newsletter
השיחה מגיעה אליך
רוצה לקבל את מיטב הסיפורים של שיחה מקומית ישר למייל? הניוזלטר השבועי שלנו הוא התשובה בשבילך.

מה זה אומר להיות עניה

יותר מחמישית מהאזרחים חיים מתחת לקו העוני. אני אחת מהם. בת 45, עובדת במשרה מלאה, בלי ילדים, בלי בית משלי ובלי חסכונות. ככה נראה עוני

מאת:

כותבת אורחת: רבקה ויטנברג

אני רוצה לדבר על העוני בארץ. על מי שאני אישית חווה כמי שעובדת קשה ולא מצליחה לצאת ממעגל העוני.

כמה מביננו מרוויחים שכר מינימום? אני עובדת במשרה מלאה, כלומר 45 שעות שבועיות, כעובדת קבלן, בשכר של 25 ש"ח לשעה. המשכורת נטו בסוף החודש היא קצת פחות מ-4,500 ש"ח. אני צריכה לשלם שכר דירה, קניות בסיסיות, לשלם חשבונות, חופשי חודשי. ובסוף החודש? לא נשאר לי כלום.

אני עוד רווקה ללא ילדים, ועדיין בגילי, 45, אין לי בית משלי. אני חיה בשכר דירה. רק מהמשכורת. בלי קצבאות. בלי חסכונות. בלי שום דבר. בעיניי זה בלתי נתפס!

אני עובדת ומשחקת עם המילה "עובדת" ומגלה שלמעשה אני עבד. אתם זוכרים את תקופת העבדות במאה ה-19? אז משהו כזה. יש כמוני עוד אלפים בישראל. למישהו אכפת למעלה, בין מקבלי ההחלטות? נזכרים בנו רק בתקופת בחירות, כשמדברים על "שכבות חלשות" או "תקציב עם חמלה" אבל הממשלות מתחלפות והעוני לא. קשה להגיד "אני עני".

אבל חשוב להגיד: אני ממש לא לבד. דו"ח העוני של שנת 2013, שיצא בשנה שעברה, מראה כי 18.6% מהמשפחות בארץ חיות מתחת לקו העוני; 21.8% מהאזרחים במדינה חיים מתחת לקו העוני; ו-30.8% מהילדים חיים מתחת לקו העוני. פירושו של דבר הוא ש-432,600 משפחות, 1,658,200 נפשות כולל 756,900 ילדים – הם עניים במדינת ישראל. כך באוכלוסייה הכללית. אצל משפחות ערביות אנחנו מדברים על 47.4% מהמשפחות עניות.

וחשוב מכך – 24.1% מהמשפחות שיש להן מפרנס אחד הן עניות, ו-5.7% מהמשפחות שיש להן שני מפרנסים. הווה אומר – עבודה אינה בהכרח מוצא מהעוני. כ-66% מהמשפחות העניות חיות בעוני מתמשך. אלה הנתונים ה"יבשים".

ואיך נקרא המצב שלי בתוך זה? עובדת, מתקיימת, לא יכולה לחסוך שקל? מתחת לקו העוני? ממש על קו העוני? כמה אפשר לזעוק עד שמשהו יתעורר? כמה אפשר לבקש תרומות אוכל לראש השנה או פסח? אם פעם התביישתי, עכשיו אני כבר לא. הבושה מתה מזמן.

רבקה ויטנברג, פעילה פוליטית וחברתית, עובדת קבלן מתל אביב

> כך הופך משרד האוצר למונופול ששוט במשרדי הממשלה

רבקה ויטנברג (דן חיימוביץ')

מעל קו העוני? מתחת? בדיוק עליו? ככה נראה עוני. רבקה ויטנברג (דן חיימוביץ')

ועוד משהו קטן...

אנחנו ממש שמחים שקראת את הפוסט הזה, ומקווים שמצאת בו עניין. הצוות של שיחה מקומית משקיע מאמצים משמעותיים כדי להביא לקוראות ולקוראים שלנו חדשות, תחקירים, פרשנויות וטורי דעה מגוונים, והכל מתוך מחויבות להתנגדות לכיבוש ולקידום שלום, שוויון וצדק חברתי.

קשה למצוא דברים כמו הפוסט הזה בכלי תקשורת אחרים בארץ, והסיבה שהוא נמצא פה היא שהעיתונות שלנו בשיחה מקומית היא עצמאית וחופשית. אנחנו לא תלויים באף בעל הון, לא במפרסמים ולא בחומות תשלום.

ועדיין, העבודה הרבה שמושקעת בכל פוסט כזה – מתשלום לכותבים, דרך עבודת העורכות והצלמים ועד התשלום לייעוץ משפטי או לשרתים שעליהם יושב האתר – עולה כסף. הדרך הכי טובה להבטיח את היציבות והעצמאות שלנו היא התמיכה של קהילת הקוראות והקוראים באמצעות חברות בשיחה מקומית. ובזה יש לך מקום חשוב.

זה הזמן להיות חברות בשיחה מקומית

לתמיכה – לחצו כאן
מנורת רמדאן בעיר העתיקה בירושלים, ב-15 באפריל 2021 (צילום: ג'מאל עוואד / פלאש90)

מנורת רמדאן בעיר העתיקה בירושלים, ב-15 באפריל 2021 (צילום: ג'מאל עוואד / פלאש90)

רמדאן 2021: הערבים נוהרים לחנויות, אבל קונים פחות

האווירה בחודש הרמדאן הנוכחי טובה יותר מאשר בשנה שעברה, שבו היה סגר כמעט מוחלט. אבל מצבה של החברה הערבית הורע משמעותית, ומשפחות רבות מוצאות את עצמן קרועות בין רצון למלא את השולחן לבין חשש מפני המשך השקיעה הכלכלית

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
donate
silencej89sjf