newsletter
השיחה מגיעה אליך
רוצה לקבל את מיטב הסיפורים של שיחה מקומית ישר למייל? הניוזלטר השבועי שלנו הוא התשובה בשבילך.

בתו של הנשיא האיראני לשעבר בביקור סולידריות אצל אסירה בהאית

מאת:
השאירו תגובה
א א א

התמונה המרגשת הזו צולמה בעת ביקור שערכה פאיזה האשמי, בתו של הנשיא לשעבר עלי אכבר האשמי רפסנג'ני, בביתה של הפעילה הבהאית פריבא כמאל אבאדי במהלך חופשה בת יומיים מהכלא, לראשונה מזה שמונה שנים.

פאיזה האשמי (האישה מכוסת הראש) היא פעילה פמיניסטית ופעילת זכויות אדם, עיתונאית, ולשעבר אף חברת מג'לס, הפרלמנט האיראני. היא היתה מתומכיו של הנשיא הרפורמיסטי ח'אתמי, ואחרי זיוף תוצאות הבחירות ב-2009 לקחה חלק בגל המחאה שהצית את רחבי איראן, מה שהוביל גם בסופו של דבר למאסרה לחצי שנה ב-2012. שם, בכלא אווין הידוע לשמצה, הכירה את פריבא כמאל אבאדי.

כמאל אבאדי היא פעילה בקהילה הבהאית, אחת הקהילות הנרדפות ביותר ברפובליקה האסלאמית. היא היתה מהמקימות של ארגון "נאמני איראן", ארגון בהאי שכל חבריו נעצרו לפני שמונה שנים ונדונו לתקופות מאסר ארוכות. כמאל אבאדי נידונה לעשרים שנות מאסר, שבסופו של דבר קוצרו לעשר. השבוע יצאה לחופשה ראשונה מאז שנאסרה. בתה הקטנה היתה בת 13 כשהיא הלכה לכלא. בינתיים היא סיימה ללמוד, התחתנה וילדה, כשהאמא יושבת בכלא כל השנים. במהלך החופשה הקצרה היא זכתה לביקורי סולידריות רבים מצד פעילי זכויות אדם מוסלמים, ביניהם עורכת הדין שירין סתודה שישבה תקופה ארוכה בכלא, ובעלה רזא ח'נדאן.

המחנה השמרני באיראן יוצא בביקורת חריפה מאוד על הביקור הזה, עד כדי כך שאביה, הנשיא לשעבר, גינה את הביקור ואמר שהוא היה "לא ראוי". פאיזה עצמה, לעומת זאת, עומדת מאחורי הביקור באומץ. "אין לזה כל קשר למוסלמים, בהאים או דת אחרת. זה עניין זכויות אדם טהור. אני מזכירה שמי שאחראי לחברות שלי עם פריבא הוא הרפובליקה האסלאמית עצמה ששמה את שתינו בכלא. היחס של המשטר אל הבהאים לא רק שאיננו אסלאמי, אלא אנטי-אסלאמי לחלוטין".

> עיתונאית רשות השידור האיראנית נמלטה מהמדינה בעקבות הטרדה מינית

א א א
ועוד הערה לסיום:

הפוסט שקראת עכשיו לא במקרה נמצא פה, בשיחה מקומית. צוות האתר משקיע יום-יום המון מחשבה ועבודה קשה כדי להביא לקוראים שלנו מידע שלא נמצא במקומות אחרים, לפרסם תחקירים ייחודיים, להגיב מהר לאירועים חדשותיים מתגלגלים, ולתת במה לקולות מושתקים בחברה ולפועלות ולפעילים למען שלום, שוויון וצדק חברתי.

כבמה שעושה עיתונות עצמאית אנחנו לא נמצאים בכיס של אף בעל הון, ולא של השלטון. הרבה מהכתיבה באתר נעשה בהתנדבות מלאה. ועדיין, העבודה שלנו עולה כסף. זה זמן עריכה, וזה צילום, תרגום, שירותי מחשוב, ייעוץ משפטי ועוד.

אם כל אחת ואחד ממאות אלפי הקוראים שמגיעים לשיחה מקומית כל שנה יתרום ולו תרומה קטנה – נוכל לעמוד על הרגליים באופן עצמאי לגמרי. אם כל אחד יתמוך בנו בתרומה חודשית צנועה – נוכל לצמוח ולהרחיב את הפעילות שלנו פי כמה.

הצטרפו להצלחה שלנו בשיחה מקומית
תרמו לחיזוק העיתונות העצמאית של שיחה מקומית

לחצו כאן
מאות בני משפחות של הילדים האבודים, ולצידן תומכים רבים, הגיעו לירושלים מרחבי הארץ. הן דורשות הכרה בפשע שנעשה, גילוי האמת וצדק, עשרות רבות של שנים לאחר שנעלמו אחיהן ובניהן. יום המודעות לחטיפת ילדי תימן, מזרח ובלקן. 21 ליוני 2017. (שירז גרינבאום/אקטיבסטילס)

הפרקליטות דרשה לדחות על הסף את התביעה בגלל "התיישנות". הפגנה למען הכרה במשפחות ילדי תימן, המזרח והבלקן (צילום: שירז גרינבאום/אקטיבסטילס)

הפרקליטות הפתיעה: נדון עם האוצר על פיצויים לחטופי תימן

לפי הפרקליטות, מתקיימים דיונים עם החשב הכללי, אבל "לא ניתן לאשר סכומים" בגלל ממשלת המעבר. פעילים במאבק לילדי תימן, המזרח והבלקן: "המשפחות שמעו על המתווה בפעם הראשונה, זה ניסיון נבזי להשיג את אהדת השופטים"

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
donate
silencej89sjf