newsletter
השיחה מגיעה אליך
רוצה לקבל את מיטב הסיפורים של שיחה מקומית ישר למייל? הניוזלטר השבועי שלנו הוא התשובה בשבילך.

סרטון: חייל יורה בראשו של פלסטיני ששוכב על הקרקע וכבר לא מהווה סכנה

בסרטון נראה חייל צה"ל דורך את נשקו, יורה בראשו של אחד משני צעירים שהיו מעורבים בדקירת חייל בחברון ומוציא אותו להורג. צוותי הרפואה, כמו חיילים וקצינים אחרים במקום מגיבים לאירוע באדישות. דובר צה"ל: נפתחה חקירת מצ"ח. החייל הושעה

מאת:

הבוקר פורסמה עוד כותרת באתרי החדשות הישראלים: "חייל נפצע קל בדקירה בחברון, המחבלים חוסלו". סרטון שצולם על ידי מתנדב לשעבר של ארגון זכויות האדם "בצלם" מראה מה באמת עומד מאחורי המילים האלה.

שני צעירים היו מעורבים בדקירה של חייל צה"ל: רמזי אלקצראווי ועבדאלפתאח אלשריף, שניהם תושבי חברון בני 21. בסרטון רואים את החייל מקבל טיפול רפואי באמבולנס, ואת אלשריף שוכב על הכביש, חי, אך לא מטופל. כעבור מספר דקות מתקרב אחד החיילים לצעיר, מבקש מחבריו לזוז הצידה, ופשוט יורה בראשו של הצעיר השוכב על הכביש ולא מהווה עוד סכנה לאיש.

אזהרה: מדובר בתמונות קשות מאוד לצפיה

לפי דיווחים בתקשורת, שני פלסטינים, עבד אל-פתאח א-שריף ורמזי אל-קסראווי, נורו הבוקר למוות לאחר שדקרו חייל, שנפצע באורח בי…

Posted by ‎בצלם‎ on Thursday, March 24, 2016

כפי שניתן לראות, לפני נמצאים חיילים רבים, ולפחות שני קצינים, בסביבת אל שריף הפצוע. גם לאחר הירי איש מהם לא יוצא מגדרו כדי להשתלט על החייל היורה, ונראה כאילו הם ממשיכים בענינייהם כאילו לא קרה דבר. גם צוותי הרפואה הנמצאים במקום מפגינים אדישות רבה לגורלו של אל שריף הפצוע, ואיש מהם לא טורח להגיש לו טיפול, למרות שמצבו, לפחות על פי מה שנראה בוידאו, קשה יותר מזה של החייל המפונה באמבולנס. בחירתם של צוותי הרפואה להפקיר פצוע בשטח עומדת, לכאורה, בניגוד לדרך בה מצופה מצוותי רפואה להתנהל.

בחודשים האחרונים "חוסלו" או "נוטרלו" עשרות צעירים פלסטינים בזירות בהם נטען כי תקפו, או ניסו לתקוף, חיילים. הסרטון שמפורסם היום מעלה סימני שאלה קשים לגבי הנורמות של חיילי צה"ל בטיפול בצעירים הללו, והאם הוצאתם להורג היא הוראה מגבוה או יוזמה פרטית של חיילים בשטח.

מדובר צה"ל נמסר בתגובה לסרטון כי "מתחקיר ראשוני עולה כי מדובר באירוע חמור הנוגד את רוח צה"ל ואת המצופה מחיילי צה"ל ומפקדיו. לאור ממצאי התחקיר הראשוני שבוצע על ידי המפקדים נפתחה חקירת מצ"ח והחייל הושעה מתפקידו עד לסיום החקירה".

> האם משטרת ירושלים ניסתה להפליל צעיר לאחר שהתלונן על אלימות שוטרים?

ועוד משהו קטן...

אנחנו ממש שמחים שקראת את הפוסט הזה, ומקווים שמצאת בו עניין. הצוות של שיחה מקומית משקיע מאמצים משמעותיים כדי להביא לקוראות ולקוראים שלנו חדשות, תחקירים, פרשנויות וטורי דעה מגוונים, והכל מתוך מחויבות להתנגדות לכיבוש ולקידום שלום, שוויון וצדק חברתי.

קשה למצוא דברים כמו הפוסט הזה בכלי תקשורת אחרים בארץ, והסיבה שהוא נמצא פה היא שהעיתונות שלנו בשיחה מקומית היא עצמאית וחופשית. אנחנו לא תלויים באף בעל הון, לא במפרסמים ולא בחומות תשלום.

ועדיין, העבודה הרבה שמושקעת בכל פוסט כזה – מתשלום לכותבים, דרך עבודת העורכות והצלמים ועד התשלום לייעוץ משפטי או לשרתים שעליהם יושב האתר – עולה כסף. הדרך הכי טובה להבטיח את היציבות והעצמאות שלנו היא התמיכה של קהילת הקוראות והקוראים באמצעות חברות בשיחה מקומית. ובזה יש לך מקום חשוב.

זה הזמן להיות חברות בשיחה מקומית

לתמיכה – לחצו כאן
הבעיה של מערכת החינוך היא לא המורות אלא התנאים שמספקים להן על מנת לממש את מקצועיותן. מורה בכיתה בגבעתיים. אילוסטרציה (הדס פרוש/פלאש 90)

הבעיה של מערכת החינוך היא לא המורות אלא התנאים שמספקים להן על מנת לממש את מקצועיותן. מורה בכיתה בגבעתיים. אילוסטרציה (הדס פרוש/פלאש 90)

שום תוכנית לימודים לא תמחק מהעולם את הלאומיות הפלסטינית

הדיכוי של הלאומיות הפלסטינית במערכת החינוך משיג את ההיפך מהמכוון, ומחקרים מראים כי המורות והמורים הערבים מוצאים דרכים להתמודד עמו ו"להלך בין הטיפות". ראוי שמשרד החינוך יוביל את השתחררות החברה הישראלית מפחדיה, וייתן להם אוטונומיה

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
donate
silencej89sjf