newsletter
השיחה מגיעה אליך
רוצה לקבל את מיטב הסיפורים של שיחה מקומית ישר למייל? הניוזלטר השבועי שלנו הוא התשובה בשבילך.

שינוי לכיוון החיובי: הרחבת החוק הנורווגי חיונית לבריאות הדמוקרטיה

רק לפני שנה זעקו חברים בממשלה החדשה כי חקיקת התיקון שמאפשר לשרים להתפטר מהכנסת עם מינויים הוא "חוק ג'ובים", וכעת הם רוצים להרחיבו. הם טעו אז וצודקים היום: התיקון מחזק את עיקרון הפרדת הרשויות החלש מאוד במערכת השלטונית בישראל

מאת:

בדיוק היום לפני שנה, העיתונים היו מלאים בביקורת תוקפנית: "באישון לילה, כמו גנבים, העבירה הקואליציה את חוק הג'ובים הנורווגי", זעק יו"ר האופוזיציה דאז ויו"ר יש עתיד, יאיר לפיד, נגד אישור התיקון לחוק יסוד: הכנסת, שמאפשר לשרים להתפטר מהכנסת עם מינויים לשרים, ולחזור אליה אם יתפטרו מהממשלה.

ח"כ מיקי לוי (יש עתיד), יו"ר הכנסת הנוכחי, אמר אז כי "הממשלה המנופחת הזאת עסוקה רק בעצמה, ומעבירה עוד חוק ג'ובים".

התיקון הקבוע התקבל בעקבות הוראת שעה, שהתקבלה ב-2015. עם קבלת הוראת השעה אמרה שרת התחבורה הנוכחית וחברת הכנסת דאז מרב מיכאלי (העבודה), כי "זהו חוק קומבינה תוצרת נתניהו, ואין רחוק ממנו משוויון. זהו לא חוק נורווגי בלונדיני ותכול עיניים, אלא חוק מכוער, חסר רצינות ושטחי".

היום, שנה מאוחר יותר, הושבעו כמה חברי כנסת מסיעות הקואליציה בעקבות התפטרותם של שרים בממשלה. החוק הנוכחי מאפשר התפטרות רק של חלק מהסגנים וסגני השרים. הממשלה החדשה, שלפיד הוא ראש הממשלה החליפי ושר החוץ בה, אמורה להציע תיקון שיאפשר לכל השרים וסגני השרים, למעט ראש הממשלה וראש הממשלה החליפי, להתפטר מהכנסת.

ח"כ שירלי פינטו ממפלגת ימינה מושבעת לכנסת, במסגרת החוק הנורווגי, ב-16 ביוני 2021 (צילום: יונתן זינדל / פלאש90)

צורך ממשי בחיזוק עיקרון הפרדת הרשויות. ח"כ שירלי פינטו ממפלגת ימינה מושבעת לכנסת, במסגרת החוק הנורווגי, ב-16 ביוני 2021 (צילום: יונתן זינדל / פלאש90)

ניתן ואף ראוי לזלזל במי שמשנים את תפיסתם בהתאם לצרכים האינטרסנטיים שלהם. אך בעניין החוק הנורווגי, חברי הממשלה החדשה טעו אז, והם צודקים היום. נכון, כניסת חברי כנסת נוספים משמעה עלות נוספת לקופת המדינה. אך לא מדובר בתוספת שנובעת משחיתות, אלא בצורך ממשי בחיזוק עיקרון הפרדת הרשויות, החלש מאוד במערכת השלטונית בישראל.

למשל, בכנסת פועלות ועדות רבות ומקיימות דיונים במקביל. ועכשיו יהיו עוד יותר ועדות, לאחר שבהסכמים הקואליציוניים פוצלו שתי ועדות סטטוטוריות – ועדת הבריאות פוצלה מוועדת העבודה והרווחה, ו-ועדה לביטחון פנים פוצלה מוועדת הפנים. כיום, ביותר מדי דיונים בוועדות משתתפים חברי כנסת בודדים.

חברי הכנסת, שבדרך כלל אינם מומחים בנושאים המובאים לדיו בוועדות, אינם יכולים לנהל דיון ענייני בלי לקחת חלק פעיל ושוטף בדיונים. הרחבת החוק הנורווגי תאפשר ליותר חברי כנסת לעסוק באופן רציני בהצעות המועלות לדיון, בשאיפה שאכן יתמקצעו ויצליחו לקיים דיונים מעמיקים ולהגיע לתובנות ולהחלטות ראויות.

