newsletter
השיחה מגיעה אליך
רוצה לקבל את מיטב הסיפורים של שיחה מקומית ישר למייל? הניוזלטר השבועי שלנו הוא התשובה בשבילך.

מחאה בכנס הנשק: כאן מתחילה המלחמה הבאה

בלחץ אמריקאי רכשה ישראל לאחרונה מטוסי חמקן חדשניים מסוג F35, שישמשו במלחמה הבאה באזור, שתגדיל את ערכם של המטוסים האמריקאים. קבוצת פעילות הגיעו לכנס לכבוד המטוס כדי למחות

מאת:
השאירו תגובה
א א א

באי "כנס האוויר הבינלאומי של ישראל דיפנס ומכון פישר", בחליפות ועניבות, גברים רובם ככולם, לא ציפו לפגוש בקבוצת הפעילות שקיבלו את פניהם הבוקר (ראשון) עם פתיחת הכנס במלון הילטון בתל אביב. הכנס השנה עוסק ברכש החדש והניסיוני של חיל האוויר המכונה "אדיר!", הלא הוא מטוס החמקן F35. "מטוס מתקדם המהווה מכונת מלחמה בפני עצמה ובנוסף בעל פוטנציאל לשמש כמושך מבחינה תפיסתית וטכנולוגית", כך על פי מארגני הכנס.

הפעילות פרשו במקום שלטים בעברית ובאנגלית עליהם נכתב "המלחמה הבאה מתחילה כאן". מספר מאבטחים במלון ניגשו לקבוצה ובמקום גם הגיעה במשטרה, אך המחאה הקטנה הסתיימה ללא עימותים. מארגנות המחאה הן פעילות "קואליצית נשים לשלום", אשר מפעילה את פרוקיט "חמושים", שעוסק בחקר של התעשיות הביטחוניות בישראל ושל קשרי ההון-שלטון-בטחון הנרקמים סביבן.

> כשהמוות נראה כמו המוצא היחיד: עלייה חדה בהתאבדויות בעזה

מחאה בהילטון בכנס לכבוד מטוס ה-F35 החדש (אורן זיו / אקטיבסטילס)

מחאה בהילטון בכנס לכבוד מטוס ה-F35 החדש (אורן זיו / אקטיבסטילס)

ישראל רכשה לאחרונה 33 חמקנים מסוג F35 מחברת לוקהיד מרטין בעלות של מעל ל-120 מליון דולר למטוס, מכספי הסיוע הצבאי האמריקאי. הרכישה התבצעה לאחר לחץ אמריקאי כבד לרכוש את המטוסים, שלמעשה עדיין נמצאים תחת פיתוח. העיסקה היא דוגמא מובהקת לאופן שבו שבו שיתוף פעולה בין התעשיות הבטחוניות הישראליות והאמריקאיות עושה שימוש במצב הבטחוני בארץ כדי לבצע ניסויים מעשיים שך ציוד נשק מתקדם.

ישראל היא אחת מיצואניות הנשק הגדולות בעולם, והסכסוך המתמשך שהיא מנהלת עם שכניה מהווה כר פורה לניסויים ופיתוחים של אמצעי לחימה שונים. ברגע שכלי מלחמה נכנס לשימוש על ידי הצבא הישראלי ומוכח בקרב, ערכו בשוק העולמי עולה.

מטרתו של הכנס שנערך היום בהילטון, כך על פי המארגנים, היא לחבר בין בכירי התעשיות הבטחוניות לבין חוקרים, מפתחים, מנהלי פרויקטים ואנשים מהתחום מהארץ ומהעולם. כסף וכוח מתחברים לעוד כסף וכוח ונשארים במעגל גברי סגור שהכניסה היחידה אליו עוברת דרך היחידה הצבאית. מי קובע בכלל שמה שמדינת ישראל צריכה עכשיו הן 33 מכונות מלחמה מעופפות וקטלניות בעלות של 2.75 מליארד דולר?

טניה רובינשטיין, רכזת פרויקט "חמושים" מסרה: "אנחנו כאן כדי לחשוף את העובדה שמתכנסים כאן גנרלים ומקבלי החלטות יחד עם אנשי עסקים כדי להזניק את הספירה לאחור למלחמה הבאה. זו תהיה מלחמה שבה יעשה שימוש במטוס החמקן החדש, שסימולטור שלו נמצא כאן בכנס שנערך במלון, מה שיעודד בתורו את המכירה של החמקן ברחבי העולם, אחרי שיבסס את המוניטין שלו על דמם של קורבנות המלחמה שתבוא".

> מחאת המנופאים: רוצים גם להתפרנס וגם לחזור הביתה בשלום

מחאה בהילטון בכנס לכבוד מטוס ה-F35 החדש (אורן זיו / אקטיבסטילס)

מחאה בהילטון בכנס לכבוד מטוס ה-F35 החדש (אורן זיו / אקטיבסטילס)

מחאה בהילטון בכנס לכבוד מטוס ה-F35 החדש (אורן זיו / אקטיבסטילס)

מחאה בהילטון בכנס לכבוד מטוס ה-F35 החדש (אורן זיו / אקטיבסטילס)

א א א
ועוד הערה לסיום:

הפוסט שקראת עכשיו לא במקרה נמצא פה, בשיחה מקומית. צוות האתר משקיע יום-יום המון מחשבה ועבודה קשה כדי להביא לקוראים שלנו מידע שלא נמצא במקומות אחרים, לפרסם תחקירים ייחודיים, להגיב מהר לאירועים חדשותיים מתגלגלים, ולתת במה לקולות מושתקים בחברה ולפועלות ולפעילים למען שלום, שוויון וצדק חברתי.

כבמה שעושה עיתונות עצמאית אנחנו לא נמצאים בכיס של אף בעל הון, ולא של השלטון. הרבה מהכתיבה באתר נעשה בהתנדבות מלאה. ועדיין, העבודה שלנו עולה כסף. זה זמן עריכה, וזה צילום, תרגום, שירותי מחשוב, ייעוץ משפטי ועוד.

אם כל אחת ואחד ממאות אלפי הקוראים שמגיעים לשיחה מקומית כל שנה יתרום ולו תרומה קטנה – נוכל לעמוד על הרגליים באופן עצמאי לגמרי. אם כל אחד יתמוך בנו בתרומה חודשית צנועה – נוכל לצמוח ולהרחיב את הפעילות שלנו פי כמה.

הצטרפו להצלחה שלנו בשיחה מקומית
תרמו לחיזוק העיתונות העצמאית של שיחה מקומית

לחצו כאן
משבר האקלים, אילוסטרציה (צילום: pikist)

משבר האקלים, אילוסטרציה (צילום: pikist)

אין תשובה אחת למשבר האקלים. זה לא אומר שהכל אבוד

תשומת הלב הציבורית כמעט לא מופנית כיום למשבר שמעמיד את העתיד של כולנו בסימן שאלה, אך אנחנו נכנסים לתקופה קריטית לשינוי המגמה, ואסור להרפות מהנושא. על אף הביקורת, גם משמאל, על ה"גרין ניו דיל", נראה שהתפיסה הזאת יכולה בהחלט לקדם אותנו לפתרונות ממשיים

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
donate
silencej89sjf