המנהל האזרחי החרים בתים בכפר באזור E1

באיחוד האירופי שוקלים לדרוש מישראל בעתיד פיצוי כספי במקרים של הריסת בתים שנתרמו על ידי האיחוד, כמו אלה שהוחרמו בג'בל אל-באבא שבאזור ירושלים. משפחות נותרו ללא קורת גג

מאת:
השאירו תגובה
א א א

מאת: מוריאל רוטמן;  צילומים: אורן זיו / אקטיבסטילס

מקבץ של בתים ומבני פח מרכיב את הכפר הבדואי ג'בל אל-באבא, שנמצא בקצהו של כביש מתפתל מאחורי שכונת אל עזרייה שממזרח לירושלים. זהו מקום מגוריהן של כארבעים משפחות, בני שבט הג'יהלין, אשר ממוקם בלב האזור המכונה E1 ומחבר בין ירושלים להתנחלות מעלה אדומים.

הכפר ג'בל אל באבא (אורן זיו / אקטיבסטילס)

הכפר ג'בל אל באבא (אורן זיו / אקטיבסטילס)

ביום רביעי האחרון הגיעו כוחות צבא ומנהל אזרחי לכפר והחרימו שלושה בתים, שנתרמו לתושבים על ידי הנציבות האירופית. הבתים הם למעשה קרוונים טרומיים שנתרמו על ידי האגף לסיוע הומניטרי באיחוד האירופי למשפחות חסרות בית בזמן סופת השלג הקשה בדצמבר האחרון.

הכוחות הגיעו בבוקרו של אותו יום והציגו בפני התושבים 18 צווי הריסה, בטענה שהמבנים אינם חוקיים. "אחר הצהריים הם חזרו ולקחו את הבתים שלנו איתם", אומר חסן, אחיו של אחד מבעלי הבתים (בעל הבית היה באותו הזמן בעבודה במקום שנקרא למרבה האירוניה "עולם הבית"). משלושת המבנים המוחרמים נותרה בשלמותה רק מסגרת של חלון אחד.

מעלה אדומים נשקפת מבעד לחלון היחיד שנותר מהבתים שהוחרמו. ג'בל אל באבא  (אורן זיו / אקטיבסטילס)

מעלה אדומים נשקפת מבעד לחלון היחיד שנותר מהבתים שהוחרמו. ג'בל אל באבא (אורן זיו / אקטיבסטילס)

בנוסף לשלושת הבתים שהוחרמו חולקו 15 צווי הריסה לבתים נוספים בג'בל אל-באבא. כששאלתי את חסן למה נבחרו דווקא הבתים האלה, הוא הצביע על הדגל הכחול הקטן עם שניים עשר הכוכבים של האיחוד האירופי, דגל שמעטר את צדו האחורי של אחד הבתים שעדיין עומדים.

אתר חדשות האיחוד האירופי EuroActiv  דיווח לאחר ההריסה כי על פי מקור בכיר בבריסל הועלתה בדיונים פנימיים הצעה לדרוש מישראל בעתיד פיצוי כספי במקרים של הריסת בתים שנתרמו על ידי האיחוד. על פי האתר במהלך שנת 2012 ישראל הרסה בשטחי סי בגדה המערבית ובאזור ירושלים כ-79 מבנים שנתרמו על ידי האיחוד האירופי, ו-54 מבנים נוספים נהרסו בחצי הראשון של שנת 2013. הנציבות האירופית טוענת כי בין השנים 2001 ל-2011 הרס המנהל האזרחי פרויקטים לפיתוח בשווי של 49.14 מיליון יורו בשטחי הרשות הפלסטינית, 29.37 מהם מומנו על ידי האיחוד האירופי או מדינות החברות בו.

אחד מהמבנים הנוספים שנתרמו ע"י הנציבות האירופית. גם על מבנה זה יש צו הריסה. (אורן זיו / אקטיבסטילס)

אחד מהמבנים הנוספים שנתרמו ע"י הנציבות האירופית. גם על מבנה זה יש צו הריסה. (אורן זיו / אקטיבסטילס)

למרות שעל פי החוק הבינלאומי זוהי חובתה ואחריותה של המדינה הכובשת לדאוג לצרכים הבסיסיים של האוכלוסייה החיה תחת כיבוש צבאי מתמשך, ישראל מותירה קהילות כמו זו החיה בג'בל אל באבא בעוני מחפיר, ולא בגלל שג'בל אל באבא נעלמת מעיני הרשויות. על פי תושבי המקום איתם שוחחתי, כוחות ישראלים מגיעים לכפר בכל שבוע, ולפעמים גם פעמיים בשבוע. הם מגיעים כדי לצלם את המקום, לבצע מדידות, ובשבוע האחרון הם התחילו לקחת את הבתים.

א א א
ועוד הערה לסיום:

הפוסט שקראת עכשיו לא במקרה נמצא פה, בשיחה מקומית. צוות האתר משקיע יום-יום המון מחשבה ועבודה קשה כדי להביא לקוראים שלנו מידע שלא נמצא במקומות אחרים, לפרסם תחקירים ייחודיים, להגיב מהר לאירועים חדשותיים מתגלגלים, ולתת במה לקולות מושתקים בחברה ולפועלות ולפעילים למען שלום, שוויון וצדק חברתי.

כבמה שעושה עיתונות עצמאית אנחנו לא נמצאים בכיס של אף בעל הון, ולא של השלטון. הרבה מהכתיבה באתר נעשה בהתנדבות מלאה. ועדיין, העבודה שלנו עולה כסף. זה זמן עריכה, וזה צילום, תרגום, שירותי מחשוב, ייעוץ משפטי ועוד.

אם כל אחת ואחד ממאות אלפי הקוראים שמגיעים לשיחה מקומית כל שנה יתרום ולו תרומה קטנה – נוכל לעמוד על הרגליים באופן עצמאי לגמרי. אם כל אחד יתמוך בנו בתרומה חודשית צנועה – נוכל לצמוח ולהרחיב את הפעילות שלנו פי כמה.

הצטרפו להצלחה שלנו בשיחה מקומית
תרמו לחיזוק העיתונות העצמאית של שיחה מקומית

לחצו כאן

נלחם כל חייו נגד גזענות על כל סוגיה, ועכשיו מדביקים לו תווית של אנטישמי. ג'רמי קורבין, מנהיג הלייבור (צילום: Party of European Socialists)

קורבין לא אנטישמי. הוא על הכוונת כי הוא רוצה להציל את העולם

פריבילגים, איסלמופובים ואפילו אנטשימים מקדמים במרץ את הטענה שקורבין אנטישמי. אך מה שמפחיד אותם באמת זה שלראשונה זה שנים, מוצגת אלטרנטיבה למשטר ההרס הניאו-ליברלי. לכן צריך לקוות שקורבין ינצח ביום חמישי

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
שיחה מקומית תלויה בך. תרמו עכשיו
תרמו עכשיו
silencej89sjf