newsletter
השיחה מגיעה אליך
רוצה לקבל את מיטב הסיפורים של שיחה מקומית ישר למייל? הניוזלטר השבועי שלנו הוא התשובה בשבילך.

מאות מפגינים ציינו 13 שנות מאבק נגד הגדר בכפר בלעין

תושבי הכפר, ביחד עם פלסטינים, ישראלים ופעילים בינלאומיים, המפגינים מדי שישי מאז 2005, ציינו היום 13 שנות מאבק. ההפגנה הסתיימה בארבעה פצועים ובעצור אחד

מאת:
השאירו תגובה
א א א

דיווח וצילום: אורן זיו והיידי מוטולה/ אקטיבסטילס

כ-500 מפגינים הפגינו היום (ו') לציון יום השנה ה-13 למאבק נגד הגדר בכפר. המפגינים – פלסטינים, ישראלים ופעילי סולידריות בינלאומיים – צעדו אל הגדר ואז החל ירי גז מדמיע מסיבי לעברם ובמקום התפתח מאבק עם כמה שוטרי משמר הגבול. כתוצאה מכך, נפצעו כמה פעילים משאיפת גז ופעיל בינלאומי נעצר באלימות.

המפגינים, חלקם לבושים כדמויות מהסרט "אוואטר" או כילידים אמריקאיים, צעדו אל עבר החומה ביחד עם טרקטור עליו היה מיצג גדול עם הספרה "13", עליו היו תמונות מההיסטוריה של המאבק הארוך. עם הגיעם של אלו אל הגדר, שנראתה מהצד הפלסטיני כאילו זו פנויה, החלו מספר פעילים לנסות לטפס עליה. מהר מאוד הגיעו שוטרי משמר הגבול והחלו לירות גז, גם בכינון ישיר, אל עבר המפגינים. כ-4 מפגינים נפצעו, מהם עיתונאי כתוצאה מירי בכינון ישיר.

ההפגנות בבלעין מתקיימות כל יום שישי מאז 2005, ובהן צועדים המפגינים לאחר התפילה השבועית ממרכז הכפר אל עבר חומת ההפרדה, שנבנתה על אדמות בלעין.

> מאות צעירים וצעירות הפגינו בשכם למען מאבק בלתי אלים ושלום

מאות מפגינים בהפגנה לציון היום השנה ה-13 למחאה נגד הגד בבלעין (אקטיבסטילס)

מפגין נעצר. הפגנה לציון היום השנה ה-13 למחאה נגד הגד בבלעין (אקטיבסטילס)

צפו במעצרו של המפגין:

רקע: מחאה נגד גדר לא חוקית

תושבי בלעין נאבקים כבר 13 שנים נגד הגדר והחומה שישראל בנתה על אדמתם. בתחילה גזלה הגדר מהתושבים כ-1,950 דונם של אדמות חקלאיות, אך לימים – בעקבות המאבק והחלטת בג"ץ – הוזזה כך ש-600 דונם הוחזרו לכפר, והיתר נותרו מצדה השני של הגדר, ליד התנחלות מודיעין עלית. לאורך השנים התקיימו מאות הפגנות עממיות בכפר, כמאבק עממי ובלתי מזוין, שמאורגן על ידי תושבי הכפר בתמיכה של ישראלים ובינלאומיים.

שני תושבים נהרגו מידי חיילים לאורך השנים בהפגנות לא אלימות, רבים מאוד נפצעו מירי ונעצרו ונכלאו לתקופות ארוכות. חייל אחד איבד את עינו מזריקות אבנים ב-2005. 13 שנות מאבק נגד הגדר בכפר בלעין הביאו גם למאות מעצרים של מפגינים.

בית הדין הבינלאומי בהאג קבע שגדר ההפרדה היא בלתי חוקית לפי החוק הבינלאומי, וזאת מכיוון שלא נבנתה על הגבול של מדינת ישראל, אלא בתוך השטח הפלסטיני של הגדה המערבית.

מפגין הלבוש כדמות מ"אוואטאר". הפגנה לציון היום השנה ה-13 למחאה נגד הגד בבלעין (אורן זיו/ אקטיבסטילס)

מפגין הלבוש כדמות מ"אוואטאר". הפגנה לציון היום השנה ה-13 למחאה נגד הגדר בבלעין (אקטיבסטילס)

(אורן זיו/ אקטיבסטילס)

מפגינים מנסים לפתוח אטת השער בגדר. הפגנה לציון היום השנה ה-13 למחאה נגד הגדר בבלעין (אקטיבסטילס)

ירי גז. ההפגנה לציון 13 שנה למאבק בבלעין

ירי גז. הפגנה לציון 13 שנה למאבק בבלעין (אקטיבסטילס)

מפגינה הלבושה כילידה אמריקאית. הפגנה לציון היום השנה ה-13 למחאה נגד הגדר בבלעין (אקטיבסטילס)

מפגינה הלבושה כילידה אמריקאית. הפגנה לציון היום השנה ה-13 למחאה נגד הגדר בבלעין (אקטיבסטילס)

> מומחים מטעם האו"ם קוראים לעצור את גירוש מבקשי המקלט

א א א
ועוד הערה לסיום:

הפוסט שקראת עכשיו לא במקרה נמצא פה, בשיחה מקומית. צוות האתר משקיע יום-יום המון מחשבה ועבודה קשה כדי להביא לקוראים שלנו מידע שלא נמצא במקומות אחרים, לפרסם תחקירים ייחודיים, להגיב מהר לאירועים חדשותיים מתגלגלים, ולתת במה לקולות מושתקים בחברה ולפועלות ולפעילים למען שלום, שוויון וצדק חברתי.

כבמה שעושה עיתונות עצמאית אנחנו לא נמצאים בכיס של אף בעל הון, ולא של השלטון. הרבה מהכתיבה באתר נעשה בהתנדבות מלאה. ועדיין, העבודה שלנו עולה כסף. זה זמן עריכה, וזה צילום, תרגום, שירותי מחשוב, ייעוץ משפטי ועוד.

אם כל אחת ואחד ממאות אלפי הקוראים שמגיעים לשיחה מקומית כל שנה יתרום ולו תרומה קטנה – נוכל לעמוד על הרגליים באופן עצמאי לגמרי. אם כל אחד יתמוך בנו בתרומה חודשית צנועה – נוכל לצמוח ולהרחיב את הפעילות שלנו פי כמה.

הצטרפו להצלחה שלנו בשיחה מקומית
תרמו לחיזוק העיתונות העצמאית של שיחה מקומית

לחצו כאן
משרד החינוך משלה את עצמו שהוא מחנך לחשיבה ביקורתית. שר החינוך רפי פרץ (צילום: רועי אלימה / פלאש 90)

משרד החינוך משלה את עצמו שהוא מחנך לחשיבה ביקורתית. שר החינוך רפי פרץ (צילום: רועי אלימה / פלאש 90)

כששר החינוך פועל בניגוד לחוק שעליו הוא מופקד

לפני שבוע ירה שוטר בראשו של מאלק עיסא בן התשע, בשעה שחזר מבית הספר לביתו. אם היה בישראל חינוך לחשיבה ביקורתית, הארץ הייתה רועשת. אבל כשבראש משרד החינוך עומד שר שמחבק גזענים, חשיבה ביקורתית נראית רחוקה מאוד

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
donate
silencej89sjf