מאות מפגינים ציינו 13 שנות מאבק נגד הגדר בכפר בלעין

תושבי הכפר, ביחד עם פלסטינים, ישראלים ופעילים בינלאומיים, המפגינים מדי שישי מאז 2005, ציינו היום 13 שנות מאבק. ההפגנה הסתיימה בארבעה פצועים ובעצור אחד

מאת:

דיווח וצילום: אורן זיו והיידי מוטולה/ אקטיבסטילס

כ-500 מפגינים הפגינו היום (ו') לציון יום השנה ה-13 למאבק נגד הגדר בכפר. המפגינים – פלסטינים, ישראלים ופעילי סולידריות בינלאומיים – צעדו אל הגדר ואז החל ירי גז מדמיע מסיבי לעברם ובמקום התפתח מאבק עם כמה שוטרי משמר הגבול. כתוצאה מכך, נפצעו כמה פעילים משאיפת גז ופעיל בינלאומי נעצר באלימות.

המפגינים, חלקם לבושים כדמויות מהסרט "אוואטר" או כילידים אמריקאיים, צעדו אל עבר החומה ביחד עם טרקטור עליו היה מיצג גדול עם הספרה "13", עליו היו תמונות מההיסטוריה של המאבק הארוך. עם הגיעם של אלו אל הגדר, שנראתה מהצד הפלסטיני כאילו זו פנויה, החלו מספר פעילים לנסות לטפס עליה. מהר מאוד הגיעו שוטרי משמר הגבול והחלו לירות גז, גם בכינון ישיר, אל עבר המפגינים. כ-4 מפגינים נפצעו, מהם עיתונאי כתוצאה מירי בכינון ישיר.

ההפגנות בבלעין מתקיימות כל יום שישי מאז 2005, ובהן צועדים המפגינים לאחר התפילה השבועית ממרכז הכפר אל עבר חומת ההפרדה, שנבנתה על אדמות בלעין.

> מאות צעירים וצעירות הפגינו בשכם למען מאבק בלתי אלים ושלום

מאות מפגינים בהפגנה לציון היום השנה ה-13 למחאה נגד הגד בבלעין (אקטיבסטילס)

מפגין נעצר. הפגנה לציון היום השנה ה-13 למחאה נגד הגד בבלעין (אקטיבסטילס)

צפו במעצרו של המפגין:

רקע: מחאה נגד גדר לא חוקית

תושבי בלעין נאבקים כבר 13 שנים נגד הגדר והחומה שישראל בנתה על אדמתם. בתחילה גזלה הגדר מהתושבים כ-1,950 דונם של אדמות חקלאיות, אך לימים – בעקבות המאבק והחלטת בג"ץ – הוזזה כך ש-600 דונם הוחזרו לכפר, והיתר נותרו מצדה השני של הגדר, ליד התנחלות מודיעין עלית. לאורך השנים התקיימו מאות הפגנות עממיות בכפר, כמאבק עממי ובלתי מזוין, שמאורגן על ידי תושבי הכפר בתמיכה של ישראלים ובינלאומיים.

שני תושבים נהרגו מידי חיילים לאורך השנים בהפגנות לא אלימות, רבים מאוד נפצעו מירי ונעצרו ונכלאו לתקופות ארוכות. חייל אחד איבד את עינו מזריקות אבנים ב-2005. 13 שנות מאבק נגד הגדר בכפר בלעין הביאו גם למאות מעצרים של מפגינים.

בית הדין הבינלאומי בהאג קבע שגדר ההפרדה היא בלתי חוקית לפי החוק הבינלאומי, וזאת מכיוון שלא נבנתה על הגבול של מדינת ישראל, אלא בתוך השטח הפלסטיני של הגדה המערבית.

מפגין הלבוש כדמות מ"אוואטאר". הפגנה לציון היום השנה ה-13 למחאה נגד הגד בבלעין (אורן זיו/ אקטיבסטילס)

מפגין הלבוש כדמות מ"אוואטאר". הפגנה לציון היום השנה ה-13 למחאה נגד הגדר בבלעין (אקטיבסטילס)

(אורן זיו/ אקטיבסטילס)

מפגינים מנסים לפתוח אטת השער בגדר. הפגנה לציון היום השנה ה-13 למחאה נגד הגדר בבלעין (אקטיבסטילס)

ירי גז. ההפגנה לציון 13 שנה למאבק בבלעין

ירי גז. הפגנה לציון 13 שנה למאבק בבלעין (אקטיבסטילס)

מפגינה הלבושה כילידה אמריקאית. הפגנה לציון היום השנה ה-13 למחאה נגד הגדר בבלעין (אקטיבסטילס)

מפגינה הלבושה כילידה אמריקאית. הפגנה לציון היום השנה ה-13 למחאה נגד הגדר בבלעין (אקטיבסטילס)

> מומחים מטעם האו"ם קוראים לעצור את גירוש מבקשי המקלט

ועוד משהו קטן...

אנחנו ממש שמחים שקראת את הפוסט הזה, ומקווים שמצאת בו עניין. הצוות של שיחה מקומית משקיע מאמצים משמעותיים כדי להביא לקוראות ולקוראים שלנו חדשות, תחקירים, פרשנויות וטורי דעה מגוונים, והכל מתוך מחויבות להתנגדות לכיבוש ולקידום שלום, שוויון וצדק חברתי.

קשה למצוא דברים כמו הפוסט הזה בכלי תקשורת אחרים בארץ, והסיבה שהוא נמצא פה היא שהעיתונות שלנו בשיחה מקומית היא עצמאית וחופשית. אנחנו לא תלויים באף בעל הון, לא במפרסמים ולא בחומות תשלום.

ועדיין, העבודה הרבה שמושקעת בכל פוסט כזה – מתשלום לכותבים, דרך עבודת העורכות והצלמים ועד התשלום לייעוץ משפטי או לשרתים שעליהם יושב האתר – עולה כסף. הדרך הכי טובה להבטיח את היציבות והעצמאות שלנו היא התמיכה של קהילת הקוראות והקוראים באמצעות חברות בשיחה מקומית. ובזה יש לך מקום חשוב.

זה הזמן להיות חברות בשיחה מקומית

לתמיכה – לחצו כאן

הדחפורים הרסו משתלה, מגרש למכירת מכוניות ומספרה במקום, שייח' ג'ראח, ב-17 בינואר 2022 (צילום: אורן זיו)

לא היה שום צורך להרוס את בית משפחת סאלחייה

צביעת שטחים לצורכי ציבור, ללא התחשבות במצב הקיים וללא שיתוף התושבים, היא פרקטיקה מקובלת במזרח ירושלים. למרות זאת, המקרה של משפחת סאלחייה היה חריג: במקרים דומים אחרים עיריית ירושלים השתמשה בשטחים הפנויים בלי לגעת בבתי המגורים

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
donate
silencej89sjf