newsletter
השיחה מגיעה אליך
רוצה לקבל את מיטב הסיפורים של שיחה מקומית ישר למייל? הניוזלטר השבועי שלנו הוא התשובה בשבילך.

בתום 150 ימי כליאה: הצבא שחרר את סרבן המצפון אופיר אברבוך‎

מאת:
השאירו תגובה
א א א

בתום תשע תקופות מעצר, ובסך הכל 150 ימי מחבוש, שוחרר היום (חמישי) סרבן המצפון אופיר אברבוך משירות צבאי. אברבוך, בן 18 מהמושב צופית, מגדיר את עצמו כפציפיסט. הוא נדחה מספר פעמים על ידי ועדות מצפון ולאחר שרשויות הצבא לא הכירו בסירובו המצפוני, קיבל פטור באמצעות קצין בריאות הנפש.

היום, לאחר שחרורו, אמר אברבוך: "אחרי מאבק ארוך ומייגע, אני יכול להגיד בלב שלם שמבחינתי סירוב היה הדבר הנכון לעשות. למרות הקשיים שחוויתי לאורך הדרך, אני גאה בהחלטה שלי לעמוד על עקרונותיי. אני קורא לכל נער ונערה הניצבים בפני גיוס לצבא שיתנערו לרגע מכל הדעות הקדומות שאנחנו מחונכים לפיהן, יביטו במצב האלימות באזורנו כמו שהוא  וישאלו את עצמם האם הם מוכנים לקחת אחראיות מוסרית על הדבר הזה".

עוד בנושא

  אברבוך הודיע על סירובו לשרת בצבא מטעמים מצפוניים במרץ השנה, אולם רק לאחר שריצה במצטבר 130 ימים החליט להפוך את סירובו לפומבי. בהצהרת הסירוב שלו כתב: "חשוב לי לחזור ולומר כי בבחירה שלי לסרב אינני מתנער מהאחריות שלי לחייהם, לשלומם ולביטחונם של התושבים במרחב שלנו. ברור לי, כמו לשאר חבריי הסרבנים והסרבניות, כי הסכסוך הישראלי-פלסטיני לא ייפתר מעצמו, במטה קסם, וללא התערבות של איש. למעשה, ההפך הוא הנכון. אנו הסרבנים מבינים היטב כי למען ביטחוננו וביטחון הדורות הבאים, עלינו לחדול משירות מעגל האלימות והדמים שלתוכו נולדנו, ושאותו למדנו לקבל כמובן מאליו. כדי לעצור את האלימות צריך להתחיל מלומר לא: לא לאלימות, לא לשפיכות הדמים, לא למעגל האימה השולט בחיינו. לא להתנערות מאחריות, להעדר מחשבה, ולהליכה צייתנית עם העדר".

  בתחילת השבוע החליטה ועדת אי התאמה לשחרר את סרבנית המצפון נועה גור-גולן מהצבא בשל "התנהגות רעה וחמורה", לאחר שריצתה 98 ימי מחבוש במצטבר. הסרבנית הדס טל שריצתה עד כה 60 ימי מחבוש, ממתינה בימים אלו להמשך הליכים מול רשויות הצבא, ומתכוננת לתקופת כליאה נוספת. שלושת הסרבנים הם פעילים ברשת "מסרבות" התומכת בצעירות וצעירים שבוחרים שלא להתגייס לצבא מטעמי מצפון והתנגדות לכיבוש.

  > הסירחון של קיבוץ בית אלפא בשירות משטרים רודניים

  א א א
  ועוד הערה לסיום:

  הפוסט שקראת עכשיו לא במקרה נמצא פה, בשיחה מקומית. צוות האתר משקיע יום-יום המון מחשבה ועבודה קשה כדי להביא לקוראים שלנו מידע שלא נמצא במקומות אחרים, לפרסם תחקירים ייחודיים, להגיב מהר לאירועים חדשותיים מתגלגלים, ולתת במה לקולות מושתקים בחברה ולפועלות ולפעילים למען שלום, שוויון וצדק חברתי.

  כבמה שעושה עיתונות עצמאית אנחנו לא נמצאים בכיס של אף בעל הון, ולא של השלטון. הרבה מהכתיבה באתר נעשה בהתנדבות מלאה. ועדיין, העבודה שלנו עולה כסף. זה זמן עריכה, וזה צילום, תרגום, שירותי מחשוב, ייעוץ משפטי ועוד.

  אם כל אחת ואחד ממאות אלפי הקוראים שמגיעים לשיחה מקומית כל שנה יתרום ולו תרומה קטנה – נוכל לעמוד על הרגליים באופן עצמאי לגמרי. אם כל אחד יתמוך בנו בתרומה חודשית צנועה – נוכל לצמוח ולהרחיב את הפעילות שלנו פי כמה.

  הצטרפו להצלחה שלנו בשיחה מקומית
  תרמו לחיזוק העיתונות העצמאית של שיחה מקומית

  לחצו כאן
  חיילים ליד הגבול עם עזה, לפני הפלישה לרפיח, ב-8 במאי 2024 (צילום: ג'מאל עוואד / פלאש90)

  חיילים ליד הגבול עם עזה, לפני הפלישה לרפיח, ב-8 במאי 2024 (צילום: ג'מאל עוואד / פלאש90)

  הקלף של חמאס כבר אינו החטופים, אלא המשך הלחימה

  חייהם של החטופים לא היו חשובים מספיק לישראל כדי שתסכים לעסקה הכוללת את סיום המלחמה. בחמאס מבינים את זה, וכנראה שהם מעריכים כעת שהמשך המלחמה מאיים על ישראל יותר מאשר עליהם

  X

  אהבת את הכתבה הזאת?

  כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
  silencej89sjf