סרטונים מהירי בילד בן 12 מבית אומר מראים: החיילים לא היו בסכנה

סרטונים שמפרסם ארגון "בצלם" מראים כי המכונית שבה נסע הילד מוחמד אבו סארה התרחקה מהחיילים, אבל הם רדפו אחריה וירו לעברה לפחות 14 כדורים. "אין דבר וחצי דבר שיוכלו להצדיק את הפתיחה באש", נמסר מארגון בצלם

מאת:

מתיעוד וידאו שמפרסם ארגון בצלם היום (יום ג') עולה כי החיילים שהרגו את הילד בן ה-11 מוחמד אבו סארה (אל-עלאמי) ירו ברכב המשפחה ללא כל סיבה.

הסרטונים שפרסם ארגון בצלם

ביום שלישי שעבר חיילים פתחו באש בעיירה בית אומר ליד חברון לעבר המכונית של משפחת אבו סארה (אל עלאמי), שבה נסעו אב המשפחה, ושלושת ילדיו בדרכם חזרה מקניות. מהירי נהרג מוחמד בן ה-11.

מייד לאחר האירוע, עלו שאלות קשות לגבי ההצדקה לירי. עד ראיה סיפר יום לאחר האירוע ל״שיחה מקומית״ כי אב המשפחה, מואייד אבו סארה (אל-עלאמי), נסע חזרה לביתו ממרכז העיירה. ברחוב קטן המוביל לביתו, סמוך לכניסה לעיירה, הוא ראה חיילים, נבהל ונסע לאחור.

לפי העד, החיילים רדפו אחריו וירו לעבר הרכב כדורים רבים. במהלך ההלוויה אמר האב: "חיכינו שבע שנים עד שנולד. עכשיו לקחו לי אותי. ילד בן 12. מה הוא עשה? הרגו אותו בגלל חבילת לחם". על גופתו הונחה חבילת הפיתות שהיתה לצידו ברכב בזמן שנורה.

donate

הוידאו שמפרסם ארגון ״בצלם״ היום (שלישי) מחזק מאוד את עדותם של האב ושל עד הראיה.

בשני שני קטעי וידאו, שצולמו במצלמות אבטחה, נראית מכונית המשפחה כשהיא מתקרבת לעמדה של חיילים בכניסה לעיירה, ואז מאטה ונוסעת לאחור.

לאחר מכן, ללא כל סיבה נראית לעין, חיילים שעמדו במורד הכביש המתפצל מהכביש הראשי, מתחילים לרוץ במעלה הגבעה לכיוון המכונית ויורים ירי אינטנסיבי. לפי הסאונד בסרטונים, אל המכונית נורו 14 כדורים, בדומה למה שתיאר האב, עם הפסקות קצרות בין ירי לירי.

הסרטון כולל תיעוד משתי מצלמות אבטחה. במצלמה אחת, שהצבא החרים את התיעוד המקורי שלו, נראית המכונית והחיילים הרצים אליה, ואילו במצלמה השנייה נראים החיילים בקצה השמאלי העליון ונשמעות היריות.

ברכב היו האב  מואייד יחד עם שלושה מבניו. שניים מהילדים – מוחמד בן ה-11 וענאן בת ה-9, ישבו במושב האחורי. בנו אחמד, בן 5, ישב במושב הקדמי. לאחר הירי פינו תושבים את הבן מוחמד לבית חולים בחברון, שם נקבע מותו. בגופתו נמצאו חמישה כדורים.

