newsletter
השיחה מגיעה אליך
רוצה לקבל את מיטב הסיפורים של שיחה מקומית ישר למייל? הניוזלטר השבועי שלנו הוא התשובה בשבילך.

עיסאוויה: הורים מאיימים להשבית את הלימודים בשל חסימת הכניסות לשכונה

בשבוע האחרון נחסמו שתיים מתוך שלוש כניסות לשכונת עיסאוויה כענישה קולקטיבית בשל זריקות אבנים. ברגע האחרון הודיעה העירייה כי החסימות יוסרו לפני שנת הלימודים, אך רק אחת הוסרה בפועל. ההורים עוד מאיימים בשביתה

מאת:

היום, עם פתיחת שנת הלימודים, התכוונו תושבי שכונת עיסאוויה בירושלים להשבית את בתי הספר בשכונה. במקום לומדים קרוב ל-3,300 תלמידים, חלקם מאזורים אחרים בירושלים. ההחלטה המקורית להשבית את הלימודים התקבלה לאחר חסימה של שתיים מתוך שלוש הדרכים המרכזיות בכפר בידי כוחות הביטחון בשבוע האחרון.

המשטרה טענה בפני התושבים שסגירת הדרכים היא עונש על זריקת אבנים מתוך הכפר, ושזוהי אחריותם של אנשי הכפר למנוע את יידויי האבנים. מנגד טוענים נציגי הוועדות העממיות של עיסאוויה שאין זה באחריותם, ושהמשטרה אינה יכולה להעניש קולקטיבית עשרות אלפי אנשים בגלל שהיא עצמה לא מצליחה לעצור כמה עשרות נערים.

בבקרים החסימות גרמו לפקקים עצומים בכניסה היחידה שהייתה פתוחה לכפר, ומכוניות חיכו ביציאה במשך קרוב לשעה. השביתה, לפי גורמים בכפר, הייתה אמורה להמשך עד ששתי הדרכים האחרות יפתחו.

אבל אתמול (שני) החליטו התושבים ברגע האחרון להשהות את השביתה ב-48 שעות, לאחר שראש העירייה, ניר ברקת, והמשטרה הודיעו כי לכבוד תחילת שנת הלימודים הם החליטו לפתוח את כל הדרכים המובילות אל הכפר. בפועל פתחה המשטרה רק את אחת משתי הכניסות שחסומות. התושבים החליטו לחכות עד יום חמישי עם השביתה כדי לראות אם באמת מתכוונת המשטרה והעירייה לעמוד בדברתן ולפתוח גם את הכניסה השלישית.

"צריך גם לשאול לא רק למה זורקים אבנים, אלה מה נתנה העירייה לצעירים בכפר", אומר מוחמד אבו חומוס, פעיל מרכזי בוועדה העממית של עיסאוויה. "איזה תעסוקה ופעילות נותנת העירייה לנוער בכפר? בהתנחלות לידינו בגבעה הצרפתית יש פעילות ותרבות לנוער, מרכז השכלה שפתוח במשך החופש. מישהו אצלנו באופן פרטי פתח מעין מרכז לנוער עם משחקים ופעילות, אז המשטרה הודיעה לו שהמקום אינו חוקי ושהם יהרסו אותו.

"אנחנו משלמים קרוב למיליון שקל ארנונה, ועוד שני מיליון בגלל דוחות על בנייה לא חוקית, לאיפה כל הכסף הזה הולך? אי אפשר להשקיע קצת מהכסף הזה בבנייה של תשתיות, גני משחקים, פעילות וחינוך לנוער?"

 > אלפי תלמידים לא הולכים לבית הספר בירושלים כי אין להם איפה ללמוד

ועוד משהו קטן...

אנחנו ממש שמחים שקראת את הפוסט הזה, ומקווים שמצאת בו עניין. הצוות של שיחה מקומית משקיע מאמצים משמעותיים כדי להביא לקוראות ולקוראים שלנו חדשות, תחקירים, פרשנויות וטורי דעה מגוונים, והכל מתוך מחויבות להתנגדות לכיבוש ולקידום שלום, שוויון וצדק חברתי.

קשה למצוא דברים כמו הפוסט הזה בכלי תקשורת אחרים בארץ, והסיבה שהוא נמצא פה היא שהעיתונות שלנו בשיחה מקומית היא עצמאית וחופשית. אנחנו לא תלויים באף בעל הון, לא במפרסמים ולא בחומות תשלום.

ועדיין, העבודה הרבה שמושקעת בכל פוסט כזה – מתשלום לכותבים, דרך עבודת העורכות והצלמים ועד התשלום לייעוץ משפטי או לשרתים שעליהם יושב האתר – עולה כסף. הדרך הכי טובה להבטיח את היציבות והעצמאות שלנו היא התמיכה של קהילת הקוראות והקוראים באמצעות חברות בשיחה מקומית. ובזה יש לך מקום חשוב.

זה הזמן להיות חברות בשיחה מקומית

לתמיכה – לחצו כאן
כמעט חודש של עבודה נוספת למורה בישראל בכל שנה בהשוואה לממוצע באירופה. מורה בכיתה א' בבית ספר פולה בן גוריון בירושלים (צילום אילוסטרציה: יוסי זמיר / פלאש 90)

כמעט חודש של עבודה נוספת למורה בישראל בכל שנה בהשוואה לממוצע באירופה. מורה בכיתה א' בבית ספר פולה בן גוריון בירושלים (צילום אילוסטרציה: יוסי זמיר / פלאש 90)

המורות משלמות את מחיר הניהול הכושל של משרד החינוך

תקציב משרד החינוך לתלמיד ביסודי זהה לממוצע באירופה, ואף על פי כן המורות והמורים נדרשים לעבוד יותר שעות, מול יותר תלמידים ועבור פחות כסף. ההמלצות לשיפור מעמד המורה וההוראה מונחות על השולחן כבר 43 שנים וזוכות להתעלמות, בעוד המערכת ממשיכה לקרוס

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
donate
silencej89sjf