newsletter
השיחה מגיעה אליך
רוצה לקבל את מיטב הסיפורים של שיחה מקומית ישר למייל? הניוזלטר השבועי שלנו הוא התשובה בשבילך.

צפו: מפגינים חסמו את שיירת ויקטור אורבן ביד ושם. "בושה!"

עשרות מפגינים, ביניהם ניצולי שואה, מחו מחוץ ליד ושם נגד ביקורו של ראש ממשלת הונגריה, העומד מאחורי הקמפיין האנטישמי נגד איל ההון היהודי ג'ורג' סורוס. "סבא שלי נספה באושוויץ, מזעזע אותי שישראל מארחת אותו"

מאת:

מפגינים חסמו את שיירת המכוניות של ראש ממשלת הונגריה, ויקטור אורבן, במהלך ביקרו ביד ושם. המפגינים מחו נגד הדעות האנטישמיות של אורבן, ונגד פעילותו נגד יהודים ופליטים בארצו.

סמוך לשעה ארבע אחר הצהריים החל ביקרו של ראש ממשלת הונגריה, שמנהל קמפיין בעל גוון אנטישמי נגד איל ההון היהודי-הונגרי-אמריקאי, ג'ורג' סורוס, ומפעיל מדיניות קשה נגד פליטים, ששיאה בהקמת מחנות מעצר והקמת גדר הפרדה בגבולות המדינה.

המפגינים החזיקו שלטים בעברית והונגרית עליהם נכתב ״לעולם לא עוד״ ו״לכל עריץ ויד ושם״. כששירת המכוניות יצאה מהסיור במוזיאון ונסעה לטקס שתילת עץ בחורשת האומות, חסמו המפגינים את המכוניות תוך שהם צועקים ״בושה״. מאבטחי שב״כ ושוטרים פינו את הדרך לאחר מספר דקות, והמפגינים המשיכו למחות ולקרוא לעברו בזמן נטיעת העץ, שנערכה בחסות קק״ל.

״אני פה בגלל שאני מאמינה שלאורבן אין מה לחפש ביד ושם״ אמרה ורוניקה כהן, ניצולת שואה שנולדה בהונגריה, לשיחה מקומית. ״בגלל הגישה האנטי הומניסטית, בגלל ההסתה נגד פליטים. אנחנו היינו פליטים, אנחנו למעשה עם של פליטים וחובה עלינו להגן עליהם. הוא נגדם ונגד סורוס והוא סכנה לאנושות״.

״למרבה הצער, גם לראש ממשלת ישראל יש מעט מאוד כבוד לחי אדם, החוקים החדשים שעברו לאחרונה מובילים אותנו לפשיזם״ היא הוסיפה בעודה אוחזת שלט עליו נכתב ״לעולם לא עוד״ בהונגרית.

עו״ד איתי מק, שהיה בין מארגני ההפגנה, אמר ״אנחנו מוחים נגד הביקור המבייש הזה, אורבן מנהל קמפיין אנטישמי וגזעני בהונגרייה, נגד ג׳ורג סורוס, שראשי הקהילה היהודית בהונגריה קבעו שהוא קמפיין מסוכן״.

עו״ד מק התייחס למדניות שלדעתו יד ושם צריכה לנקוט ביחס לביקורים של מנהיגים גזעניים: ״יד ושם היא פשוט תחנת אוטובוס בעסקאות נשק. כל דיקטטור, כל רוצח שרוצה לקנות מישראל נשק צריך לבוא ולהניח זר ביד ושם. ראינו את ראש החונטה של בורמה שביקר כאן ואחרי חודשים החל ברצח עם, ראינו את ראש ממשלת קניה שהיום חשוד בפשעים נגד האנושות. יד ושם הפכו למוסד שמלבין פשעים של משטרים, כל עוד הם עושים עם ישראל עסקים״.

יעל וייס-ריינד, שמשפחה נספתה בהונגריה במהלך השואה, סיפרה: ״יד ושם מכשירים את השרץ כשהם מקבלים מנהיגים שמקיימים מדיניות ואידיאולוגיה מאוד דומה למה שראינו לפני עשרות שנים, שמתקבלת פה בכבוד מלכים. המשפחה שלי מוצאה מהונגריה, סבא שלי נספה באושוויץ, וראש ממשלת הונגרייה שהתקבל פה בכבוד רב, הביע בעבר את הערכתו למנהיג שעמד בראש הונגרייה באותן שנים והיה מהכוחות המניעים של השמדת 564,000 יהודים. מזעזע אותי שמדינת ישראל מארחת אותו. מוסד כמו יד ושם צריך להיות לו שיקול דעת את מי הוא מאחרים, הם אומרים שהם רק מקבלים הוראות ממשרד החוץ״.

אנחנו המומות ומזועזעים, דואגות ומפוחדים מאירועי התקופה האחרונה.

בימים כאלה יש מי שדורשים מעיתונות "לבחור צד". הצד שבחרנו ברור: אנחנו עומדים לצד כל מי שאיבדו את יקיריהם במלחמה הזו; לצד כל מי שנאלצו לנוס על נפשם ולהותיר אחריהם בית; לצד כל מי שחרדים לחייהם ולחיי משפחתם ואהוביהם, בישראל, בעזה ובגדה המערבית.

בימים אלה, אנחנו מרגישות ומרגישים שקולנו, הקול של פלסטינים וישראליות נגד הכיבוש ולמען שלום צודק, ביטחון וחירות לכל, חשוב מתמיד. הסיפורים החשובים שלא מסוקרים בתקשורת המיינסטרים רבים מספור, אך משאבינו מוגבלים. בעזרתך נוכל להביא לציבור הולך וגדל סיפורים כמו זה שקראת עכשיו, ולהציע את הניתוח, ההקשר, והסיקור הנחוצים כל כך, במיוחד בתקופה הקשה והדרמטית הזו. הדרך הכי טובה להבטיח את היציבות והעצמאות שלנו היא התמיכה של קהילת הקוראות והקוראים באמצעות חברות בשיחה מקומית.

זה הזמן להיות חברות בשיחה מקומית

לתמיכה – לחצו כאן
חיילים ליד הגבול עם עזה, לפני הפלישה לרפיח, ב-8 במאי 2024 (צילום: ג'מאל עוואד / פלאש90)

חיילים ליד הגבול עם עזה, לפני הפלישה לרפיח, ב-8 במאי 2024 (צילום: ג'מאל עוואד / פלאש90)

הקלף של חמאס כבר אינו החטופים, אלא המשך הלחימה

חייהם של החטופים לא היו חשובים מספיק לישראל כדי שתסכים לעסקה הכוללת את סיום המלחמה. בחמאס מבינים את זה, וכנראה שהם מעריכים כעת שהמשך המלחמה מאיים על ישראל יותר מאשר עליהם

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
silencej89sjf