מועיד אל עלאמי, אביו של מוחמד, סופד לו בביתו בבית אומר (צילום: אורן זיו)

מועיד אל עלאמי, אביו של מוחמד, סופד לו בביתו בבית אומר (צילום: אורן זיו)

לאחר האירוע  בדובר צה״ל ניסו לקשר בין הירי ובין אירוע קודם שבו החיילים זיהו פלסטינים טומנים דבר מה באדמה לא רחוק מהעמדה שלהם. במקום נמצא בית קברות של העיירה, והחיילים גילו שהפלסטינים קברו שם  תינוקת בת יומה. לטענת הצבא, לפי הודעת דובר צה"ל, החיילים חשדו שהרכב של משפחת אבו סארה קשור לאירוע הקבורה. אך התיעוד שמפרסם ״בצלם״ מראה כי לא היתה כל סיבה נראית לעין לירות לעבר הרכב שלא סיכן את החיילים בשום אופן, שכן החל בנסיעה לאחור ממש בתחילת הירידה, כשהוא במרחק רב מהחיילים.

"הירי במכונית, בלב אזור מיושב, נעשה ללא כל הצדקה, מבלי שמי מנוסעיה היווה סכנה – לחיילים או לכל אדם אחר. בהסבר שמסר הצבא, לפיו החיילים ירו במכונית לאחר שחשדו כי יושביה קברו עובר – אין דבר ולא חצי דבר שיוכלו להצדיק את הפתיחה באש על המכונית", נמסר מארגון בצלם.

״ההרג הנפשע של ילד מעיד שוב עד כמה נמוך ערכם של חיי פלסטינים בעיניהם של החיילים, של מפקדיהם ושל קובעי המדיניות, האחראים למדיניות פתיחה באש קטלנית. ההודעה שפרסם הצבא על פתיחה בחקירת מצ"ח אינה אלא אמצעי להשתקת הביקורת, וחקירה כזו היא רק השלב הראשון בטיוח המקרה״.

במהלך מסע ההלוויה של מוחמד, חיילים השליכו רימוני הלם לעבר מסע הלוויה, מה שהוביל עימותים קשים בין תושבים לחיילים. במהלך אותם עימותים חיילים עשו שימוש בירי חי, מהם נפגע ונהרג שאוקת עואד, בן 20.

ועוד משהו קטן...

אנחנו ממש שמחים שקראת את הפוסט הזה, ומקווים שמצאת בו עניין. הצוות של שיחה מקומית משקיע מאמצים משמעותיים כדי להביא לקוראות ולקוראים שלנו חדשות, תחקירים, פרשנויות וטורי דעה מגוונים, והכל מתוך מחויבות להתנגדות לכיבוש ולקידום שלום, שוויון וצדק חברתי.

קשה למצוא דברים כמו הפוסט הזה בכלי תקשורת אחרים בארץ, והסיבה שהוא נמצא פה היא שהעיתונות שלנו בשיחה מקומית היא עצמאית וחופשית. אנחנו לא תלויים באף בעל הון, לא במפרסמים ולא בחומות תשלום.

ועדיין, העבודה הרבה שמושקעת בכל פוסט כזה – מתשלום לכותבים, דרך עבודת העורכות והצלמים ועד התשלום לייעוץ משפטי או לשרתים שעליהם יושב האתר – עולה כסף. הדרך הכי טובה להבטיח את היציבות והעצמאות שלנו היא התמיכה של קהילת הקוראות והקוראים באמצעות חברות בשיחה מקומית. ובזה יש לך מקום חשוב.

זה הזמן להיות חברות בשיחה מקומית

לתמיכה – לחצו כאן
ראש הממשלה נפתלי בנט והמפכ"ל קובי שבתאי בביקור ברהט, ב-6 בדצמבר 2021 (צילום: נועם רבקין פנטון / פלאש90)

ראש הממשלה נפתלי בנט והמפכ"ל קובי שבתאי בביקור ברהט, ב-6 בדצמבר 2021 (צילום: נועם רבקין פנטון / פלאש90)

ביישובים הערביים השטח בוער, והפעם זו לא מטפורה

למרות התוכנית החדשה למאבק באלימות ובפשיעה בחברה הערבית, התקציבים ומבצעי הראווה, התחושה היא שהאלימות רק מתגברת, ושההכרזות על פתרון הבעיה בתוך חצי שנה הן מופרכות. "הקמפיינים הממשלתיים הם רק משככי כאבים"

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
donate
silencej89sjf