newsletter
השיחה מגיעה אליך
רוצה לקבל את מיטב הסיפורים של שיחה מקומית ישר למייל? הניוזלטר השבועי שלנו הוא התשובה בשבילך.

עיסאוויה: הורים מאיימים להשבית את הלימודים בשל חסימת הכניסות לשכונה

בשבוע האחרון נחסמו שתיים מתוך שלוש כניסות לשכונת עיסאוויה כענישה קולקטיבית בשל זריקות אבנים. ברגע האחרון הודיעה העירייה כי החסימות יוסרו לפני שנת הלימודים, אך רק אחת הוסרה בפועל. ההורים עוד מאיימים בשביתה

מאת:
השאירו תגובה
א א א

היום, עם פתיחת שנת הלימודים, התכוונו תושבי שכונת עיסאוויה בירושלים להשבית את בתי הספר בשכונה. במקום לומדים קרוב ל-3,300 תלמידים, חלקם מאזורים אחרים בירושלים. ההחלטה המקורית להשבית את הלימודים התקבלה לאחר חסימה של שתיים מתוך שלוש הדרכים המרכזיות בכפר בידי כוחות הביטחון בשבוע האחרון.

המשטרה טענה בפני התושבים שסגירת הדרכים היא עונש על זריקת אבנים מתוך הכפר, ושזוהי אחריותם של אנשי הכפר למנוע את יידויי האבנים. מנגד טוענים נציגי הוועדות העממיות של עיסאוויה שאין זה באחריותם, ושהמשטרה אינה יכולה להעניש קולקטיבית עשרות אלפי אנשים בגלל שהיא עצמה לא מצליחה לעצור כמה עשרות נערים.

בבקרים החסימות גרמו לפקקים עצומים בכניסה היחידה שהייתה פתוחה לכפר, ומכוניות חיכו ביציאה במשך קרוב לשעה. השביתה, לפי גורמים בכפר, הייתה אמורה להמשך עד ששתי הדרכים האחרות יפתחו.

אבל אתמול (שני) החליטו התושבים ברגע האחרון להשהות את השביתה ב-48 שעות, לאחר שראש העירייה, ניר ברקת, והמשטרה הודיעו כי לכבוד תחילת שנת הלימודים הם החליטו לפתוח את כל הדרכים המובילות אל הכפר. בפועל פתחה המשטרה רק את אחת משתי הכניסות שחסומות. התושבים החליטו לחכות עד יום חמישי עם השביתה כדי לראות אם באמת מתכוונת המשטרה והעירייה לעמוד בדברתן ולפתוח גם את הכניסה השלישית.

"צריך גם לשאול לא רק למה זורקים אבנים, אלה מה נתנה העירייה לצעירים בכפר", אומר מוחמד אבו חומוס, פעיל מרכזי בוועדה העממית של עיסאוויה. "איזה תעסוקה ופעילות נותנת העירייה לנוער בכפר? בהתנחלות לידינו בגבעה הצרפתית יש פעילות ותרבות לנוער, מרכז השכלה שפתוח במשך החופש. מישהו אצלנו באופן פרטי פתח מעין מרכז לנוער עם משחקים ופעילות, אז המשטרה הודיעה לו שהמקום אינו חוקי ושהם יהרסו אותו.

"אנחנו משלמים קרוב למיליון שקל ארנונה, ועוד שני מיליון בגלל דוחות על בנייה לא חוקית, לאיפה כל הכסף הזה הולך? אי אפשר להשקיע קצת מהכסף הזה בבנייה של תשתיות, גני משחקים, פעילות וחינוך לנוער?"

 > אלפי תלמידים לא הולכים לבית הספר בירושלים כי אין להם איפה ללמוד

א א א
ועוד הערה לסיום:

הפוסט שקראת עכשיו לא במקרה נמצא פה, בשיחה מקומית. צוות האתר משקיע יום-יום המון מחשבה ועבודה קשה כדי להביא לקוראים שלנו מידע שלא נמצא במקומות אחרים, לפרסם תחקירים ייחודיים, להגיב מהר לאירועים חדשותיים מתגלגלים, ולתת במה לקולות מושתקים בחברה ולפועלות ולפעילים למען שלום, שוויון וצדק חברתי.

כבמה שעושה עיתונות עצמאית אנחנו לא נמצאים בכיס של אף בעל הון, ולא של השלטון. הרבה מהכתיבה באתר נעשה בהתנדבות מלאה. ועדיין, העבודה שלנו עולה כסף. זה זמן עריכה, וזה צילום, תרגום, שירותי מחשוב, ייעוץ משפטי ועוד.

אם כל אחת ואחד ממאות אלפי הקוראים שמגיעים לשיחה מקומית כל שנה יתרום ולו תרומה קטנה – נוכל לעמוד על הרגליים באופן עצמאי לגמרי. אם כל אחד יתמוך בנו בתרומה חודשית צנועה – נוכל לצמוח ולהרחיב את הפעילות שלנו פי כמה.

הצטרפו להצלחה שלנו בשיחה מקומית
תרמו לחיזוק העיתונות העצמאית של שיחה מקומית

לחצו כאן
אחמד טיבי בארוע של הרשימה המשותפת בתל אביב, 23 בפברואר 2020 (צילום: אורן זיו)

אחמד טיבי בארוע של הרשימה המשותפת בתל אביב, 23 בפברואר 2020 (צילום: אורן זיו)

היהודים שמצביעים למשותפת: "הם מציעים תקווה"

הרשימה המשותפת קיימה באחרונה אירועים רבים לקהל דובר עברית שבהם השתתפו יותר מאלף איש, וסקר מראה כי שיעור ההצבעה לרשימה עשוי להגיע ל-5% ממצביעי השמאל היהודי. "בשיח של ההסתה, הקול השפוי מגיע דווקא מהמשותפת", אומר צעיר שהצביע כחול לבן בבחירות הקודמות

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
donate
silencej89sjf