתים הם לא מתנצלים או מצטערים. הכפר עדיין נמצא תחת איום הריסה ממשי. זה הזמן להתגייס כדי לעצור את הטירוף

מאת:
השאירו תגובה
א א א

במהלך השבועות האחרונים הלכה והתבהרה התמונה בנוגע לאירועי ה-18בינואר בכפר אום אל-חיראן, גרסת המשטרה והשלטונות הלכה והתפוררה, וסיפורו של הכפר בכלל ושל יעקוב אבו אלקיעאן ומשפחתו בפרט זכו לחשיפה נרחבת בתקשורת. במהלך אותם שבועות בדיוק, חזרו הרשויות אל הכפר והגישו לתושבים נוספים צווי הריסה ופינוי לבתיהם, צעד נוסף לקראת הריסתו של הכפר כולו, שלא זכה לסיקור כלל.

ביום שני האחרון הוגשה לראש הממשלה, בנימין נתניהו, עצומה חתומה על ידי 85 סופרים וסופרות, נשות ואנשי אקדמיה, ואמנים ואמניות, בדרישה לעצור את התכנית להריסת הכפר. "אנו דורשים לעצור את הריסת הבתים בכפר אום אל-חיראן", נכתב בעצומה, "לבטל לאלתר את התכנית להריסת הכפר וסילוק תושביו, ולשנות את תכנית המתאר ליישוב החדש 'חירן' כך שהכפר יוכל להישאר על מכונו". בין החותמות והחותמים על העצומה הסופרים רונית מטלון, א.ב. יהושע, עמוס עוז וניר ברעם, המשוררים אגי משעול וסלמאן מצאלחה, האמן דוד טרטקובר, ורבות ורבים אחרים.

עצומה זו מצטרפת לעצומה נוספת שקוראת גם היא לראש הממשלה ושריה להכיר בכפר: "אחרי האירועים האחרונים שגבו את חייהם של שני בני אדם, חייבים לעצור ולחשב מסלול מחדש: בנגב יש מקום לכולם, והישובים חירן ואום אל-חיראן יכולים להתקיים זה לצד זה". על עצומה זו חתמו עד כה מעל 1,100 א/נשים.

השרים אריאל וארדן אמנם הבטיחו שיתנצלו על האירועים ועל ההתבטאויות השונות לכשיפורסמו מסקנות המחלקה לחקירות שוטרים, אבל על הריסות הבתים הם ממש לא מתנצלים או מצטערים. הכפר אום אל-חיראן עדיין נמצא תחת איום הריסה ממשי. התכנית להרוס את הכפר עומדת בעינה והעבודות להקמת היישוב חירן על אדמת הכפר נמשכות. ממשלת ישראל עדיין יכולה לעצור את ההריסה ולשנות את תכנית המתאר ליישוב חירן, אבל לא בטוח שיש שם מישהו מספיק אחראי ואמיץ שיעצור את הטירוף הזה. אולי קצת לחץ מהציבור יעזור להם.

לחתימה על העצומה בעברית ובערבית

> הסיפור של אום אל-חיראן: שבע נקודות שחשוב לזכור

להפעיל לחץ ציבורי כדי לעצור את הטירוף. נשים מקוננות ליד ביתו ההרוס של יעקוב מוסא אבו אלקיעאן שנהרג לפנות בוקר ע"י השוטרים. לטענת המשטרה אבו אלקיעאן נורה לאחר שביצע פיגוע דריסה בשוטרים שהגיעו לכפר אך לטענת עדי ראייה רכבו של אלקיעאן פגע בשוטרים רק לאחר שנורה. משפחתו של אלקיעאן נותרה ללא יעקוב וללא בית להתאבל עליו . (פאיז אבו רמלה/אקטיבסטילס)

להפעיל לחץ ציבורי כדי לעצור את הטירוף. נשים מקוננות ליד ביתו ההרוס של יעקוב מוסא אבו אלקיעאן. (פאיז אבו רמלה/אקטיבסטילס)

א א א
ועוד הערה לסיום:

הפוסט שקראת עכשיו לא במקרה נמצא פה, בשיחה מקומית. צוות האתר משקיע יום-יום המון מחשבה ועבודה קשה כדי להביא לקוראים שלנו מידע שלא נמצא במקומות אחרים, לפרסם תחקירים ייחודיים, להגיב מהר לאירועים חדשותיים מתגלגלים, ולתת במה לקולות מושתקים בחברה ולפועלות ולפעילים למען שלום, שוויון וצדק חברתי.

כבמה שעושה עיתונות עצמאית אנחנו לא נמצאים בכיס של אף בעל הון, ולא של השלטון. הרבה מהכתיבה באתר נעשה בהתנדבות מלאה. ועדיין, העבודה שלנו עולה כסף. זה זמן עריכה, וזה צילום, תרגום, שירותי מחשוב, ייעוץ משפטי ועוד.

אם כל אחת ואחד ממאות אלפי הקוראים שמגיעים לשיחה מקומית כל שנה יתרום ולו תרומה קטנה – נוכל לעמוד על הרגליים באופן עצמאי לגמרי. אם כל אחד יתמוך בנו בתרומה חודשית צנועה – נוכל לצמוח ולהרחיב את הפעילות שלנו פי כמה.

הצטרפו להצלחה שלנו בשיחה מקומית
תרמו לחיזוק העיתונות העצמאית של שיחה מקומית

לחצו כאן

מפגינים פלסטינים וישראלים חוסמים ג'יפ צבאי במהלך הפגנה בבילעין ב-2005 (צילום: אורן זיו)

החלטת בנט: ספין בחירות ומודיעין גרוע, ועדיין מסוכנת

ההצהרה של שר הביטחון כי יוציא צווי הרחקה מינהליים נגד אנרכיסטים ישראלים מהגדה המערבית היא גזענית ומנותקת מהמציאות. אך גם אם יתברר שזהו רק עוד ספין שלא יתממש, מדובר בצעד שנועד להשתיק את כל מי שעדיין מעז לפעול נגד השליטה הישראלית בשטחים

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
donate
silencej89sjf