ההפרדה בין הרשות המחוקקת למבצעת היא מיסודות המשטר החוקתי בישראל, אולם בלי החוק הנורווגי ההפרדה הזאת היא פיקציה של ממש, וצריך לומר שגם אתו היא לא באמת מספקת. למשל, במסגרת ההתחיבויות בהסכמים הקואליציוניים, אסור לח"כ מהקואליציה להעלות לדיון הצעת חוק אלא אם קיבל את אישור הקואליציה. מדובר בפרקטיקה שלשיטתי אינה חוקתית, מכיוון שהיא מגבילה באופן בלתי סביר את שיקול הדעת של חברי הכנסת ומכפיפה אותם באופן מוחלט לממשלה.

גם הפרקטיקה הוותיקה שלפיה חברי הכנסת מהקואליציה מחויבים להצביע בהתאם להחלטות ועדת השרים לענייני חקיקה, נכנסת לאותה משבצת חוקתית שמגבילה את שיקול הדעת של חברי הכנסת. ברור שיש שיקולים ממשלתיים לעניין קידום או עצירת חקיקה, ומטבעם של דברים, חברי כנסת מסיעות החברות בקואליציה, אמורים, בדרך כלל, לפעול כדי לקדם את המדיניות שמקדמת הממשלה שבה הם תומכים. אולם עיקרון הפרדה הרשויות מחיב שההחלטות יהיו של המחוקקים עצמם.

donate

המצב הנוכחי, אם כן, פוגם באופן קיצוני בעיקרון היסוד, ומן הראוי היה להגביר את עצמאות חברי הכנסת – ולא לצמצמה עוד יותר.

החוק הנורווגי מאפשר לפחות שעבודת הכנסת תהיה עבודתם העיקרית של חברי הכנסת, ולא תתקיים במקביל לעבודתם בממשלה. כמובן שחברי הכנסת עצמאיים להחליט כיצד הם מחלקים את זמנם, וכל עוד הם נמצאים פיזית במשכן הכנסת, הם נחשבים כמי שממלאים את תפקידם. בסופו של דבר, איכותם של חברי הכנסת היא זו שתקבע אם הכנסת תתפקד באופן ראוי.

בין 13 חברי הכנסת החדשים שנשבעו אמונים היום (שלישי) ניתן למצוא כמה אנשים שמוסיפים הרבה כבוד לכנסת ישראל, כבוד שבהחלט חסר לה בשנים האחרונות. מסקירה מהירה של הח"כים החדשים שנכנסו היום ואלה שיכנסו לאחר תיקון החוק – יש בהחלט מקום לאופטימיות.

ועוד משהו קטן...

אנחנו ממש שמחים שקראת את הפוסט הזה, ומקווים שמצאת בו עניין. הצוות של שיחה מקומית משקיע מאמצים משמעותיים כדי להביא לקוראות ולקוראים שלנו חדשות, תחקירים, פרשנויות וטורי דעה מגוונים, והכל מתוך מחויבות להתנגדות לכיבוש ולקידום שלום, שוויון וצדק חברתי.

קשה למצוא דברים כמו הפוסט הזה בכלי תקשורת אחרים בארץ, והסיבה שהוא נמצא פה היא שהעיתונות שלנו בשיחה מקומית היא עצמאית וחופשית. אנחנו לא תלויים באף בעל הון, לא במפרסמים ולא בחומות תשלום.

ועדיין, העבודה הרבה שמושקעת בכל פוסט כזה – מתשלום לכותבים, דרך עבודת העורכות והצלמים ועד התשלום לייעוץ משפטי או לשרתים שעליהם יושב האתר – עולה כסף. הדרך הכי טובה להבטיח את היציבות והעצמאות שלנו היא התמיכה של קהילת הקוראות והקוראים באמצעות חברות בשיחה מקומית. ובזה יש לך מקום חשוב.

זה הזמן להיות חברות בשיחה מקומית

לתמיכה – לחצו כאן
קורבן נוסף של יום הדמים בגדה (צילום מסך מתוך סרטון בצלם, המתעד את הירי במאלכ חמדאן מכפר סאלם)

קורבן נוסף של יום הדמים בגדה (צילום מסך מתוך סרטון בצלם, המתעד את הירי במאלכ חמדאן מכפר סאלם)

תיעוד: חיילים ירו למוות בצעיר פלסטיני מבלי שהיווה סכנה

על פי התיעוד, מאלכ חמדאן נורה למוות על ידי חיילים שירו לעבר פלסטינים בתגובה ליידוי אבנים. זאת למרות המרחק הרב ביניהם ובזמן שאלה ניסו להימלט מהמקום. באותו היום נורו למוות עוד 10 איש בגדה, חלקם בידי מיליציות משותפות של חיילים ומתנחלים

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
donate
silencej89sjf