newsletter
השיחה מגיעה אליך
רוצה לקבל את מיטב הסיפורים של שיחה מקומית ישר למייל? הניוזלטר השבועי שלנו הוא התשובה בשבילך.

פשרת תאגיד השידור הציבורי גרועה יותר מסגירתו

ראש הממשלה ושר האוצר דנים בפיטורי עובדי ציבור בגלל דעותיהם, ולאף אחד זה לא נראה מוזר

מאת:

היום (ב׳) מסתמנת פשרה במשבר הקואליציוני: ראשי תאגיד השידור הציבורי, אלדד קובלנץ וגיל עומר, יוחלפו, החוק שמאפשר שליטה פוליטית בכל ערוצי השידור (לא רק בתאגיד) יעבור, התאגיד יקום והממשלה תשרוד. כחלון, אומרים, כבר מסכים.

במלים אחרות, המדינה תפטר את עובדי הציבור שמונו לעמוד בראש התאגיד בגלל דעותיהם הפוליטיות, הם יוחלפו בעובדים בעלי דעות אחרות, והמשבר יבוא לסיומו.

על פי החוק במדינת ישראל אסור לפטר עובדים בשל דעותיהם – אבל שר האוצר ונציגי ראש הממשלה דנים באפשרות הזאת בגלוי. והעיתונאים שמסקרים את זה לא אומרים כמעט כלום על כך. למרות שמדובר בקולגות שלהם, אלדד קובלנץ וגיל עומר, שהם היו יכולים למצוא את עצמם במקומם.

אגב, זה לא שמישהו יודע מה הדעות של קובלנץ ועומר. החשד נגדם בשמאלנות נובע בעיקר משמועות שמפיצים ראש הממשלה ומקורביו. ראש הממשלה אוהב לסמן מטרות. בעבר הוא כבר הביא לפיטורים של עורך בגלל פוסט בפייסבוק. אבל כאן אין אפילו התבטאות או פוסט. סתם חשד בשמאלנות.

> משה כחלון מעולם לא התקיים כישות פוליטית עצמאית

ואיפה השר ארדן?

לפני שלושה שבועות שידרה ארץ נהדרת מערכון על משטרת מחשבות שמתקיימת בישראל. השר לבטחון פנים, גלעד ארדן, זעם, ואפילו כתב על זה פוסט בפייסבוק. "יותר מעשר שנים אתם בפריים טיים עם תוכנית מגה-שמאלנית שמשודרת לעם ימני", שלף ארדן את ההוכחה. "ואתם אשכרה עושים מערכון על זה שבישראל משתיקים שמאלנים?"

ארדן הוא האיש שיזם את הקמת תאגיד רשות השידור. כעת עומדים לפטר את האנשים שהוא מינה על רקע דעותיהם הפוליטיות. את התגובה שלו עוד לא שמענו.

ברור שיש בישראל משטרת מחשבות. קובלנץ ועומר לא סומנו כי הם אומרים דברים מחוץ לקונצנזוס (בכל חברה אנושית יש דברים שאסור לומר). רוב הזמן, הם לא אומרים כלום. קובלנץ מוכר בעיקר כמי שהרדים את נהגי ישראל באמצעות הפלייליסט של גלגל"צ. "שמאלנות" היא מין תכונה אלסטית כזו שאפשר לייחס לכל אויבי השלטון, והפעם במקרה הדביקו אותה לו.

גם אם קובלנץ יינצל, המסר לכל עובד ציבור בישראל הוא ברור: חשד בשמאלנות יעצור לך את הקריירה, אם לא יחסל אותך לגמרי. אם חשבת לומר משהו, עדיף שתשתוק. אם תכתוב פוסט בפייסבוק, מישהו יתפוס אותך. וגם אם לא תעשה כלום, אולי תחטוף. זו משטרת מחשבות. לכן, הפשרה המסתמנת בנושא התאגיד גרועה יותר מסגירתו.

> ימים של סולידריות: עיתונאים, נהגים, מטפלות ומלצרים בשורת מאבקי עובדים

ועוד משהו קטן...

אנחנו ממש שמחים שקראת את הפוסט הזה, ומקווים שמצאת בו עניין. הצוות של שיחה מקומית משקיע מאמצים משמעותיים כדי להביא לקוראות ולקוראים שלנו חדשות, תחקירים, פרשנויות וטורי דעה מגוונים, והכל מתוך מחויבות להתנגדות לכיבוש ולקידום שלום, שוויון וצדק חברתי.

קשה למצוא דברים כמו הפוסט הזה בכלי תקשורת אחרים בארץ, והסיבה שהוא נמצא פה היא שהעיתונות שלנו בשיחה מקומית היא עצמאית וחופשית. אנחנו לא תלויים באף בעל הון, לא במפרסמים ולא בחומות תשלום.

ועדיין, העבודה הרבה שמושקעת בכל פוסט כזה – מתשלום לכותבים, דרך עבודת העורכות והצלמים ועד התשלום לייעוץ משפטי או לשרתים שעליהם יושב האתר – עולה כסף. הדרך הכי טובה להבטיח את היציבות והעצמאות שלנו היא התמיכה של קהילת הקוראות והקוראים באמצעות חברות בשיחה מקומית. ובזה יש לך מקום חשוב.

זה הזמן להיות חברות בשיחה מקומית

לתמיכה – לחצו כאן
תושבת גבעת עמל, לבנה רצבי, בהפגנה ליד ביתו של שר המשפטים גדעון סער, ב-27 בנובמבר 2021 (צילום: אורן זיו)

תושבת גבעת עמל, לבנה רצבי, בהפגנה ליד ביתו של שר המשפטים גדעון סער, ב-27 בנובמבר 2021 (צילום: אורן זיו)

פעילי דיור הפגינו לצד תושבי גבעת עמל: "כולנו בסירה אחת"

תושבי גבעת עמל, שפונו בכוח מבתיהם לפני כשבועיים, הפגינו מול ביתו של שר המשפטים. "אנחנו בטראומה מהפינוי, פירקו את הקהילה, לאנשים אין פתרונות". למחאה הצטרפו גם נשות מאהל המחאה ביפו, אנשי כפר שלם ופעילי דיור ציבורי

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
donate
silencej89sjf