newsletter
השיחה מגיעה אליך
רוצה לקבל את מיטב הסיפורים של שיחה מקומית ישר למייל? הניוזלטר השבועי שלנו הוא התשובה בשבילך.

חניכי מכינות קדם-צבאיות לנתניהו: למד מהשואה, עצור גירוש מבקשי המקלט

חניכים בתשע מכינות שונות פונים לראש הממשלה ערב יום השואה במחאה על הכוונה לגרש בכפייה מבקשי מקלט מסודן ומאריתריאה. "מכתב המכיניסטים" יוצא לדרך

מאת:

כמאתיים חניכות וחניכים במכינות קדם צבאיות פנו היום, ערב יום השואה, במכתב לראש הממשלה בדרישה שלא לגרש בכפייה מבקשי מקלט למדינות שבהן הם עלולים להמצא בסכנה. המכתב נשלח בעקבות הפרסומים מהתקופה האחרונה על כוונת המדינה לעבור ממדיניות של "חזרה ברצון" (בעידוד אינטנסיבי מצד המדינה ותוך כדי כליאה ממושכת בכלא חולות), למדיניות של גירוש של מבקשי מקלט מסודן ואריתריאה למדינות שלישיות כאוגנדה ורואנדה.

היוזמה לשליחת המכתב הגיע מצד חניכי המכינה הקדם-צבאית "תלם" ביפו, שביקרו לאחרונה בכלא חולות, נפגשו עם מבקשי מקלט והזדעזעו מסיפוריהם. מאז הביקור עברו חניכי "תלם" בין מכינות קדם צבאיות אחרות והעבירו שיעורים על המצב בסודן ובאריתריאה. "בסוף השיעורים לקחנו פרטים של אנשי קשר בכל המכינות, ועכשיו שהתפרסמה הכוונה לגרש מבקשי מקלט פנינו לאותם אנשים וכך אספנו את החתימות", אומרת שירה לוי, מהמכינה ביפו.

בין החותמים על המכתב נמצאים כל חניכי מכינת "תלם", רוב חניכי "מנשרים קלו" במעגן מיכאל, וחותמים נוספים מהמכינות: "בית ישראל" בירושלים, "בינה", "נחשון שובל" שבנגב, "מיצר" ברמת הגולן, "גל" שבעכו ובחיפה, ו"בני ציון" וקומנת צופים "שבט איתן" בתל אביב.

בין היתר כתבו תלמידי המכינות כך:

בחודשים אלו רשויות האוכלוסין וההגירה יוזמות שינוי מדיניות, לפיו מבקשי מקלט מסודן ואריתריאה, יגורשו בכפייה למדינה שלישית תחת מעטה חשאיות. לצעד כזה לא קיים תקדים בעולם במיוחד ממדינה דמוקרטית החתומה על אמנת הפליטים וכזו שחוותה על בשרה היסטוריה של פליטות. הצעד אינו מבטיח ולו במעט את ביטחונם של מבקשי המקלט ומונע מהם להגשים את זכותם לחיים ובטחון…

אנו מפצירים בממשלת ישראל לבדוק באופן מידי ובצורה הולמת את בקשות הפליטות של מבקשי המקלט כפי שסוכם באמנת הפליטים ועל פי הסדנדרט הבינלאומי. תקוותנו היא שבתקופה זו במיוחד, בה אנו מציינים את יום הזיכרון לשואה ולגבורה, תוכל הממשלה להפיק את הלקחים המתבקשים וההומניים מן הטראומה הלאומית ולא תישאר אדישה לרצח הקורה לנגד עינינו במדינות מוצאם של מבקשי המקלט.

על ממשלת ישראל להפסיק מידית את מסע ההשפלה אותו עוברים מבקשי המקלט בארץ. אנו דורשים לבדוק את בקשות הפליטות של מבקשי המקלט ולא להפקירם לסכנה ולמוות שאורבים להם במדינות מוצאם, על ידי גירושם לפליטות מחודשת ולסכן את חייהם.

הפוסט פורסם גם באנגלית באתר 972+

> נציגי הציבור שלנו מתגאים בגירוש ניצולי רצח עם

תלמידי המכינה הקדם-צבאית "תלם" מיפו בביקור בכלא חולות (רומי באוך)

תלמידי המכינה הקדם-צבאית "תלם" מיפו בביקור בכלא חולות (רומי באוך)

ועוד משהו קטן...

אנחנו ממש שמחים שקראת את הפוסט הזה, ומקווים שמצאת בו עניין. הצוות של שיחה מקומית משקיע מאמצים משמעותיים כדי להביא לקוראות ולקוראים שלנו חדשות, תחקירים, פרשנויות וטורי דעה מגוונים, והכל מתוך מחויבות להתנגדות לכיבוש ולקידום שלום, שוויון וצדק חברתי.

קשה למצוא דברים כמו הפוסט הזה בכלי תקשורת אחרים בארץ, והסיבה שהוא נמצא פה היא שהעיתונות שלנו בשיחה מקומית היא עצמאית וחופשית. אנחנו לא תלויים באף בעל הון, לא במפרסמים ולא בחומות תשלום.

ועדיין, העבודה הרבה שמושקעת בכל פוסט כזה – מתשלום לכותבים, דרך עבודת העורכות והצלמים ועד התשלום לייעוץ משפטי או לשרתים שעליהם יושב האתר – עולה כסף. הדרך הכי טובה להבטיח את היציבות והעצמאות שלנו היא התמיכה של קהילת הקוראות והקוראים באמצעות חברות בשיחה מקומית. ובזה יש לך מקום חשוב.

זה הזמן להיות חברות בשיחה מקומית

לתמיכה – לחצו כאן
הנוכחות היתה דלה, אבל המסר מאיים. מצעד הדגלים בלוד (צילום: אורן זיו)

הנוכחות היתה דלה, אבל המסר מאיים. מצעד הדגלים בלוד (צילום: אורן זיו)

מצעד הדגלים והניסיון של המתנחלים להפוך את לוד לירושלים

מאות בודדות של פעילי ימין השתתפו במצעד הדגלים אתמול בלוד, אבל התושבים הערבים בעיר לא חושבים שהסכנה חלפה. הגרעין התורני מנסה לייבא את השיטות של המתנחלים מירושלים ללוד, הם אומרים. "הם נלחמים נגד הנוכחות הערבית בעיר"

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
donate
silencej89sjf