newsletter
השיחה מגיעה אליך
רוצה לקבל את מיטב הסיפורים של שיחה מקומית ישר למייל? הניוזלטר השבועי שלנו הוא התשובה בשבילך.

יש סיבה שפיגועים רבים כל כך קורים ברחוב הגיא

מכל העיר העתיקה זהו הציר המרכזי של יהודים לכותל ושל מוסלמים לאל-אקצא, ואחד ממוקדי ההשתלטות של עטרת כהנים. כך הפך רחוב הגיא לסמל מדמם

מאת:
השאירו תגובה
א א א

כותב אורח: יונתן מזרחי

בשבועות האחרונים אירועי דקירה רבים בעיר העתיקה של ירושלים התרחשו במקום אחד מדויק: רחוב הגיא, או בערבית – רחוב אל-ואד. אומנם העיר העתיקה היא מקום קטן יחסית, אבל מעניין לבחון מדוע המאבק הפוליטי והאלים של ירושלים מתנקז דווקא לרחוב המאובטח ביותר בעיר העתיקה.

שער שכם הוא כיום השער המרכזי לכניסת פלסטינים לעיר העתיקה. השער ממוקם בחומה הצפונית של העיר. קצת לאחר שעוברים בשער הרחוב מתפצל לשני כיוונים: רחוב ח'אן אל-זית נוטה מעט מערבה וממשיך עד הרובע היהודי, ורחוב הגיא נוטה מעט מזרחה וממשיך עד רחבת הכותל.

שער שכם ושני הרחובות היוצאים ממנו נבנו על ידי הרומאים במאה השנייה לספירה ומאז ועד היום הם משמשים כמערך הרחובות הראשי של העיר. רחוב ח'אן אל-זית נחתך על ידי רחוב דוד, שראשיתו בשער יפו וכיוונו למזרח. בצומת המפגש ביניהם הרחוב מסתיים, והמשכו נקרא רחוב השלשלת. רחובות דוד והשלשלת מוכרים גם כרחובות המרכזיים של השוק התיירותי. גם רחובות אלו מבוססים על מערך התכנון העירוני מהתקופה הרומית, עת העיר נקרא איליה קפיטולינה.

כאמור, רחוב הגיא מוביל לכותל המערבי, אולם הוא גם הציר המרכזי למתפללים המוסלמים הנכנסים משער שכם לאל-אקצא. לאורך הרחוב ישנן מספר פניות המובילות לשערי מתחם הר הבית. השערים של המתחם ממזרח ומדרום חסומים מזה מאות שנים. שבעת שערי המתחם הפתוחים לציבור נמצאים על רחוב הגיא או רחוב ויה דולורוזה המסתעף ממנו. בניגוד לרחובות השוק, זהו הרחוב המרכזי למתפללים מכל הדתות ולכן רבים מההולכים בציר זה הם מתפללים או מאמינים.

> צפו: מסתערב יורה לעציר פלסטיני ברגל מטווח אפס

רחוב הגיא, העיר העתיקה בירושלים: זירת האירוע בו צעירה פלסטינית נורתה לאחר שדקרה שני ישראלים.(פאיז אבו-רמלה/אקטיבסטילס)

רחוב הגיא, העיר העתיקה בירושלים: זירת האירוע בו צעירה פלסטינית נורתה לאחר שדקרה שני ישראלים.(פאיז אבו-רמלה/אקטיבסטילס)

רחוב הגיא הוא גם המקום בו עמותת עטרת כוהנים החלה את מאבקה לייהוד הרובע המוסלמי. בשנות השמונים הוקמה ישיבת עטרת כוהנים בצומת שבין הגיא לויה דולורוזה. כמה שנים מאוחר יותר רכש אריאל שרון בית ברובע המוסלמי, שגם הוא נמצא ברחוב הגיא. לאורך הרחוב יש עוד מספר דירות הנמצאות בידי עמותת עטרת כוהנים. מרחוב הגיא מסתעף רחוב קטן המוביל לשער הברזל (באב אל-חדיד) של מתחם אל-אקצא. בצמוד אליו הוכשר שטח המכונה "הכותל הקטן", שנחשב כמקום התפילה הקרוב ביותר לקודש הקודשים של בית המקדש, שמחוץ למתחם הר הבית. מקום זה משמש מתפללים חרדים וקבוצות שמארגנת עמותת עטרת כוהנים.

המאבק על רחוב הגיא הוא מאבק פוליטי. מבחינת מדינת ישראל ועמותות המתנחלים יש חשיבות רבה ליצירת זהות ונוכחות יהודית בציר המוביל לכותל. מאותה סיבה בדיוק עבור הפלסטינים לרחוב יש משמעות פוליטית ודתית מרכזית, כיוון שהוא משמש את הבאים מחוץ לעיר העתיקה ומהרובע המוסלמי כדי להגיע להתפלל באל-אקצא. נראה שכל עוד יש מתיחות סביב הר הבית/מתחם אל-אקצא, הרחוב ימשיך לככב בכותרות.

מצער שהרחוב העתיק, שאת תהילתו קיבל בזכות אלפי שנים שבהן שימש את תושבי ירושלים, זוכה לחשיפה רק בהקשרים של אלימות ועימותים. במחשבה שנייה, נדמה שזו התהילה היחידה לה זוכה ירושלים בימים אלו.

יונתן מזרחי הוא ארכיאולוג ומנהל ארגון עמק שווה

> למה קשה לשמאלנים לדבר בתקופת פיגועים

א א א
ועוד הערה לסיום:

הפוסט שקראת עכשיו לא במקרה נמצא פה, בשיחה מקומית. צוות האתר משקיע יום-יום המון מחשבה ועבודה קשה כדי להביא לקוראים שלנו מידע שלא נמצא במקומות אחרים, לפרסם תחקירים ייחודיים, להגיב מהר לאירועים חדשותיים מתגלגלים, ולתת במה לקולות מושתקים בחברה ולפועלות ולפעילים למען שלום, שוויון וצדק חברתי.

כבמה שעושה עיתונות עצמאית אנחנו לא נמצאים בכיס של אף בעל הון, ולא של השלטון. הרבה מהכתיבה באתר נעשה בהתנדבות מלאה. ועדיין, העבודה שלנו עולה כסף. זה זמן עריכה, וזה צילום, תרגום, שירותי מחשוב, ייעוץ משפטי ועוד.

אם כל אחת ואחד ממאות אלפי הקוראים שמגיעים לשיחה מקומית כל שנה יתרום ולו תרומה קטנה – נוכל לעמוד על הרגליים באופן עצמאי לגמרי. אם כל אחד יתמוך בנו בתרומה חודשית צנועה – נוכל לצמוח ולהרחיב את הפעילות שלנו פי כמה.

הצטרפו להצלחה שלנו בשיחה מקומית
תרמו לחיזוק העיתונות העצמאית של שיחה מקומית

לחצו כאן

סין ומדינות אחרות בעולם השלישי התחילו לסרב לקבל אשפה מהמערב. נוברים במאגר אשפה בהודו (צילום: vanila balaji CC BY-NC 2.0)

מיחזור זה בלוף ופלסטיק זה רעל

מיחזור אשפה מוצג במדינות מפותחות כחובה של אזרחים כדי להגן על הסביבה. בפועל האשפה הממוחזרת במערב מוצאת את דרכה לעולם השלישי. השוק החופשי לא יכול לעצור את הררי האשפה. בשביל זה צריך התערבות שתעצור יצור של אריזות לא מתכלות

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
donate
silencej89sjf