newsletter
השיחה מגיעה אליך
רוצה לקבל את מיטב הסיפורים של שיחה מקומית ישר למייל? הניוזלטר השבועי שלנו הוא התשובה בשבילך.

מסע וירטואלי בשכם, העיר בה הזמן עצר מלכת בעידן לא נודע

בין רחוב גרנדה לכנסיית פיליפ הקדוש, בין הצנון והחסה בעיר העתיקה לבין שוק הזהב ברחוב צלאח א-דין, אפשר להתקדם על מפת העיר שחיה בעבר ובהווה במקביל. ללכת את פלסטין, חלק שנים עשר

תרגום:

לכל עיר מרכז עתיק עם טעם מיוחד משלו, ניחוח אופייני, ואופי עצמאי. בשכם עצר הזמן מלכת בעידן לא נודע, עידן עתיק, שאינו דומה לאף עידן אחר. הניחוח המיוחד של העיר העתיקה של שכם מעלה זכרונות.

לדברי כמה היסטוריונים נוסדה העיר העתיקה של שכם בשנת 3600 לפניה"ס. העיר נשלטה בידי אימפריות ושליטים שונים, ועברו בה נוסעים לאורך הדורות. שכם נשלטה על ידי פרעונים, פרסים, יוונים, רומאים, ביזנטים, שומרים, מוסלמים, צלבנים, איובים, ממלוכים ועותמאנים. במאה העשרים בלבד שלטו בשכם העותמאנים, הבריטים, הירדנים, הישראלים ולבסוף שלטון עצמי פלסטיני.

אני מסתובב בעיר העתיקה וחש כאילו אני בעידן קדום. אני לא חושב שתושבי עיר עתיקה זו השתנו כפי שהתחלפו שליטיה וכובשיה. עיר עתיקה זו חיה בעבר ובהווה, אדישה למה שעובר עליה, כולל מלחמות, הרס ורעידות אדמה.

> עם אלוהים בגינה: שלושה וחצי סיפורים בין ירושלים ורמאללה

עיר זו שיחקה תפקיד חשוב בתולדות הלבנט ותרבותו. היא נקראת שכם או נבלוס או ניאפוליס או הר האש. שטח העיר העתיקה חצי קמ"ר בלבד ואוכלוסייתה 25,000 נפש. העיר העתיקה שוכנת בלב שכם המודרנית, שהתרחבה לכדי 25 קמ"ר עם אוכלוסייה של 150,000.

במאה ה-14 ביקר אִבֵּ‏ן בָּטוּ‏טָ‏ה בשכם ותיאר אותה כך: "זו עיר גדולה מלאה עצים ונחלים. זו העיר המשופעת ביותר בעצי זית בלבנט. שמן הזית נשלח ממנה למצרים ודמשק, ממתקי חרובים מיוצרים כאן ונשלחים לדמשק וערים אחרות… המסגד הגדול נישא ומרהיב ובנוי עם בריכת מים במרכזו".

מפה מספרת זו נכתבה בהשראת העיתונאי האמריקאי פאול סלופק, ההולך סביב העולם. להפעלה יש לגלול קצת למטה במפה עצמה וללחוץ Start.

לאתר המפה

ועוד משהו קטן...

אנחנו ממש שמחים שקראת את הפוסט הזה, ומקווים שמצאת בו עניין. הצוות של שיחה מקומית משקיע מאמצים משמעותיים כדי להביא לקוראות ולקוראים שלנו חדשות, תחקירים, פרשנויות וטורי דעה מגוונים, והכל מתוך מחויבות להתנגדות לכיבוש ולקידום שלום, שוויון וצדק חברתי.

קשה למצוא דברים כמו הפוסט הזה בכלי תקשורת אחרים בארץ, והסיבה שהוא נמצא פה היא שהעיתונות שלנו בשיחה מקומית היא עצמאית וחופשית. אנחנו לא תלויים באף בעל הון, לא במפרסמים ולא בחומות תשלום.

ועדיין, העבודה הרבה שמושקעת בכל פוסט כזה – מתשלום לכותבים, דרך עבודת העורכות והצלמים ועד התשלום לייעוץ משפטי או לשרתים שעליהם יושב האתר – עולה כסף. הדרך הכי טובה להבטיח את היציבות והעצמאות שלנו היא התמיכה של קהילת הקוראות והקוראים באמצעות חברות בשיחה מקומית. ובזה יש לך מקום חשוב.

זה הזמן להיות חברות בשיחה מקומית

לתמיכה – לחצו כאן
ילדים ברצועת עזה, בינואר 2021 (צילום: עבד רחים ח'טיב / פלאש90)

ילדים ברצועת עזה, בינואר 2021 (צילום: עבד רחים ח'טיב / פלאש90)

ישראל התאמצה לחסל אותנו, אבל אנחנו עדיין פה

לפני שנה, כוחות ישראליים פשטו על המשרד של האגודה הבינלאומית להגנה על ילדים – סניף פלסטין. כמה חודשים לאחר מכן, הארגון הוכרז כארגון טרור. אך מה שנועד לבודד אותנו רק חיזק את התמיכה בנו, ואת נחישותנו להמשיך

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
donate
silencej89sjf