newsletter
השיחה מגיעה אליך
רוצה לקבל את מיטב הסיפורים של שיחה מקומית ישר למייל? הניוזלטר השבועי שלנו הוא התשובה בשבילך.

תושבי "עוטף תחנה מרכזית" מבקשים פתרונות חדשים מהממשלה

סוכת ההידברות של תושבי דרום תל אביב הוותיקים היתה אירוע יוצא דופן, שמחזיר למוקד את מי שהוויכוח הפוליטי נערך בדרך כלל מעל לראשם

מאת:
השאירו תגובה
א א א

קבוצת פעילים מקרב תושבי דרום תל אביב הוותיקים הקימה היום (שני) "סוכת הידברות" בנושא השכונות ומבקשי המקלט, בפינת הרחובות הר ציון ולווינסקי, בין התחנה המרכזית החדשה לישנה. קפצתי להתרשם: היה מעניין מאוד, והצטערתי כשהייתי צריך ללכת אחרי שעה וחצי.

התושבים הזמינו "אנשי ציבור, אנשי תקשורת, פעילים, תומכים, מתנגדים", וכאלו באמת הגיעו. אני ראיתי שם כמה מתושבי השכונות, שני חברי מועצת תל אביב – מיקי גיצין ושלי דביר – שתי נציגות מארגון הסיוע לפליטים, וגם כמה מבקשי מקלט. היו ויכוחים, גם בטונים גבוהים, אבל היתה גם תחושה של שיחה קצת פחות פופוליסטית ממה שמשתקף בתקשורת וברשתות החברתיות.

שאלתי את שפי פז, אחת המארגנות, למה היא לא הקימה את הסוכה מול העירייה או בירושלים, והיא אמרה שחשוב לעשות דברים בשכונה – שמקומיים יקבלו הזדמנות לדבר ושאנשים מבחוץ יגיעו לראות ולפגוש במו עיניהם. אם עד מושב הכנסת הבא לא יחול שיפור, התושבים חושבים גם להקים מאהל מחאה מול הכנסת. המסר העיקרי של פז ושותפותיה (אני פגשתי בעיקר נשים) הוא שפתרון סוגיית מבקשי המקלט לא יכול להתרחש בשכונות הדרום, ושתפקיד המדינה הוא למצוא פיתרון חוקי והגיוני (את עמדתי האישית בנושא כתבתי באחרונה כאן וכאן).

בזמן האחרון יש לי הרגשה שמשהו משתנה בדיון המקומי בנוגע לשכונות הדרום. זה קשור גם לבג"צ, שמצד אחד הבהיר שכליאת מבקשי המקלט אינה יכולה להיות הפיתרון – ובאותו הזמן גם החזיר בפסיקה הזו את מצוקת התושבים הוותיקים לתשומת הלב הציבורית. ואולי ההתפתחות הכי חשובה היא ההתארגנויות הפוליטיות של הקבוצות המעורבות, כמו קבוצת "עוטף תחנה מרכזית" שארגנה את הסוכה, וגם מחאת הפליטים לפני כמה חודשים. שום גורם חיצוני לא יוכל לשמש לכך תחליף.

הבעיה היא שהממשלה עדיין לא מוכנה לנסות שום רעיון חוץ מהכליאה. גם עכשיו, החשש שלי הוא שהממשלה בכלל מתעניינת בקרב עם בג"צ הרבה יותר מבסוגיית מבקשי המקלט עצמה, ובקרוב היא תעלה גירסה נוספת לחוק המסתננים ותודיע שזה הפיתרון היחיד, כי שם מצויים הרווחים הפוליטיים. עד אז, אפשר לקוות שמאירועים כמו סוכת ההידברות תתחיל דרך חדשה – ובסוף אולי גם בירושלים יקשיבו.

סוכת ההידברות של קבוצת "עוטף תחנה מרכזית", 13.10.2014 (צילום: נועם שיזף)

סוכת ההידברות של קבוצת "עוטף תחנה מרכזית", 13.10.2014 (צילום: נועם שיזף)

סוכת ההידברות של קבוצת "עוטף תחנה מרכזית", 13.10.2014 (צילום: נועם שיזף)

סוכת ההידברות של קבוצת "עוטף תחנה מרכזית", 13.10.2014 (צילום: נועם שיזף)

א א א
ועוד הערה לסיום:

הפוסט שקראת עכשיו לא במקרה נמצא פה, בשיחה מקומית. צוות האתר משקיע יום-יום המון מחשבה ועבודה קשה כדי להביא לקוראים שלנו מידע שלא נמצא במקומות אחרים, לפרסם תחקירים ייחודיים, להגיב מהר לאירועים חדשותיים מתגלגלים, ולתת במה לקולות מושתקים בחברה ולפועלות ולפעילים למען שלום, שוויון וצדק חברתי.

כבמה שעושה עיתונות עצמאית אנחנו לא נמצאים בכיס של אף בעל הון, ולא של השלטון. הרבה מהכתיבה באתר נעשה בהתנדבות מלאה. ועדיין, העבודה שלנו עולה כסף. זה זמן עריכה, וזה צילום, תרגום, שירותי מחשוב, ייעוץ משפטי ועוד.

אם כל אחת ואחד ממאות אלפי הקוראים שמגיעים לשיחה מקומית כל שנה יתרום ולו תרומה קטנה – נוכל לעמוד על הרגליים באופן עצמאי לגמרי. אם כל אחד יתמוך בנו בתרומה חודשית צנועה – נוכל לצמוח ולהרחיב את הפעילות שלנו פי כמה.

הצטרפו להצלחה שלנו בשיחה מקומית
תרמו לחיזוק העיתונות העצמאית של שיחה מקומית

לחצו כאן
הנהלת אל על רוצה לפטר כ-1,000 מתוך 6,000 העובדים. הפגנה של עובדי אל על נגד הקיצוצים (צילום: אוליביה פיטוסי / פלאש 90)

הנהלת אל על רוצה לפטר כ-1,000 מתוך 6,000 העובדים. הפגנה של עובדי אל על נגד הקיצוצים (צילום: אוליביה פיטוסי / פלאש 90)

הוועד באל על: ההסתדרות מעדיפה את הטייסים עלינו

לפני עשור, ההסתדרות נלחמה נגד ניסיון של הטייסים באל על להקים ועד נפרד. עכשיו, כך נראה, היא עומדת לצדם ואף הדיחה את ראשי הוועד הכללי שמחו נגד ניהול מו"מ נפרד עם הטייסים. ההסתדרות: הוועד השתולל ועבר את הקווים האדומים

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
donate
silencej89sjf